Az HBO évekig húzódó szerencsétlenkedését követően úgy tűnt, a Starz-hoz kerüléssel megnyugtatóan rendeződött a projekt sorsa, ám további akadályok gördültek az Amerikai istenek tévés adaptációjának útjába. Először – őszinte sajnálatomra – a Bolond Sweeney leprikón alakítására kiszemelt Sean Harris szállt ki személyes okok miatt, majd a kényszerpihenőt Brendan Galvin vezető operatőr (Önkívület, Szupercella) távozása tetézte. Ezért a David Slade direktorral (Hannibal, Alkonyat - Napfogyatkozás, A sötétség 30 napja) közös összhang hiánya volt hibáztatható. A színészt Pablo Schreiber (13 óra: Bengázi titkos katonái, Orange Is the New Black), Liev féltestvére, míg a kameramant Jo Willems (Az éhezők viadala részei az elsőn kívül, Csúcshatás) váltotta. Utóbbi hosszú múltra visszatekintő kapcsolatot ápol a rendezővel, ami kettejük játékfilmes bemutatkozásával, a Cukorfalattal kezdődött annak idején.
Bryan Fuller (nemrég a Star Trek kapcsán örültünk neki) és Michael Green (forgatókönyvíróként legutóbb a készülő Wolverine- és Blade Runner-folytatások, az Alien: Covenant, korábban például a Zöld Lámpás) showrunner-páros utoljára a Hősök 1. évadán dolgozott együtt, azt a produkció később sem tudta überelni. Ők ketten írták a Csontkert című pilotot, ami a csúszás eredményeként idén év vége helyett jövőre kerül adásba. A rajongók szíve kétségtelenül akkor dobbant a legnagyobbat, amikor kiderült, maga Neil Gaiman író szintén számos epizód szkriptjét jegyzi, és tagja lett az executive producerek csapatának is. Az már csak hab a tortán, hogy a készítők eleve több évadban gondolkodnak, aminek a sokszorosan díjnyertes regény csak az alapjául szolgál. Fuller úgy jellemezte a kreatív munkát, mint a Marvel Moziverzum világépítését szuperhősök helyett istenekkel: minden karakter aprólékosan kidolgozott háttértörténetet, plusz a könyvben megjelentnél jóval jelentősebb szerepet kap majd. Siker esetén spinoffo(ka)t is el tud képzelni, mondjuk a Nancy úr családját felvonultató Anansi fiúk feldolgozásáét, bár ebből időközben a BBC készít miniszériát. Az Amerikai istenek valóban csodás szereposztásáról szóló részletek, valamint az első jelenetfotók egyéb képekkel közös galériája az elolvasom gombra kattintva található.
Fent, balról jobbra:
Árnyék: Ricky Whittle (The 100)
Szerda úr: Ian McShane (John Wick, A Karib-tenger kalózai: Ismeretlen vizeken)
Laura Moon: Emily Browning (Legenda, Pompeji)
Bilquis: Yetide Badaki (Lost - Eltűntek)
A technikus srác: Bruce Langley (Deadly Waters)
Low Key Lyesmith: Jonathan Tucker (Hannibal, A következő három nap, Öngyilkos szüzek)
Világ úr: Crispin Glover (Alice Csodaországban, Vissza a jövőbe-trilógia)
Zorja Vecsernaja: Cloris Leachman (Croodék, Szuper haver)
Lent, balról jobbra:
Csernobog: Peter Stormare (Erőnek erejével, Fargo)
Jacquel úr: Chris Obi (A jogász, Hófehér és a vadász)
A dzsinn: Mousa Kraish (Superbad - avagy miért ciki a szex?, München)
Bolond Sweeney: Pablo Schreiber (13 óra: Bengázi titkos katonái, Orange Is the New Black)
Média: Gillian Anderson (X-akták, Hannibal, Kettős játszma)
Szelim: Omid Abtahi (Az éhezők viadala: A kiválasztott - befejező rész, Az Argo-akció)
Nancy úr: Orlando Jones (Az Álmosvölgy legendája, Közeli ellenség)
Ibis úr: Demore Barnes (12 Majom, Flash - A Villám, Hannibal)
Múlt hét csütörtökön volt az egyéves jubileuma a bejelentésnek, hogy a csatorna zöld utat adott a sorozatnak, egyúttal aznap jelentek meg az első hivatalos képek az Entertainment Weekly-n Árnyékról, Szerda úrról és Bolond Sweeney-ről. Mellettük pár fotó az alkotókról, akad köztük egy-egy szereposztási hír illusztrációja vagy koncepciórajz a tervezési fázisból, Fuller örömködése a Sziklára Épült Ház forgatási helyszínének keresése közben, de az íróstáb kutyáit ábrázoló fénykép is: #AmericanDogs, ugye.
Végezetül álljon itt az egyik kedvenc részletem az éppen tizenöt éve kiadott könyvből:
– Felhők vannak közöttük és közöttünk – mutatott rá a magyarok istene. Szép, fekete bajusza volt, széles karimájú, poros kalapja, a vigyora pedig olyasvalakire emlékeztetett, aki alumíniumpalánkokat, új cserepeket és ereszcsatornákat árul idősebb polgároknak, de a munkadíj átutalása után rögtön továbbáll, akár végzett a munkával, akár nem.