Valószínűleg kevesen vitatkoznának azzal a kijelentéssel, hogy a sci-fi a film médiumának legizgalmasabb zsánere. Már csak azért is, mert a tudományos-fantasztikumot gyakorlatilag nem is lehet zsánerkeretek közé szorítani, hisz olyan sokoldalú világról van szó, amely történeti gazdagsága mellett nem köt sem idő, sem tér, és számtalan megközelítési lehetőséget hordoz magában: nincs olyan műfaj, amely ne kötött volna hosszabb-rövidebb házasságot a sci-fivel: western, vígjáték, dráma, horror, filmnoir, pornó! Talán a "sci-fi stand up comedy" mgé várat magára, de ezt gyorsan levédetem, mielőtt még valaki elhappolja eme világmegváltó ötletet.
Nehéz dolga van hát annak, aki eme termékeny világból össze akarja szedni a legjobbakat, de mi vállalkoztunk a lehetetlenre, és hosszas szerkesztői kutatómunkát követően összeállítottuk a magunk 50-es listáját, amely talán ad némi támpontot annak, aki úgy érzi, itt az ideje bevetnie magát a csillagok közé. Kezdődjék hát a nagy kaland!
Forward in time
Minden idők legjobb sci-fijei #40-31
Minden idők legjobb sci-fijei #30-21
Minden idők legjobb sci-fijei #20-11
Minden idők legjobb sci-fijei #10-1
50. A ragadozó [Predator] (1987) <Találat: 35 pont>
Rendező: John McTiernan
Szereplők: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Bill Duke, Jesse Ventura, Shane Black
A film: Állatok vagyunk egy dzsungelméretű vadasparkban. A Kommandón nevelkedett nézősereget jól beugratja a nyitány, melyben tesztoszterontól ragyogó férfiak amortizálnak nullára egzotikus terroristákat, hogy aztán jöjjön a szörnyű felismerés: a nyúl hordja a vadászpuskát. Ez a nyúl történetesen egy két méter pluszos űrrasztafári csáprágókkal, amely nem csupán szuperfegyverekkel és - vérszomjjal van felvértezve, de még láthatatlanná is tud válni. Persze, elkövet egy nagy hibát, mikor Arnold Schwarzeneggerrel húz ujjat.
Science: Az ember mindig fél attól, hogy egyszer megfosztják csúcsragadozói pozíciójától, már csak azért is, mert olyan sok szemétséget műveltünk a környezetünkkel, hogy trónfosztás esetében tuti nem lenne kegyelem.
Fiction: Nézd az eget! Régóta vágyunk arra, hogy megtudjuk, hányadán állunk az univerzummal, de látogatóink az esetek többségében rossz szándékkal érkeznek. Még szerencse, hogy a Ragadozó csak sportolni jár hozzánk, nincsenek világpusztító tervei, ráadásul utálja a hideget meg az alacsony páratartalmat. Valaki ezt Paul W.S. Andersonnak is megsúghatta volna.
Trivia: Hosszú nyakú, kutyafejű küklopsz. Eredetileg egy ilyen kreatúra támadt volna Arnoldra és kompániájára, akikkel így kétségkívül a saját rekeszizmukban beállt görcs végzett volna, habár papíron a raszta frizurás csáprágós izé se festhet túl jól. Ez utóbbi egyébként James Cameron fejéből pattant ki, aki egy közös repülőúton súgta meg ötletét a lényen dolgozó, tanácstalan Stan Winstonnak.
Feledhetetlen: Az Ol' Painless, azaz a hordozható gatling (a valóságban ilyen nem létezik), valamint az a több hektárnyi dzsungel, melyet Mac (Bill Duke) gyakorlatilag a földdel teszi egyenlővé, miután a Ragadozó kinyírta legjobb cimbijét.
Odamondás: If it bleeds, we can kill it.
