A Solo: Egy Star Wars-történet egy héttel ezelőtt még vígan őrizte a #1 pozíciót Amerikában és Magyarországon is, annak ellenére, hogy alaposan morzsolódott közönsége. Most viszont mindkét piacon új blockbuster-jelölt tűnik fel a színen: odaát az Ocean's 8 - Az évszázad átverése, nálunk pedig a Jurassic Park: Bukott birodalom léphet az élre. 5, 10, 15, 20 évvel, meg egy-egy héttel ezelőtt pedig az alábbiak történtek.
Az amerikai listavezető 5, 10, 15 és 20 évvel ezelőtt.
5 éve...
odaát
A 2013-as Memorial Day Weekend győztese, azaz a Halálos iramban 6. könnyűszerrel hasított második körében is az első helyen öt évvel és egy héttel ezelőtt - pedig nem kicsit esett. A premierek között ettől függetlenül akadt kiugró: a Szemfényvesztők ($29.4m/$117.7m) sztárparádéval és rejtélyes sztorival pipálta le a nagy költségvetésű Will Smith, aki fiával együtt állt a földbe A Föld után ($27.5m/$60.5m) élén. A Lionsgate folytatta a dolgot, de a Szemfényvesztők 2. hamar megálljt parancsolt a sorozatnak, Smith pedig csak a Suicide Squad - Öngyilkos osztag tagjaként ért el azóta is - szigorúan anyagi - sikert. Egy héttel rá megkaptuk a nézők szabadjára engedték a bennük rejlő pszichopatát, midőn első helyig lökték A bűn éjszakáját ($34.1m/$64.5m). Az olcsó thrillerből azóta franchise lett, ami idén negyedik részével él és virul, eddig minden résszel nagyobbat kaszálva. Ezalatt Owen Wilson és Vince Vaughn együttesen kezdték felszámolni komikus színészi karrierjüket a Gyakornokok ($17.3m/$44.7m) élén, noha ez a Google-reklám legalább még termelt némi pénzt (de azért bukás lett), nem úgy, mint később az Üzlet bármi áron vagy az Apavadászat.
errefelé
A Másnaposok-trilógia záródarabja elsöpörte a konkurenciát, meg a korábbi részeket is. A Másnaposok 3. ugyanis több mint 100.000 nézővel veselkedett neki május utolsó hétvégéjén... hogy aztán jócskán az első és a második eresztéstől elmaradva állapodjon meg. A 263.000 eladott jegy a hetedik helyre volt elég az éves listán, míg 2009-ben negyedik, 2011-ben harmadik helyet ért a Farkasfalka kalandja. A közel 60%-os zuhé ellenőre egy héttel később is maradt a #1 pozíció, miközben második helyen Will Smith szenvedett el kisebb vereséget, mint hazájában. A Föld után 34.000 premiernézőt vonzott, s a döcögős sci-fi végül átverekedte magát a 100.000-es határon is.
10 éve...
odaát
Indiana Jonesnak csak egy hétvége jutott a topon, mert a Szex és New York ($57m/$152.6m) előre nem látott, s megtörténte után is alig hitt módon tarolt a premierkor. A televíziós sorozat adaptációja rámutatott, mennyire elhanyagolt is a mozikban az a célcsoport, amelyikhez szólt - és amelyik a folytatást már csak ímmel-ámmal falta. Közben ide is jutott egy rádtörünk-megölünk horror: a Hívatlanok ($21m/$52.6m)) igen derekasan termelt, mégsem kapott észbe egyhamar az alkotógárda, így csak idén folytatták - aprópénzért. Egy héttel rá már egészen más volt a kép: a Kung Fu Panda ($60.2m/$215.4m) küzdötte magát az élre elegáns rúgásokkal, s kezdett meg egy színvonalban keveset, bevételben viszont határozott mértékűt csökkenő trilógiát. A DreamWorks azért így is egyik fő termékét ápolja benne a mai napig. Közben Adam Sandler még népszerűsége csúcsán szállította aktuális nyári gagyiját, és a Ne szórakozz Zohannal! ($38.5m/$100m) nem is tréfált a maga százmillió dolláros bevételével.
errefelé
Az Indiana Jones és a kristálykoponya királysága kihívó híján nálunk tudott ismételni az élen; két víkendet követően nem egészen 140.000-en látták a kalandfilmet. A premierek között az Erőszakik volt a leginkább figyelmet kiváltó. Martin McDonagh bűnügyi vígjátéka nem keltett így sem túl nagy feltűnést alig 2.500 eladott jeggyel, de a príma visszhangnak hála több mint 21.000-en nézték meg végül, ami igen nagy kitartásról tanúskodik. Indynek az volt a mázlija, hogy Carrie Bradshaw nálunk késlekedett egy hetet. Ám a Szex és New York így is legalább akkora szenzációvá vált a kasszáknál, hiszen egyetlen hétvégén több mint 65.000-en ültek be rá. Ennek tetejébe mifelénk még csak nem is siették el az érdeklődők, így egész nyáron gyarapodhatott, míg végül 280.000-nél is többen csekkolták le.
