A Hang nélkül látszik az amerikai mozik nyertesének ezen a hétvégén, míg nálunk a Rampage - Tombolás ismételni próbál az élen. 5, 10, 15, 20 évvel ezelőtt pedig az alábbiak történtek.
Az amerikai listavezető 5, 10, 15 és 20 évvel ezelőtt.
5 éve...
odaát
Tom Cruise és az originál sci-fi: a Feledés ($37.1m/$89.1m) korrekt eredménnyel pattant az élre, jól hasznosítva a jövő-látványt és (kicsit túlzottan megszellőztetett) rejtélyt, amit a trailerek ígértek. Cruise azt megelőzően legutóbb és azóta is csak Mission: Impossible-résszel nyitott magasabban, ellenben ezt a biztató kezdetet két hét múlva a Vasember 3. elsöprő berobbanása teljesen megsemmisítette, így a 100 milliót már nem érhette el.
errefelé
A Feledés nálunk már második hete ült az élen háborítatlanul és kényelmesen, egyébként egy egészen katasztrofális összforgalmat bonyolító hétvégén. A legeredményesebb premier a Horrorra akadva 5. volt, amit kevesebb mint 5.000-en néztek meg négy nap alatt.
10 éve...
odaát
Jet Li és Jackie Chan először együtt! Ez volt a fő vezérvonala A tiltott királyság ($21.4m/$52.1M) marketingjének, és egy családi fantasyt támogatva azért volt is lehetőség a projektben. Az élen nyitott, viszont nem olyan egetrengető összeggel, és gyorsan ki is kopott Az oroszlánkirály egyik rendezőjének munkája. A második helyen a Lepattintva ($17.7m/$63.2m) lépett be; a nagy sikerű Felkoppintva szellemiségét folytató vígjáték, amit sokáig néztek az amerikaiak, végül a harcművész párost is lefőzve.
errefelé
A Bolondok aranya másodjára is győzött, de két hétvégét zárva még 40.000 néző alatt járt, ami a műfajban tip-top sztárok főszereplése mellett nem túl acélos. Mögötte nem sokkal csatlakozott be Az utca királyai; Keanu Reeves akciózása 11.000 nézőt ért tetten a premierkor, 35.000-rel végezte, ami arányaiban jobb is, mint az amerikai viszonyok. Kicsit több mint 9.000 nézővel a Kis Vuk szerzett bronzérmet; a hírhedt animációs abominációt eztán úgy kellett átrugdosni a 60.000 nézőn, ami a hírek szerint az állami támogatás érvényesülésének kötelező határa volt... persze Gát Györgyék több százezer eladott jegyről vizionáltak, mint ismeretes. Egy jobb hazai sztori az Eszter hagyatéka közel 8.000-es indítása és 58.000-es végződése.
15 éve...
A Ki nevel a végén? második hetét is az élen töltötte. Tíz nap alatt a vígjáték 80 millió dollárt halmozott fel, miközben messze lemaradva mögötte felsorakozott három premier. A Stanley, a szerencse fia ($16.3m/$67.4m) a tavasz egyik meglepetés-sikere lett az ifjú Shia LaBeouffal; mai árfolyamon bevétele már több mint 100 millió dollárt érne. A magyar bemutatóhoz ez nem volt elég, mint ahogy A fehér csóka ($12.6m/$34.4m) című vígjáték és a Golyóálló szerzetes ($8.7m/$23.4M) is kikerült minket. Utóbbi ízes bukta volt, és nem csak abban, hogy Chow Yun-Fat és Seann William Scott kettősét próbálta elhitetni a nézővel: 52 millió dollár ellenében hozott kevesebb mint feleannyit.
errefelé
Húsvét hétvégéjén a Johnny English préselte ki újfent a legtöbb dohányt a magyar nézőkből, miközben egy sereg film nyitott más-más közönséget célozva. A mag és a Beavatás fej fej mellett gyűjtögettek - végül arasznyival ugyan, de utóbbi állított pártjára több nézőt, 72-74.000 közötti vidéken megállapodva. A Farrell/Pacino-opustól ez ma is egész jó lenne, bár nem a végső határ, ellenben a befele forduló katasztrófafilm biztosan többre lenne képes így másfél évtizeddel később. Hosszú távon viszont az elsőre félénk, aztán felbátorodó Malacka, a hős nyert. A mesefilmre kis híján 140.000-en voltak kíváncsiak, ami a Tigris színre léptől jócskán lemarad, míg a Micimackó és a Zelefánt csaknem ismétli majd két évvel később.
20 éve...
odaát
Az Angyalok városa kitartott az élen; két hétvége után annyit hozott, mint Meg Ryan előző filmje, a Meglesni és megszeretni. A romantikus melodráma mögött romantikus vígjáték toppant be, a műfaj másik nagy üdvöskéjével. Jennifer Aniston Jóbarátok-beli szereplőtársával, Paul Rudd-dal vitte a Vágyaim netovábbját ($9.7m/$29.2m) sikerre, elvégre bevétele 2018-as jegyárak mellett közel 60 milliót érne. Nálunk mozikban nem játszották egyébként, és ugyanígy járt a Paulie ($5.4m/$26.9m) is, pedig a DreamWorks annál azért nagyobb presztízsűnek szánhatta, hogy ne röppenjen be mindenhová, és hogy alig-alig jusson büzséjénél messzebb.
errefelé
A Titanic sikere Leonardo DiCapriót igen keresetté tette, de egy kardozós-testőrös kalandfilm még a maga körülményei között éppen úgy érvényesülni tudott 1998-ban, mint húsz évvel korábban. A vasálarcos magabiztosan vezetett, és végül pár néző híján 300.000-en járultak a kasszákhoz. Mindenki egy filmért.
A magyarországi listavezető 5, 10, 15 és 20 évvel ezelőtt.