Irtózatos bukást ígértek neki: utóforgatásainak, problémás befejezéseinek, kétkedően fogadott, PG13-ban hömpölygő zombiseregeinek hála nem is tűnt nyerőnek a Brad Pitt főszereplésével (és produkciós irodájának istápolásában) készülő film, ehhez képest egészen vállalható lett, és nem utolsó sorban sikert aratott.. Igen, a Damon Lindelof által szövegezett utolsó harmad meglehetősen elszakad az azt megelőző történésektől stílusában, méreteiben egyaránt, hisz a harsány tömegjeleneteket minimalista lopakodásra cseréli, ám kielégítő lezárást teremtett a sztorinak (leszámítva a folytatásért ácsingózó konklúziót).
Vajh hogy fogadtuk volna az eredeti - többek között Magyarországon forgatott -, aztán kiszórt befejezést, és ez miben is állt volna? Akik még nem látták a filmet, azoknak SPOILEREK jönnek!
Az Izraelből eredetileg Ciprusba tartó, aztán Walesbe átirányított gép a Lindelof-mentes változatban nem zuhan le, hanem Moszkvában landol, ahol Gerry-től (Brad Pitt) elveszik a telefonját és menekült partnerét, Segent, az izraeli katonalányt, aztán arra kényszerítik, hogy lépjen be a zombik ellen elkeseredetten küzdő orosz hadseregbe. Hónapok telnek el így, és Gerry-ből érzéketlen zombimészáros lesz. Az egyik küldetés során kitakarítják a moszkvai aluljárókat, ehhez azt a speckó zombiagyalót használják, melynek most nem jut eszembe a neve, de a harcban igazából a hideg jelenti a legfőbb fegyvert, a félig megfagyott zombikat ugyanis könnyebb kiiktatni. Egyszer aztán a fickó újra találkozik azzal az orosszal, aki elvette tőle a telefonját (és Segent, akiből szexrabszolgát csinált): Gerry visszaszerzi mindkettőt, és azonnal hívja a feleségét. Kiderül, hogy Karin Matthew Fox karakterénél, északon bújt meg, és áruba bocsájtja testét, hogy cserébe biztonságban tudhassa gyermekeit. Ezt hallva Gerry elhatározza, hogy megszökik az orosz hadseregből, visszarepül Amerikába, és kiszabadítja családját. Így is tesz. Vége.
Nos, lehet vitatkozni azon, hogy ez a befejezés mennyivel lett volna jobb, de a tesztvetítések szerint Pitt karaktere túlságosan elszakadt a valóságtól, nehéz volt vele azonosulni (mert bizonyos szinten ő maga is zombivá változott), és ha a Z világháború nem közönségfilmnek készült volna, akkor én magam is jobban szerettem volna ezt a küzdelmesebb befejezést, de egy ilyen, keményebb, sötétebb megközelítés nem kaphatott volna nagy költségvetést, ami kizárta volna a tömegjeleneteket, magyarán az egész film ellehetetlenült volna. És ha mégis (mint jelen esetben), akkor a közönség sem szerette volna annyira, mint amennyire.
Mindenesetre a vér azért így is hiányzott a filmből, és ez a Paramounthoz is eljutott, amely most bejelentette, hogy a Z világháború vágatlan változatban jelenik meg szeptemberben (BD-n és BD3D-n, míg a DVD a moziváltozatot tartalmazza majd). Maga Brad Pitt erősítette meg azt, hogy ez a vágatlan változat több akciót és izgalmat kínál majd, és jelen esetben talán még a bullshit-mérő sem leng ki annyira, hisz tényleg rengeteg olyan mozgalmas jelenetet forgattak, amely a végső filmből kimaradt. Azt ugyan nem tartom valószínűnek, hogy a moszkvai részt is visszacsempészik a sztoriba, de azért nem bánnám, ha csak egy részét is, de mégis.
A filmen kívül a BD egy rakat doksit kínál majd a forgatásról (kíváncsi vagyok, hogy ezek mennyire lesznek őszinték), valamint feltárja egy esetleges zombitámadás tudományos hátterét. (A hömpölygő, egymásra mászó zombik Marc Forster fejéből pattantak ki, akit a hangyák viselkedése ihletett meg.) Hogy nálunk mikor jelenik meg a film, és hogy az is tartalmazza-e majd a bővített változatot, az még a jövő titka.