Elérkezett a nagy pillanat, amikor átlépjük a végső határt, Vaderről lekerül a sisak, működésbe lép a fluxuskondenzátor és Roy Batty meghal, szóval végéhez érkezett a minden idők legjobb sci-fijeit összegző listánk. Szkafandert fel és öveket be: rázós lesz a hajrá.
Back in time
Minden idők legjobb sci-fijei #50-41
Minden idők legjobb sci-fijei #40-31
Minden idők legjobb sci-fijei #30-21
Minden idők legjobb sci-fijei #20-11
9. Vissza a jövőbe [Back to the Future] (1985) <Találat: 124 pont>
Rendező: Robert Zemeckis
Szereplők: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover, Thomas F. Wilson
A film: Az idővel óvatosan kell bánni, és ezt Doki is jól tudja: ha felrúgod a tér-idő kontinuumot, akkor simán bedőlhet a világegyetem oldala, vagy ami még rosszabb: az időutazás körül forgó filmed összeroskad saját súlya alatt. Így aztán filmtörténeti csoda, hogy Bob Gale és Robert Zemeckis sci-fi/vígjátéka nem egyszerűen megáll a lábán, nem csak pazarul kivitelezett, ahol minden egyes pillanatnak, minden egyes mondatnak megvan a maga helye, de még bele se lehet kötni, pedig egy pillanatig se sumákol.
Science: Nos, ha valahol, valamikor feltalálták volna az időgépet, arról már tudnánk, szóval egyelőre... jaj, miket beszélek: egyáltalán nem kell tartanunk attól, hogy szembejövünk magunkkal az utcán.
Fiction: De azért konstans fantáziálunk róla. Ki ne akarna visszamenni, hogy valamit másképp csináljon, hogy elérjen vagy megakadályozzon valamit, hogy lásson dolgokat, amiket még nem vagy már nem fog ebben az életben. Hogy megvegye a jövő héten kisorsolandó lottószelvényt (úgy is mást húzna ki a gép), és még sorolhatnám.
Trivia: A filmet majdnem Leonard Nimoy rendezte, de nem ért rá, mivel a Star Trek IV: Hazatérést forgatta... amelyben szintén központi szerepet játszik az időutazás.
Feledhetetlen: Doki egy bámulatos kaszkadőrmutatvány keretében begyűjti a 1.21 gigawattot.
Megmondás: Roads? Where we're going, we don't need roads. (Ezt a dumát Ronald Reagan is kölcsönvette.)
9. 12 majom [Twelve Monkeys] (1995) <Találat: 124 pont>
Rendező: Terry Gilliam
Szereplők: Bruce Willis, Madeliene Stowe, Brad Pitt, Christopher Plummer
A film: Az embernek még csak úgy sem kell kinéznie, mint Doc Brown; ha az időutazásról hadovál, akkor hamar az elmegyógyintézetben köthet ki, ahol játszhatna akár Száll a kakkuosdit is, ha nem lenne elszállva a gyógyszerektől. Bruce Willis végül is elindul az emberiség nagyját kipusztító vírus nyomában (ezért is küldték vissza az időben), hogy aztán saját pszichéjében tegyen kör-körös utazást.
Science: A média évente legalább két alkalommal kelt pánikot valami elképesztően brutális vírus hírének szétkürtölésével, amire aztán hamarosan befut az ellen- vagy megelőző szer, és ezen jó néhányan durván meggazdagodnak. De ki tudja, mikor köszönt be egy olyan nyavalya, amit nem mesterségesen dagasztottak világméretűvé.
Fiction: A csillagok sajátos állásának hála a 12 majom valamennyi különcségével, esetenként visszataszító esztétikájával (ó, a paradoxon), ideges rendezésével, szerepükből kilépő színészeivel együtt is egy kegyetlenül szerethető és megélhető film. Mert a majmok nem azok, aminek látszanak.
Trivia: Bruce Willis három olyan filmben szerepelt, melyben találkozik fiatalkori változatával. Ebből kettő szerepel ezen a listán. A kölyök nem.
Feledhetetlen: Egy kisfiú álma.
Megmondás: Oh, wouldn't it be great if I was crazy? Then the world would be okay.
8. Donnie Darko (2001) <Találat: 133 pont>
Rendező: Richard Kelly
Szereplők: Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell, Drew Barrymore, Patrick Swayze, Maggie Gyllenhaal
A film: Különcökből lesznek a szuperhősök. Ráadásul Donnie Darko még szuperképességgel is rendelkezik: látja a jövőt, látja, ahogy a világ körülötte darabokra hullik, ezért mindent megtesz azért, hogy ezt megakadályozza - akár még időutazásra is hajlandó. Richard Kelly kacifántos filmjére nem lehet azt mondani, hogy "mindfuck", hisz ahhoz túlságosan érzékenyen és értelmesen fodorgatja az agytekervényeket: egyezzünk ki inkább a "make love to your brain" terminológiával!
