Most, hogy a világvége érdeklődés hiányában elmaradt, haladhatunk tovább a minden idők legjobb képregényfilmjeit felvonultató listánkon. Ezen a héten is tiszteletét teszi Frank Miller, jön két öltönyös fazon, akikről sokan nem is tudják, hogy kockásokon kezdték pályafutásukat, továbbá szép helyezést ért el a Marvel egyik legnagyobb figurája, néhány félőrült hülyét csinál az egész műfajból, és persze ezen a héten sem maradhat ki a jóból a Távol-Kelet. Nézzük, kik nem fértek fel a dobogóra!
10. Sin City - A bűn városa [Sin City] (2005)
Kiadó: Dark Horse Comics
Rendező: Robert Rodriguez, Frank Miller, Quentin Tarantino
Szereplők: Bruce Willis, Mickey Rourke, Clive Owen
A film: Ha elfogadjuk, hogy a 300 képregény a Zack Snyder film nélkül nem volna ennyire közismert, kijelenthetjük, hogy Frank Miller nevéhez két óriási tett fűződik a képregények történetében. A megtépázott Denevérember újraélesztése mellett a Sin City füzetekkel alkotott forradalmit, amihez maga Miller, valamint Robert Rodriguez és egy jelenet erejéig Quentin Tarantino is szolgai hűséggel nyúlt a film készítésekor. Hogy az eredmény lenyűgöző lett, az annak köszönhető, hogy esetünkben a képregény és a film nagyon egy nyelvet beszél, így minimális változtatásokkal ugyanazt a lehengerlő hatást válthatja ki a befogadóból. A film kissé egyenetlen, de rendkívül szórakoztató, perverz, fekete humora és példátlan képi világa a megelevenedett kockákon visszaköszönő remek színészekkel együtt emlékezetes darabot eredményezett, melynek úgy tűnik, hosszas huzavona után jövőre a folytatását is élvezhetjük.
A jó: Nehéz erre röhögés nélkül válaszolni. Gyakorlatilag minden figura romlott a filmben, a jók talán kevésbé vagy inkább máshogy. Mint például a bosszúszomjas Marv vagy a Serpico-szerepben rekedt Hartigan.
A rossz: Papok, politikusok egy csapatban kannibál sorozatgyilkosokkal, kurvákkal és gengszterekkel. Mondtam már, hogy ne ebből olvass fel a gyerekednek?
Trivia: A felvételeknél alkalmazott különleges eljárásnak köszönhetően Mickey Rourke és Elijah Wood csak a premier napján találkoztak először.
Feledhetetlen: A halottaiból visszatérő Mickey Rourke elmaszkírozva, leírhatatlan kínok árán végül bosszút áll a meggyilkolt luxusprostituáltért, amiben egy éhes farkas is nagy segítségére van.
Buborék: "I take away his weapon. Both of them."
Különvélemény: "Egyéni képi világ és narratíva jellemzi Rodriguez megismételhetetlen filmjét... Nem is értem, miért próbálják meg folytatni: ezt a poént csak egyszer lehet elsütni." (Zalaba Ferenc)
"(Ba)Sin City valósággal vibrál fekete-fehérben is, figurái pedig egyszerre érvényesülnek egy klasszikus noirban, és egy modern stílus-filmben (és a tartalmat sem áldozzák fel annyira, mint legtöbb társuk). Robert Rodriguez legjobbja." (Takács Máté)
"Voltak pillanatai, amikért odáig voltam, más részeinél viszont teljesen hidegen hagyott." (Németh Barna)
"Művészi guilty pleasure." (Kofrán Gergely)
9. Men in Black - Sötét zsaruk [Men in Black] (1997)
Kiadó: Aircel Comics / Malibu Comics / Marvel Comics
Rendező: Barry Sonnenfeld
Szereplők: Tommy Lee Jones, Will Smith, Linda Fiorentino
A film: A más bolygókról származó fenyegetések ritkán kaptak humoros színt a kilencvenes évek közepéig, de amikor Roland Emmerich szétkapta a világot, előbb Tim Burton, majd egy évvel később Barry Sonnenfeld egy meglehetősen komor képregény hangulatának kiforgatásával mutatta meg, hogy bizony nagyon is vicces lehet, ha a galaxis másik végéből páran idejönnek, hogy szétrúgják a seggünket. A tragikus második, és a valamivel jobb, de még mindig nem az igazi harmadik rész valamiért nem tudott dolgozni az amúgy egyszerű receptből. A Men in Black attól olyan zseniális, hogy minden fronton kipróbálja magát, és patikamérlegen adagolja a mennyiségeket. Ez a film talán nem képvisel akkora kulturális értéket, mint a listán mögötte felsorakozók némelyike, de pontosan annyira látványos, szórakoztató, izgalmas, amennyire kell, ráadásul közben pofátlanul vicces is.
A jó: Elegáns, szűkszavú fazonok, akik a családjukat maguk mögött hagyva vadásszák a földönkívülieket. Ez J érkezésééig olyan komor, mint amilyennek hangzik.
A rossz: Ezúttal konkrétan egy emberkabátba bújt óriási csótány, de emlékszel még a kémia tanárra? Csak kérdezem...