47. Dűne [Dune] (1984) <Találat: 36 pont>
Rendező: David Lynch
Szereplők: Kyle MacLachlan, Sean Young, Patrick Stewart, Jürgen Prochnow, Max Von Sydow, Sting, Linda Hunt
A film: A Fűszer a legértékesebb anyag a világegyetemben. Kizárólag a sivatagos Arrakison, vagy ahogy a helyiek hívják: a Dűnén lelhető fel, így aki ezt megkaparintja, az az egész galaxis felett uralkodhat. Két ház marakodik hát az intergalaktikus ingatlan felett, és az ember nem tud nem a fekete aranyra gondolni, miközben még a kereszténység alaptézisei is az orra előtt manifesztálódnak egy messiás személyében, aki véget vethet az ellenségeskedésnek.
Science: Aki kezében van az olaj, az irányítja a világot. Amerikának ez a vágy már sokba fájt, de még kitart, és még jó, hogy a világegyetemnek eme fertályán is adódik mindig egy kis vallási torzsalkodás, amelybe belefolyhat amolyan "pártatlan" döntőbíróként.
Fiction: Frank Herbert ünnepelt regénye alternatív történelmi dokumentumként, űrbibliaként egyaránt funkcionál, David Lynchet viszont a történetbe beleszőtt szexuális félelmek és perverziók ragadták meg leginkább - nem is csoda, hogy filmje anno alig találta nézőjét.
Trivia: Lynch három és fél évig dolgozott a filmen. Mikor a stúdió később a tévék számára kibővítette és újravágta azt, a magát becsapottnak érző Lynch a Judas Booth nevet tüntette fel forgatókönyvíróként - a vezetéknév John Wilkes Boothra, Abraham Lincoln gyilkosára utal, a keresztnév pedig... ó, helló, kereszténység!
Feledhetetlen: Azok az átkozott kékszemű fremenek, azok a mai napig kísértenek, meg persze a lebegő Harkonnen báró is, meg Sting... Sting vörös hajjal. Kész lidércnyomás ez a film.
Megmondás: The Spice must flow!
47. E.T. A földönkívüli [E.T. the Extra-Terrestrial] (1982) <Találat: 36 pont>
Rendező: Steven Spielberg
Szereplők: Henry Thomas, Dee Wallace, Drew Barrymore, Peter Coyote
A film: Planétánkon felejtődik egy földönkívüli botanikus - ha úgy tetszik, egy űrnerd -, aki ránézésre még a saját konyhájában is eltévedne, nem hogy egy idegen bolygón, végül aztán barátságot köt egy kisfiúval, aki segít neki hazajutni. Spielberg tulajdonképpen a toleranciáról mesél érzelmesen, izgalmasan, telis-tele kreatív megoldásokkal, ahogy tőle megszokhattuk.
Science: A rendező maga is egy szétesett családban nőtt fel, így nem csoda, hogy a válás visszatérő motívum filmjeiben, ugyanakkor az az egész karrierjét jellemző, gyermeki kalandvágy is ebben a filmjében kristályosodik ki, amely a Harmadik típusú találkozásokban tűnik fel elsőként.
Fiction: Békével jöttünk. És mivel egy fejlettebb faj vagyunk, tudjuk, hogy az embereket nem ajánlatos megzavarni természetes környezetükben, meg aztán vannak náluk sokkal érdekesebb élőlények is ezen a bolygón. Például ez a muskátli...
Trivia: Harrison Ford (a film forgatókönyvét szerző Melissa Mathison akkori férje) játszotta volna Elliot iskolaigazgatóját, de a jeleneteit kivágták a filmből.
Feledhetetlen: Az E.T. kvázi főgonosza a film nagy részében csupán derékmagasságig látható - kb. egy szintben egy kisgyermek tekintetével, és az oldalán lógó kulcscsomó alapján lehet beazonosítani, s mivel neve nincs, ezért a karakterre úgy hivatkoznak, Keys. Mindezzel együtt ő a film egyik legemblematikusabb figurája.
Kimondás: Be good. (...és most próbálj nem könnyezni!)
47. Prometheus (2012) <Találat: 36 pont>
Rendező: Ridley Scott
Szereplők: Noomi Rapace, Michael Fassbender, Charlize Theron, Guy Pearce, Idris Elba
A film: Tudni szeretnéd, ki volt az a pilóta, akinek patkó alakú űrhajójába aláereszkedve Kane és idővel minden utastársa szembesült végzetével? Nos, 33 év után Ridley Scott választ ad a kérdéseidre.