Science: Kelly nem csupán egy társadalmilag érzékeny korszakot, a 80-as évek végén tespedő telepshop-nemzedéket kóstolgat, de egy sajátos időutazós elméletet is megrág, melynek lényege, hogy letérjünk a nekünk kijelölt útról.
Fiction: Ugyanakkor a történet középpontjában egy perifériára szorult fiú van, aki arról álmodozik, hogy hős lesz, aztán baltát ragad...
Trivia: Frank szerint a világnak 28 nap, 6 óra, 42 perc és 12 másodperc múlva lesz vége. A repülőnek, amely a film kulcsjelenetében lezuhan, 2806 a járatszáma, a 42-es kapuból indul, méghozzá 12 órakor.
Feledhetetlen: Head Over Heels.
Megmondás: "Donnie Darko. What the hell kind of name is that? It's like some sort of superhero or something." "What makes you think I'm not?"
7. Csillagok háborúja [Star Wars: Episode IV: A New Hope] (1977) <Találat: 143 pont>
Rendező: George Lucas
Szereplők: Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford, Alec Guiness
A film: Egyszerre áldják és átkozzák ezért a nevét, de azt senki sem vitatja, hogy George Lucas a Star Warsszal forradalmasította a filmvilágot. 1977-től datálják a látványfilmek születését, onnantól kezdve a filmgyártás egy nagyobb iparág részévé vált, ahol a film maga csak egy szelete a nagybetűs Terméknek, a nyár pedig végérvényesen a legfontosabb mozis szezonná avanzsálódott. És mindez azért, mert egy fiú elindult, hogy megvalósítsa álmát.
Science: Tudományos alapot hiába is keresnénk a cselekmény szövetében, illetve a világban, ahol játszódik, alkotóelemeiben viszont mindazt összesíti, amit Lucas a filmekben szeretett: a könnyedséget és a kikapcsolódást, a fekete és fehér kalapos cowboyokat, a gyors autókat, a matinét, a popcornt, és azt a mosolyt, ami a nézőtérről kifele menet a kiskorú néző arcán díszelgett.
Fiction: Hősköltemény, amiben John Wayne találkozik Kuroszavával, a kelet a nyugattal, a filmtudomány a gyermeki fantáziával. Egy intergalaktikus leves, amit nagyon sokáig kevergettek, és ami valamilyen csoda folytán mindenkinek ízlett.
Trivia: Volt egy olyan időszak, amikor George Lucas törpeként képzelte el Luke Skywalkert. Jaj, George, te és a törpemániád!
Feledhetetlen: A Tattooine lemenő napjait figyelő fiú. Ebben az egyetlen képben benne van mindaz a kalandvágy, ami ott tombol minden kiskamaszban.
Megmondás: That's no moon. It's a space station.
6. Az ember gyermeke [Children of Men] (2006) <Találat: 167 pont>
Rendező: Alfonso Cuarón
Szereplők: Clive Owen, Julianne Moore, Michael Caine, Chiwetel Ejiofor, Danny Huston, Peter Mullan
A film: Mad Max egy kevésbé őrült, de annál kilátástalanabb világban. Az emberiség meddővé vált, ami azt jelenti, hogy néhány évtizeden belül eltűnik a Föld felszínéről. A végítélet tehát nem bombák és járványok formájában jött el, hanem egyszerűen valaki kihúzta a dugót. Ám ekkor csodával határos módon egy lány teherbe esik, és ez olyan kincs, amiért sokan ölni tudnának.
Science: Sok millió évnyi evolúció ellenére az emberi szervezet törékenyebb, mint egy kristálypohár, mégis folyamatosan zsonglőrködünk vele.
Fiction: A film egy egyetemes "mi lenne, ha" kérdést feszeget, amit csoda, hogy még soha nem tettek fel korábban, Cuarón pedig mesterien játszadozik keresztény utalásokkal, egy nagyon is lehetséges jövőképpel és olyan filmes megoldásokkal, melyektől minden érzékszerv tátva marad.
Trivia: Clive Owen karaktere az egész filmben egyetlen egyszer sem ér fegyverhez.
Feledhetetlen: Julianne Moore a nyakához kap.
Megmondás: As the sound of the playgrounds faded, the despair set in. Very odd, what happens in a world without children's voices.