Trivia: A film eredetileg Quentin Tarantino rendezésében, Clint Eastwood főszereplésével készült volna.
Feledhetetlen: A tesztsorozat, melynek során kiderül, hogy J mindenre alkalmatlan, így a legalkalmasabb ember a feladatra.
Buborék: "You know what the difference is between you and me? I make this look good."
Különvélemény: "Bravúros dinamikával előadott poénok, fantáziadús látványvilág és remek karakterek: azóta sem sikerült ráérezni az ízére." (Zalaba Ferenc)
"A földönkívüliek már a szomszédban laknak, és a Smith & Jones-páros tesz róla, hogy rendesen fizessék a lakbért. Úgy képregényfilm, hogy közben minden más is, ami jó volt a '90-es évek blockbustereiben." (Takács Máté)
"Pontosan olyan, mint amilyennek egy popcorn mozinak lenni kell." (Németh Barna)
"Az eredeti, nem túl ismert képregény rajongói számára talán szentségtörésnek számított, hogy a sötét, depresszív tónust Barry Sonnenfeld könnyed fekete humorra cserélte, a többiek viszont egy kihagyhatatlan sci-fi vígjátékkal lettek gazdagabbak." (Kofrán Gergely)
8. Vasember [Iron Man] (2008)
Kiadó: Marvel Comics
Rendező: Jon Favreau
Szereplők: Robert Downey Jr., Jeff Bridges, Gwyneth Paltrow
A film: Bár az élbolyba tartozott, a Marvel hősei közül igazán csak 2008-as filmes bemutatkozásában emelkedett ki a Vasember, köszönhetően egyetlen zseniális színésznek, akiről szent meggyőződésem, hogy leginkább saját magát alakítja, de azt parádésan. A legtöbb szuperhőssel ellentétben Tony Stark érdekesebb, mint alteregója, ezt talán csak Bruce Wayne és Bruce Banner mondhatja el magáról. A bőregérrel való közös vonások egyébként sem merülnek ki ennyiben, különleges képességek nélküli, milliárdos zsenik tisztességes elvekkel és célokkal, és gyönyörűen kaszáló filmekkel. Igaz, a Jon Favreau rendezésében készült debütálás a megfelelő negatív figura hiányában nem sikerült kifogástalanra, minden egyéb tényező okán azonban bérelt helye van minden hasonló listán.
A jó: Egy milliárdos playboy, éretlen nőcsábász, cinikus zseni, aki történetesen fémpáncélban teszi helyre a rosszakat, de higgyétek el, ez a kevésbé érdekes oldala.
A rossz: A film egyetlen óriási gyenge pontja, egy zseniális színész, aki nem csinál semmi azon kívül, hogy szivarozik. És kopasz.
Trivia: A forgatókönyv egy korai változatában Tony Stark tervezte volna azokat a csápokat, amiket Dr. Otto Octavius használt a Pókember második részében.
Feledhetetlen: A szokásostól eltérő módon a film első fél órája, melyben Tony terroristák markába kerül, és összekalapálja az első páncélt, amivel Solid Snake módjára csendesen távozik. (De lehet, hogy felgyújtja az egész sivatagot a terroristákkal együtt, nem tudom, régen láttam...)
Buborék: "Give me a scotch. I'm starving."
Különvélemény: "A film, mellyel a Marvel külsősből hirtelen Hollywood egyik legfontosabb szereplőjévé vált: senki sem gondolta volna, hogy egy "has been" főszereplésével készült bádogember működhet, főleg nem azt, hogy ennyire jól." (Zalaba Ferenc)
"Tony Stark spontán fémgyűjtő-akciót szervez a Közel-Keleten, ennek eredménye pedig egy dinamikus, és lehetőségeihez mérten kordában tartott akciójeleneteket felvonultató, a tömegigényeket kifogástalanul kielégítő szuperhős-mozi." (Takács Máté)
"A szuperhősöket játszó színészeket általában lehet csereberélni. Iron Mant nem, ez mindig is Robert Downey Jr.-ról fog szólni - és ezúttal ez nem is baj." (Németh Barna)
"Robert Downey Jr.-t a jóisten is erre a szerepre teremtette." (Kofrán Gergely)
7. Ha/Ver [Kick-Ass] (2010)
Kiadó: Icon / Marvel Comics
Rendező: Matthew Vaughn
Szereplők: Aaron Taylor-Johnson, Chloe Grace Moretz, Nicolas Cage
A film: Sokan gondolkoztunk már azon, ha ennyire népszerűek a képregényhősök, ugyan miért nem szánta még el magát senki, hogy álruhába bújjon, és igazságot szolgáltasson az éj leple alatt? Alan Moore egészen máshogy fogta meg a témát, mint Mark Millar, aki egy tipikus tinédzser figurát választott hőséül, és botlásokkal sűrűn kikövezett úton vezette el az úgynevezett sikerig, ami persze köszönőviszonyban sem volt azzal az eszmei képpel, ami Dave Lizewski fejében élt, amikor megrendelte a sztreccsruháját a netről. Annak ellenére, hogy Big Daddy és Hit-Girl figurája is zseniális (elsősorban az őket játszó színészeknek köszönhetően), a film akkor működik a legjobban, amikor Kick-Ass karakterére fókuszál. A játékidő 3/4-énél aztán fokozatosan elgurítja saját gyógyszerét, és egyre jobban elrugaszkodik a képregényben látottaktól, de abszurd humorával és öniróniájával Matthew Vaughn filmje egy életre beírta magát a képregényadaptációk történelmébe.