Science: ...egészen pontosan kérdésekre kérdésekkel felel. Mert hogy jövünk mi ahhoz, hogy 100%-os határozottsággal kimondjuk, hogy Ők teremtették az Idegent és minket is.
Fiction: De azért jó érzés messzebb menni a szimpla evolúciós elméletnél, amely véletlenekkel és mutációkkal magyarázza mindazt, ami minket körbevesz.
Trivia: Scott azt szerette volna, hogy a szereplők a forgatás ideje alatt végig a Prometheus díszletek között tartózkodjanak - ott éljenek, ott étkezzenek, ott aludjanak -, de biztonsági okokból ez nem volt kivitelezhető.
Feledhetetlen: David megnyitja a Juggernaut térkép applikációját, és kiderül, hogy az Építészek épp a Földre készültek húzós rakományukkal, mikor beütött a krach.
Odamondás: Big Things have small beginnings. (Remélem itt nem az Alienre tetszik gondolni.)
46. Dark City (1998) <Találat: 37 pont>
Rendező: Alex Proyas
Szereplők: Rufus Sewell, Kiefer Sutherland, Jennifer Connelly, William Hurt
A film: Egy évvel a Mátrix bemutatója előtt már kiderült, hogy valami nem stimmel a körülöttünk lévő világgal. Történetesen az, hogy csak egy illúzió, hogy IQ-ban felettünk, EQ-ban viszont jócskán alattunk álló lények játékszerei vagyunk csupán. Fel kell lázadnunk! Eme revolúciót egy átlagember vezeti, akit tulajdonképpen a szerelem nevében cselekszik. Hm, és e mellé még fazonírozott rosszfiúk és repkedős akciójelenetek is járnak.
Science: Az irányítottság érzése ősi alapvetés az életben irodalomban, filmművészetben egyaránt, és nem feltétlenül csak a sci-fi területén, habár a legvadabb, egyben legközkedveltebb teóriák leginkább eme zsánerben fakadnak.
Fiction: Alex Proyas egy sajátos szabályok szerint működő "valóság" köré építette a Nagy Testvért, amely úgy funkcionál, mint egy életre kelt filmnoir, mintha a kalaposok egy Dashiell Hamett-regény alapján építkeztek volna.
Trivia: Haha, a díszletek egy részét a Mátrix forgatásán is felhasználták.
Feledhetetlen: Mikor teljes valójában, madártávlatból láthatjuk a címben szereplő várost annak valamennyi titkával egyetemben.
Megmondás: You are probably wondering why I keep appearing in your memories, John. It is because I have inserted myself into them.
45. Star Trek (2009) <Találat: 38 pont>
Rendező: J. J. Abrams
Szereplők: Chris Pine, Zachary Quinto, Zoe Saldana, Simon Pegg, Karl Urban, Anton Yelchin, Eric Bana, Leonard Nimoy
A film: Közel egy évtizeddel az után, hogy a Nemesis majdnem kinyírta a Star Trek-univerzumot, Abrams nem csupán friss vért pumpált annak ereibe, hanem teljesen újjáformálta azt, miközben mindvégig tiszteletben tartotta Gene Roddenberry univerzumát. Az új Trek szexi és trendi, dinamikus és kirobbanó, szellemes, drámai és szédítően merész. Bárcsak minden popcorn-film itt kezdődne!
Science: Ha az ENSZ egy sci-fiben manifesztálná célkitűzéseit, akkor az minden bizonnyal a Star Trek lenne, melynek univerzumában az emberek között nincsenek már összetűzések, mi több, a pénz, mint olyan nem létezik. Mindenki teszi a dolgát egy szebb jövő érdekében...
Fiction: ...még jó, hogy a nem felfedezett űr lakói folyamatos veszélyt jelentenek ránk. Sokan kritizálták, hogy a világegyetemet szinte kizárólag humanoid létformák lakják (költséghatékony okokból, ugye), de mint kiderült, galaktikus szinten is egy tőről fakadunk. Meg aztán, ki adná oda a jó öreg klingonokat valami csápos-nyálkás monszterért?
Trivia: Eredetileg Mark Wahlberg is játszott volna a filmben, de visszadobta a forgatókönyvet, mert izé... nem értette a sztorit.
