> Amerikai mozibevételek, 2010. december 31. - 2011. január 2.
Az óév utolsó és az újév első napját is magában foglaló hétvégén friss filmek nélkül folyt a küzdelem az elsőségért, s bizony elég szorosra sikerült a végeredmény. Bár az UTÓDOMRA ÜTÖK nyert ismét, A FÉLSZEMŰ pályafutása minden tekintetben sokkalta meggyőzőbb.
> Amerikai mozibevételek, 2010. december 31. - 2011. január 2.
Az óév utolsó és az újév első napját is magában foglaló hétvégén friss filmek nélkül folyt a küzdelem az elsőségért, s bizony elég szorosra sikerült a végeredmény. Bár az UTÓDOMRA ÜTÖK nyert ismét, A FÉLSZEMŰ pályafutása minden tekintetben sokkalta meggyőzőbb.
> #1
A Universal harmadik százmilliós kasszasikerét(?) üdvözölheti az UTÓDOMRA ÜTÖK-ben a 2010-es évre. Nem kimondottan lenyűgöző teljesítmény ez a stúdiótól, s maga a film is igen lassacskán gyarapszik elődjéhez mérten: a VEJEDRE ÜTÖK második vasárnapját 162 millió dollárral zárta, ezzel szemben most a 26 milliós víkenddel épp átlibbent a Robert De Niro és Ben Stiller főszereplésével készült vígjáték a kilenc számjegy vidékére. Ez egyébként egyet jelent a produkciós költségekkel, s még annyi szusz lehet a filmben, hogy 150 millióig is ellavírozzon. Lebőgésről tehát igazán csak akkor beszélhetünk, ha mindenáron a középső epizódhoz akarjuk mérni - de ezt nem érdemes, hiszen komédiáknál már egy harmadik rész is ritka, nemhogy 150 millió dollár lényegében ugyanarra a történetre. Ráadásul még egy harmadik elsőzés sincs kizárva.
> további filmek
A babérokat ismét a Coen-fivérek új filmje, A FÉLSZEMŰ aratja le. A Jeff Bridges címszereplésével forgatott westernfilm stagnáló, 24 millió dollár körüli összeggel áll a dobogó középső fokán, ám december 31-én -mikor általában a gyerekfilmre várható nagyobb forgalom az esti vetítések híján- vezette a mezőnyt december havának vitathatatlanul legkiválóbb szereplését nyújtó produkciója. A 38 milliós költségvetés mellett is nagyon jól mutat már a 86 millió dolláros bevétel, de az, hogy ez csupán 12 nap munkája, még impozánsabbá teszi e teljesítményt, s ahogy a szakértő helyeken rámutattak, az Oscar tíz legjobb film-jelöltje közé való bejutás esélyét is nagyban emeli, hiszen az Akadémia már tavaly is elhúzta a mézesmadzagot pár kedvezően fogadott nézőkedvenc előtt. Már most a rendezőpáros legnagyobb bevételt elért műveként, A FÉLSZEMŰ a következő hétvégén, huszonötödikként csatlakozik a 2010-es százmilliósok táborába.
A harmadik helyet ezúttal is a TRON: ÖRÖKSÉG foglalja el. A Disney költséges trükkparádéja 19 millió dollárral képviseli magát forgalmazásának harmadik hetében, ami elenyésző különbséget jelent az előző, amúgy veretes csökkenést hozó hétvégétől. Az összbevétel 130 millióra rúg, ami a 44 milliós start után egész szép fejlődés, s már elegendő arra, hogy még a legszigorúbb szemmel se lehessen minden további nélkül kudarcnak tekinteni - még ha a nagyra törő, 200 millió dollár fölé nyúló ambícióktól igencsak el is marad végül.