A jó: Egy antiszociális lúzer, aki megvalósítja korosztálya álmát, és szuperhős lesz belőle. Persze, nem éppen úgy, ahogy elképzelte.
A rossz: A jó oldalon küzdő félőrültek megérdemeltek volna egy karakteresebb gonoszt, de Mark Strong menti a menthetőt.
Trivia: Nicolas Cage sajátos beszédstílusát az Adam West féle Batman sorozat címszereplőjétől kölcsönözte.
Feledhetetlen: Főhősünk első sikeres akciója, és az azt követő elsöprő YouTube sikerszéria, amit még PSY is megirigyelhetne.
Buborék: "I look like frickin' Wolverine."
Különvélemény: "Matthew Vaughn rendezése a tetőző képregényfilm-mániának mutat véresen vicces fityiszt, de persze úgy hajlítgatja annak szabályait, hogy közben maximálisan tiszteletben tartja a kockások mitológiáját." (Zalaba Ferenc)
"Nem a legjobb képregényadaptáció, de hogy a legszórakoztatóbb, az biztos." (Németh Barna)
"Annyira meta, hogy már-már archetipikus képregényfilmmé válik, de a morbid-laza hangvétel és az önmagát szokatlanul ízlésesen - ám nem biztos, hogy tudatosan - parodizáló Nicolas Cage miatt igencsak szórakoztató alkotás." (Kofrán Gergely)
6. Oldboy [Oldboy] (2003)
Kiadó: Futabasha
Rendező: Chan-wook Park
Szereplők: Min-sik Choi, Ji-tae Yu, Hye-jeong Kang
A film: Chan-wook Park 2003-as filmje azon kevés ázsiai mestermunka közé tartozik, amelyeknek az óceán túlpartján is van jelenük. (Jelenleg épp Spike Lee munkálkodik a feldolgozáson.) Ennek számos oka lehet, kezdve a zseniálisan megírt, fordulatos, érdemes gondolatokat csatasorba állító forgatókönyvtől a számunkra ismeretlen, éppen ezért meglepően remekül alakító színészeken át egészen a megdöbbentő vizuális megoldásokig. Érzelmek egész kavalkádját váltja ki az egyszeri nézőből, főszereplőjét faltól falig rángatja, mígnem a kálvária végén egy irgalmatlan nagy pofonnal vágja őt a földhöz, a nézővel együtt. Akinek még ennél több érv kell, bátran kövesse a néhány sorral lentebb található linket, ami egy másik, a jelenleginél lényegesen nagyobb súlyú lista élére helyezte a filmet ezen a blogon. Talán nem véletlenül.
A jó: 15 év egy szobába zárva alaposan kikezdi az ember idegrendszerét, de annak ellenére, hogy aránylag kevesen éltek át ilyen helyzetet a nézők közül, a zseniális színészi játéknak hála nagyon könnyű vele azonosulni.
A rossz: Mindig meglep, hogy milyen sokan nem látták még a filmet a mai napig, úgyhogy csak nagy vonalakban; a játékidő nagy részében ködbe burkolózó személy, akinek az indítékaitól és eszközeitől bizony dobni fogsz egy hátast, még a sokadik újranézéskor is.
Trivia: A buddhista főszereplőnek imádkoznia kellett, miután négy élő polipot is elfogyasztott egy jelenet kedvéért. A film Cannes-i filmfesztiválon való debütálásakor a rendező külön köszönetet mondott ezeknek a polipoknak.
Feledhetetlen: Dae-su rátalál nemezisére, és összeáll a nagy kép, te pedig mindent kiejtesz a kezedből, összeszeded őket, és kiejted újra.
Buborék: "Even though I'm no more than a monster - don't I, too, have the right to live?"
Különvélemény: "Elképesztően hatásos bosszúfilm, melyben a néző a főhőssel együtt köti saját nyakába a hurkot." (Zalaba Ferenc)
"A film, ami feltette a koreai mozit a térképre." (Kofrán Gergely)
Jövő héten végre kiderül, melyik az az öt film, amit az Aeon Flux szerkesztősége egyhangúlag érdemesnek talált a kitüntető címre. Addig is kíváncsian várjuk a véleményeteket a fenti filmekkel, és azok helyezéseivel kapcsolatban, de ne egyetek bejglit a billentyűzet fölött, mert nagyon nehezen jön ki, tapasztalat. Boldog karácsonyt minden képregényrajongó és nem képregényrajongó olvasónknak, legyen sok kockás a fa alatt!
Kapcsolódó anyag:
Minden idők legjobb képregényfilmjei #25-21
Minden idők legjobb képregényfilmjei #20-16
Minden idők legjobb képregényfilmjei #15-11