5. 2001: Űrodüsszeia [2001: A Space Odyssey] (1968) <Találat: 173 pont>
Rendező: Stanley Kubrick
Szereplők: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Douglas Rain
A film: Így kell úri módon eladni Dänikent. Kubrick és Arthur C. Clarke író szerint az evolúció idegen befolyással történt, de hogy ki és mi egyengette utunkat, annak megértéséhez el kellene olvasni a könyvet is, habár a film szerint kicsinyes dolog leragadni mindenféle sztoripontoknál, mikor fontosabb dolgok is vannak itt, kérem: gépek lázadása, evolúciós zsákutca, szédítő méretek felfedezése és az érzékszervek szüntelen bombázása. A 2001 olyan, mintha a világ legértelmesebb ember elkezdene mesélni, közben pedig tolna egy bélyeget.
Science: Ennél realisztikusabb űrutazást sem előtte, sem utána nem láttunk még játékfilmen. Pont. (Na jó, az Apollo 13 azért karcolja.)
Fiction: Hiba lenne azt állítani, hogy a film blaszfémiát követ el, hisz ha úgy vesszük, Dave végül is találkozik istenével.
Trivia: A végső film se mondható éppenséggel rövidnek, de Douglas Trumbull, a film FX-mestere szerint kétszázszor annyi anyagot forgattak hozzá.
Feledhetetlen: Feldobod, csont, leesik, űrhajó, avagy a filmtörténet legjobb vágása.
Megmondás: Dave, this conversation can serve no purpose anymore. Goodbye.
4. Terminátor: A halálosztó [The Terminator] (1984) <Találat: 174 pont>
Rendező: James Cameron
Szereplők: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn, Lance Henriksen
A film: Fejünkre nőnek a gépek. No nem a cronenbergi értelemben - habár kétségkívül megnéznék egy olyat is -: addig-addig dolgozunk azon, hogy életünket megkönnyítve, biztonságérzetünket megnövelve átvegyék feladataink nagyját, hogy végül eljutnak arra a szintre, hogy feladatunk híján ránk sem lesz szükség. Persze az ember fellázad, mint minden hőskölteményben, úgyhogy egy ügyes trükkel (meg egy időgéppel) a gépek kitalálják, hogy még az előtt fojtják el a lázadást, hogy annak értelmi szerzője megszülethetne. Még hogy B-film.
Science: Nézz körül otthonodban! Jó esetben legalább féltucat olyan szerkezetet láthatsz, amit csak ennyi választ el az öntudatra ébredéstől.
Fiction: Sci-fi táplék ide vagy oda, a film nem igazán működne Arnold Schwarzenegger jelenléte nélkül, aki emberfeletti paramétereinek köszönhetően, de emberi léptékkel felfogható módon testesíti meg azt a fenyegetettséget, amit egy (gyilkoló)gép jelent.
Trivia: ...és ha tudnád, hogy Cameron eredetileg Lance Henriksent akarta címszereplőnek, Arnold pedig a jófiút játszotta volna!
Feledhetetlen: Mikor kiderül, hogy mit rejt az élőszövet.
Megmondás: That terminator is out there. It can't be bargained with. It can't be reasoned with. It doesn't feel pity, or remorse, or fear. And it absolutely will not stop, ever, until you are dead.
3. Szárnyas fejvadász [Blade Runner] (1982-2007) <Találat: 175 pont>
Rendező: Ridley Scott
Szereplők: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young, Edward James Olmos
A film: Nem csoda, hogy megbukott. Egyrészt Ridley Scott eltévesztette az évtizedet: ha filmjét mostanság mutatnák be, akkor (a replikánsokat leszámítva), azt mondanánk róla, korkép, másrészt pedig a stúdió közreműködésének hála kivonták a filmből a filmtörténet egyik legnagyobb fordulatát/talányát. Képzeld el azt, hogy a Hatodik érzéknek úgy lenne vége, hogy nem derül ki, hogy Bruce Willis halott, a Psychónak meg úgy, hogy Norman Bates nőnek öltözik. Még ilyet!
Science: Pofádba mászó reklámok, túlzsúfoltság, felületes értékek hajszolása, elidegenedés. Sőt, ha bekapcsolod a CSI-t, abban még a képeket is ki tudják úgy nagyítani, mint Deckard teszi azt az egyik bizonyítékkal.
Fiction: Ember embernek farkasa, replikáns meg replikánsé. Voltaképp ezt egyik változat sem csámcsogja az ember szájába, de hát itt kezdődnek a jó filmek, azok, melyekről évtizedek múltán is lehet zizegni.
Trivia: Philip K. Dick mindössze 20 percet látott a filmből, mielőtt meghalt, mégis magáénak érezte azt. A sors iróniája, hogy sem Scott, sem David Webb Peoples forgatókönyvíró nem olvasta Dick regényét.