15 éve...
odaát
A Pixar addigi legnagyobb sikere, és az animációs filmek egyik legnagyobb királya került a mozikba a Némó nyomában ($70.3m/$380.8m) képében, aminek máig tartó, rendületlen népszerűségét a Szenilla nyomában hasonló tarolása visszhangozta pár éve. A mélytengeri kaland harmadik hetében visszafoglalta az első helyet, még nyár végén is egymillió dollár felett hozott hétvégi szinten, s 3D-s újrája alkalmával is dobogós nyitányt jegyzett; eladott jegyek számát tekintve immáron másfél évtizede a Pixar legsikeresebb filmje (kb. 56,3 millióan látták). Harmadik helyen kezdett ugyanakkor Az olasz meló ($19.5m/$106.1m). A remake sokáig képezte érdeklődés tárgyát, végül egy kis rásegítéssel a százmilliót is elérte - folytatást is terveztek hozzá jó ideig, ám alighanem már előbb valósulna meg egy újabb remake fiatalabbakkal, mint amaz. A következő fordulóban a Halálosabb iramban ($50.5m/$127.2m) farolt az élre, váratlanul nagy összeggel. Az ekkor még mindig csak szimpla "meglepetéssikerként", semmint minden idők legnagyobb franchise-ainak egyikeként tetszelgő autós akciófilm Vin Diesel nélkül produkálta magát meggyőzően, ami annyira sértette a fickó önbecsülését, hogy rövidesen visszaszállt a buliba, és onnantól máig nem is állt le. A második iram-mozira viszont így is többen ültek be valamicskével, mint a 2009-es nagy visszatérésre.
errefelé
A Mátrix: Újratöltve zavartalanul kasszírozhatott, hiszen alig indult ellene valami - ami igen, az a művészmozik vendégeit vagy épp a francia bűnügyi filmek kedvelőit kereste. Mind Az utolsó éjjel, mind a Becsületkódex top 10-es nyitány jegyzett, noha ez ilyen sivár mezőnyben nem volt nagy kunszt. Spike Lee drámája egyébként hosszabb távon nem szerepelt rosszul a maga 23.000 nézőjével. A következő menetben az élen nem állt be változás, midőn egy nagy és egy kis amerikai siker érkezett meg némi késlekedés után. A Több a sokknál nálunk nem vert gyökeret, ami Steven Martin vígjátékaira igencsak jellemző volt akkortájt (lásd még a Tucatjával olcsóbb esetét), be kellett hát érni egy halovány második helyezéssel, s végül 42.000 érdeklődővel. A sötétség leple még kevésbé borította be a magyar nézőket; meglehet, a horrornak mai viszonyok között 27.000 látogatójának kétszeresére is lehetősége nyílna.
20 éve...
odaát
A Godzilla a csalódást keltő nyitány után, igen rossz sajtóvisszhanggal megáldva zuhant ormótlant a második hétvégére. Első helyét így is tartotta, de a százmilliós határt még ekkor sem érte el. Újdonságként szerepelt a második helyen Sandra Bullock romantikázása, a Majd elválik ($14.2m/$60.1m), ami végül sikeresebb lett, mint a színésznő előzője, a Féktelenül 2: Teljes gőzzel. Forest Whitaker rendezése mai jegyárak mellett bizony százmilliós kasszasikernek számítana. Pontosan húsz évvel ezelőtt pedig a Truman show ($31.5m/$125.6m) lopta el a show-t, midőn első helyen kapcsolt be ma több mint 60 milliónak számító debütjével. Jim Carrey élő adása a nyári szezon egyik legfényesebb pontja volt. Másodikként lépett be a Tökéletes gyilkosság ($16.6m/$67.6m). Michael Douglas thrillere is derekasan megmozgatta a közönséget, hiszen bevétele 2018-as jegyárak mellett több mint 130 millió dollárt érne.
errefelé
Május utolsó víkendjén a Deep Impact harmadjára is első tudott lenni, lévén egy jóval olcsóbbnak ható katasztrófafilm próbált csak - hiábavalóan - csapást mérni rá. A Tűzvihar a tengerentúlihoz azért nem mérhető, de kétségtelen érdektelenségbe fulladt mifelénk is a maga 33.000 nézőjével. Hiába, a nyár kezdete nem terem túl sok babért. Ezt nyomatékosította egy héttel később a Gyilkosok gyilkosa is, ami bár lenyomta végül Mimi Leder szuperprodukcióját az élről, összességében csak 46.000-en láttak benne fantáziát.
A magyarországi listavezető 5, 10, 15 és 20 évvel ezelőtt.