Feledhetetlen: Kirk és Spock konfrontációja, melynek végén Spock lemond kapitányi tisztségéről Kirk javára.
Megmondás: Cadet Kirk, you somehow managed to install and activate a subroutine in the programming code, thereby changing the conditions of the test.
44. Super 8 (2011) <Találat: 41 pont>
Rendező: J. J. Abrams
Szereplők: Joel Courtney, Riley Griffiths, Elle Fanning, Kyle Chandler, Noah Emmerich
A film: Időutazás a téma. No nem tényleges, inkább csak filmtörténeti: Abrams saját - és sokunk - gyerekkorába repít vissza, azokba az időkbe, mikor a pre-pubertás fiúknak és lányoknak is kijárt a félelmetes nagy kalandból, mikor az ijesztgetések és izgalmak valódi, hús-vér figurákkal rezonáltak, mikor minden sokkal természetesebbnek hatott, még egy szökött ufonauta is, legyen bármennyire transzcendens, ahogy környezetével kommunikál.
Science: Az utolsó nagy össznépi UFO-mánia a 80-as években tombolta ki magát. Mára ez egész balhé jelentőségét veszítette, hisz az emberek rádöbbentek, hogy most már mindenki zsebében ott van egy kamera, és a YouTube-ot mégsem özönlötték el az ilyen-olyan típusú találkozásokról szóló videók. Mint említettem: időutazás.
Fiction: Lehet, hogy az egész csak annak tudható be, hogy ugyanaz a csapat dolgozott mindhárom film kreatúráin, de gyanítható, hogy a Cloverfield városromboló monsztere, a Star Trek jégholdas kicsikéje és a Super 8 szökött földönkívülije egy tőről fakadnak, így aztán ezek a filmek lehetnének a szörnyfilmek Bosszúállói!
Trivia: Bruce Greenwood (Kirk "főnöke" a Star Trekben) játszotta a szörnyet.
Feledhetetlen: A gyerekszerelem. Ahogy Joey Corutney Elle Fanningra néz... Ja, hogy ez egy sci-fi.
Megmondás: Production Value!
42. Hold [Moon] (2009) <Találat: 42 pont>
Rendező: Duncan Jones
Szereplők: Sam Rockwell, Kevin Spacey
A film: Egyedül az űr és saját kétségeid magányában - egy ilyen történetnek nem lehet jó vége. SPOILER jön... A Holdnak mégis sikerül felülkerekednie a minidisztópián, hogy áldozatából hőst faragjon. Előbb viszont jól meghurcolja Sam Bellt (Sam Rockwell), aki egyedüliként menedzsel egy eszkavátor-telepet... a Holdon, és hamarosan olyan felismeréssel szembesül, ami rendesen megrengeti saját kis világát. Meg ha üzenete eljut hozzánk, a Földre, akkor talán a miénket is.
Science: Szerencsére tudósaink csak tessék-lássék dolgoznak a klónozáson, hisz olyan sokan vagyunk a Földön, hogy teljesen felesleges eme tömegeket duplikálni. A gazdagoknak persze erről más a véleményük, de egyelőre még ők is kénytelenek beérni Dolly-val. Talán ennél égetőbb, hogy bolygónk nyersanyag-készletei kiapadóban vannak (hála a túlnépesedésnek), szóval lassan elkezdhetnénk dobálni a perselybe egy kis felfedező űrodesszia érdekében.
Fiction: A jobb sci-fik legalább annyit mondanak el a lehetséges jövőről, vagy múltunk-jelenünk alternatíváiról, mint magáról az emberről, aki ezeket megéli. Sam Rockwell bámulatos játékának köszönhetően a Hold világa - legyen az bármilyen kis mikrokozmosz - félelmetesen valósághűnek tűnik, még akkor is, mikor emberünk kénytelen tükörbe nézni.
Trivia: Sam Rockwell David Cronenberg Két test, egy lélek című filmjéből merített ihletet, melyben Jeremy Irons egy egypetéjű ikerpárt alakított.
Feledhetetlen: Út a Földre.
Kimondás: I hope life on Earth is everything you remember it to be.