Családi filmek garmadája jelentkezik a top 10 középmezőnyében. MACI LACI volt a családi vonal legkedveltebbje az elmúlt héten, így a 80 milliós és 80 perces mese 66 millió dollárig jutott mostanra, s gyerekfilm lévén, egyelőre nem lehet semmi biztosat kijelenteni a végkimenetelről. A NARNIA KRÓNIKÁI: A HAJNALVÁNDOR ÚTJA finiséről is elhamarkodott dolog volt bármit is állítani nyitányakor, ugyanis a Fox filmje, ha vért izzadva is, de végül átverekszi majd magát a 100 milliós korláton, hogy a stúdió szépítsen(?) a hasonló kategóriában leledző zéró bemutatói arányán. Vajon ez már elégséges érv a negyedik rész elkészültéhez? Passz, ellenben a Disney talán komolyan fontolóra veszi, hogy folytassa Aranyhaj kalandjait, hiszen az ARANYHAJ ÉS A NAGY GUBANC a TARZAN óta a legtöbb pénzt termelte a kasszáknál az 50 egész estés produkció sorában. A jelenleg 168 milliónál járó animációs mozi azonban nem elégszik meg az 1999-es dzsungelhős mögötti hellyel: dobogós pozíciót nézett ki AZ OROSZLÁNKIRÁLY és az ALADDIN mögött. Az egészre csak az vet árnyékot, hogy a sok tökölés miatt szörnyűséges összeg folyt el a munkálatokra.
A rövid úton az év végi tülekedés vesztesének deklarált GULLIVER UTAZÁSAI nem támadt fel hamvaiból főnixmadárként, így a Fox már csak a további piacokban bízhat, hogy jobbra fordítsák 100-110 milliót felemésztő szüleményük sorsát. Észak-Amerikában 40 milliónál lényegesen többet nem remélhet a szerencsétlen évet záró forgalmazó.
Bár megvoltak év közben a maga sikerei, azért a Sony is elég gyatrán búcsúztatja 2010-et. AZ UTAZÓ-t szétcincálták a kritikusok, s két sztárjával sem bír a büdzsé közelébe jutni; jelen pillanatban 55 milliónál tart a menet, ami zárultával is komoly deficitet jelent majd a 100 millióhoz képest. Az elszállt költségvetés nélkül is embertelen zakó volna a HONNAN TUDOD? című románc, hiszen Reese Witherspoont azon színésznők között tartják számon, akik még érdeklik a közönséget, de szereplőtársaival együtt pláne nehéz helyzetbe hozta a stúdiót és a rendezőt, aki sorozatban másodszor hagyja cserben őket. James L. Brooks filmje 30 milliónál sokkal messzebb nem jut.
A díjszezon kegyeltjei ellenben mind megtalálták az összhangot az amerikai közönséggel: a THE FIGHTER és a FEKETE HATTYÚ 45-50 millió vidékén jár, míg A KIRÁLY BESZÉDE 23 millió dollár közelébe jutott, mindössze 700 filmszínház műsorán.
> végszó
A filmek javának szereplését nem érheti panasz, a fennmaradók is csupán a beléjük ölt irreális pénzek miatt tekinthetők csalódásnak. Az első 12 helyezett együttesen 150 millió dollár közeli összeget mutat a hétvégére, ami nem rossz, de távoli kiáltás az egy évvel korábbitól, aminek első napja éppen 2010. január 1-je volt. Az AVATAR akkor egymaga annyit kaszált, mint most a teljes dobogó. Az elkövetkezendő hetek premierjeinek hasonló kihívást jelent majd James Cameron kísértően tornyosuló sikerfilmje.
> ami jön
Ilyen szempontból eleve vesztett csatába indul a sokat hánykolódott SEASON OF THE WITCH Nicolas Cage-dzsel, s sok jót Gwyneth Paltrow és a COUNTRY STRONG című zenés film sem remélhet. Az első hely leendő birtokosának kiléte nyitott kérdés.
> a top 10
1. Little Fockers ($25.8m/$102.6m)
2. True Grit ($24.4m/$86.7m)
3. Tron: Legacy ($18.8m/$131.3m)
4. Yogi Bear ($12.4m/$65.8m)
5. The Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader ($10.3m/$86.9m)
6. The Fighter ($10.0m/$46.4m)
7. Tangled ($9.8m/$167.8m)
8. Gulliver's Travels ($9.3m/$27.5m)
9. Black Swan ($8.9m/$47.8m)
10. The King's Speech ($7.8m/$22.9m)
> kapcsolódó írások
box office: 2009 azonos hétvégéje (Avatar, Sherlock Holmes)
box office: 2008 azonos hétvégéje (Marley meg én, Benjamin Button)
box office: 2007 azonos hétvégéje (Ismeretlen hívás)
kövess twitteren!