Feledhetetlen: Roy Batty megmenti az őt üldöző Deckard életét: testvérére ismert benne?
Megmondás: "More human than human" is our motto.
2. A Birodalom visszavág [Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back] (1980) <Találat: 178 pont>
Rendező: Irvin Kershner
Szereplők: Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford, Billy Dee Williams
A film: Míg három éve csak a producerek figyelték aggódva, addig a Birodalom forgatásakor már az egész világ George Lucason csüngött, aki megtehette volna, hogy Az új remény folytatásaként leforgatja annak nagyobb és drágább változatát (mint többé-kevésbé tette azt A Jedi visszatérrel), ehelyett elkészítette minden idők talán legjobb második felvonását, amely ugyan szervesen illeszkedik az első film univerzumába, annak közvetlen folytatása, mégis teljesen más: mélyebb, közvetlenebb, intimebb, keményebb. Így aztán már nincs is oly messze az a galaxis.
Science: A lépegetők minden idők talán legrosszabb harci járműi (hát persze, hisz A világok harca tripodjai ihlették őket), és miféle űrtechnológia, amely nem képes azt értékelni, hogy egy élőlény szájában landol? De nem is ez a lényeg: miközben követői, utánzói a hajukat tépték azt látva, hogy az istennek se jön össze nekik a farvízen való evezés, addig Lucas ismét filmtörténelmet írt.
Fiction: Receptje pedig végtelenül egyszerű: addig-addig pofozd hőseidet, amíg térdre nem kényszerülnek, aztán beviheted az utolsó nagy maflásodat, és a kulturális K.O. zsákolható.
Trivia: A forgatás idején mindössze öt ember tudott a befejezésben elhangzó fordulatról: Lucas, Kershner, Larence Kasdan forgatókönyvíró, Mark Hamill és James Earl Jones, Vader hangja - még a Vadert megtestesítő David Prowse sem tudott arról, hogy Vader Luke faterja, ugyanis a felvételeken azt kellett mondania, hogy "Obi-Wan ölte meg az apádat".
Feledhetetlen: Yoda egyik pillanatról a másikra muppetből mesterré nemesül.
Megmondás: He will join us or die, my master.
1. A nyolcadik utas: a Halál [Alien] (1979) <Találat: 225 pont>
Rendező: Ridley Scott
Szereplők: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, Veronica Cartwright, John Hurt, Ian Holm, Yaphet Kotto, Harry Dean Stanton
A film: Akkoriban mikor Dan O'Bannon és Ronald Shusett kis szörnyfilmes projektükkel házaltak, melyben egy űrhajó tipikus legénysége (katonák és tudósok) hadakoznak egy idegen eredetű potyautassal, ha tudták volna, hogy szüleményük mivé fejlődik - teszem azt az AEonflux szerkesztősége szerint minden idők legjobb sci-fijévé -, valószínűleg ágyukba vizeltek volna. Ehelyett nézők milliói nedvesítették össze alsóneműiket, miközben belélegezték a film elképesztő atmoszféráját, elidőztek monumentális paraméterein, és persze, amikor meglátták (vagyis inkább csak észlelték) címszereplőjét. A horrorhoz pedig természetes figurák drámát, a nyerészkedő, és mindvégig háttérben maradó Társaság realizmust kölcsönöztek.
Science: Járulékos veszteség. Ez szerintem minden nagyobb projekt könyvelési tételei között ott szerepel: no nem kell feltétlenül emberáldozatokra gondolni, de bizonyos természetvédelmi, jogi és teszem azt erkölcsi kérdéseket, aggályokat könnyen ki lehet bekkelni egy vaskos pénztárcával, vagy egy kis porhintéssel.
Fiction: Az Alien életciklusában az a legdurvább, hogy annak ellenére, hogy hátborzongatóan idegenszerűnek hat, mégis félelmetesen intim és emberi, csak hogy a rettegés még hatványozottabb lehessen.
Trivia: A fél világ a magyar címen röhög (számtalan trivia-gyűjteményben említik a jó kis magyar címet), a másik fele pedig az eredeti, pre-Giger, pre-Rambaldi szörnyterveken.
Feledhetetlen: Kane közelebbről is megvizsgálja a tojás tartalmát.
Megmondás: I can't lie to you about your chances, but... you have my sympathies.
Nos, utunk végére értünk. Ne rejtsétek el fotonágyúitokat, nyugodtan be lehet nyújtani a hiánylistát, bedobni ilyen-olyan előjeleket, és előállni a saját felsorolásaitokkal. Egyéb irán meg köszönjük, hogy velünk tartottatok ezen az izgalmas utazáson.
kövess minket facebookon és twitteren!