42. Világok harca [War of the Worlds] (2005) <Találat: 42 pont>
Rendező: Steven Spielberg
Szereplők: Tom Cruise, Dakota Fanning, Justin Chatwin, Miranda Otto, Tim Robbins, Morgan Freeman
A film: Ha Morgan Freeman jelenti be a világvégét, ott csak Isten segíthet... vagy egy vírus, egy apró baci, ha úgy tetszik: baki, amivel hódítóink nem számoltak. Egyébként is balhés a roham, hisz exterminálásra tökéletesen alkalmatlan gépezetekkel jönnek nekünk, ám az emberek mégis tehetetlenek. Hogy miért, az csak részben derül ki Spielberg inváziós filmjéből, ugyanis a nagy pusztulást az egyén szemszögéből mutatja be annak minden tanácstalanságával, reménytelenségével együtt. Nyomasztó, hogy milyen jelentéktelenek is vagyunk: még Tom Cruise is, aki a bemutató idején a földkerekség legnagyobb sztárja volt.
Science: Valahogy így élnénk meg az armageddont. A tévében mismásolnának, odakinn egyáltalán nem az történne, mint amit a doboz sugall, és azt gondolnánk, az lesz a legjobb, ha követjük a többieket. Aztán mikor rádöbbenünk, hogy ez mégse olyan jó ötlet, hirtelenjében egymás torkának ugornánk.
Fiction: Ricky Bobby téved: még Tom Cruise se segíthet, és ugyan az a befejezés, melyben Cruise egyesül családjával, merő egy fikció, de a filmből inkább a tudomány kikezdhetősége beszél, mikor hősök és a túlmisztifikált emberi lelemény helyett egy hiba menti meg a világot. Most még.
Trivia: A lezuhant repülőhöz egy használaton kívüli Boeing 747-est használtak fel (ez a díszlet jelenleg is megtekinthető a Universal stúdióparkjában).
Feledhetetlen: A tripodok támadásba lendülnek, és az emberek hamuvá lesznek...
Kimondás: (Ezt kizárólag Morgan Freeman hangján szabad:) Yet across the gulf of space, intellects vast and cool and unsympathetic regarded our planet with envious eyes and slowly, and surely, drew their plans against us.
41. A láthatatlan ember [The Invisible Man] (1933) <Találat: 44 pont>
Rendező: James Whale
Szereplők: Claude Rains, William harrigan, Gloria Stuart
A film: Hiába hajtogatja, hogy ő nem őrült, csak láthatatlan, a címszereplő előbb vagy utóbb beleőrül a láthatatlanságába. Lehet ez az egyéniség elvesztésének metaforája vagy csak az elme dekonstrukciója, mindenesetre James Whale - Frankenstein atyja - kreálmánya azóta is kísérti a filmvilágot.
Science: ...meg persze a tudomány világát is. Elképesztő fegyvertény lenne egy olyan álca kifejlesztése, amely közvetlen közelről is elrejt, és lehet, hogy a Halj meg máskor tele van marhaságokkal, talán mégis az az optikai megoldás (az elrejteni kívánt objektum azt vetíti maga elé, ami a háta mögött van) tűnik a leginkább megvalósíthatónak.
Fiction: Mint a legtöbb "emberből lett szörny" történet, így A láthatatlan ember is arról a kitörni vágyó vadállatról mesél, amely belénk van kódolva, és akit csupán a társadalmi konvenciók, illetve a következményektől való félelem tart vissza a tombolástól. A civilizáltság? Piha, az csak egy álca.
Trivia: Annak ellenére, hogy Claude Rains a film 95%-ában jelen van, csak a legvégén tűnik fel teljes valójában.
Feledhetetlen: Lekerül a kötés.
Megmondás: All right, you fools. You've brought it on yourselves! Everything would have come right if you'd only left me alone. You've driven me near madness with your peering through the keyholes and gaping through the curtains. And now you'll suffer for it! You're crazy to know who I am, aren't you? All right! I'll show you!
Most pedig rajtad a sor, kedves olvasó! Hogy vélekedsz az első etapról? Nem garantálom, hogy egy hét múlva ilyenkor jelentkezem a következővel, de igyekszem.
kövess minket facebookon és twitteren!