A Zsivány Egyes hó eleji, csalódást keltő szereplését az Utazók és az Érkezés is folytatta; a hollywoodi sci-fik aztán ez elmúlt napokban végleg leköszöntek az élbolyból, midőn a kínai új év kezdete a szokott módon irdatlan számokkal örvendeztette meg a tülekedő helyi produkciókat. Közülük is a Journey to the West: The Demons Strike Back tűnt ki elsősorban, minden idők második legnagyobb nyitónapját generálva.
> újdonságok, toplistások
28-án, szombaton köszöntött be a kínai újév, ami rendszerint hatalmas pénzekkel kecsegtet a mozikban. Az erre a napra időzített helyi produkciókra tolongtak, és győztesen a pár évvel ezelőtti nagy siker, a Journey to the West: Conquering the Demons folytatása emelkedett ki. A Journey to the West: The Demons Strike Back - Tsui Hark rendezésében és Stephen Cow írásában - 50,6 millió dollárt kasszírozott szombaton, aminél többet jüanban számolva csak a Halálos iramban 7. jegyzett nyitónapján. Ezt követte a 31,8 milliós vasárnap, így a film - két napos - első hétvégi eredménye 84,1 milliót mutat, vagyis meg is van az év első kínai bombasikere. A 64 millió dolláros költségvetéssel (és kemény kétmilliós marketingbüdzsével) bíró fantasy-vígjáték hozzájárult minden idők legforgalmasabb napjához is 8,7 millió szombati nézőjével. A mai nappal már 130 millió felet járó The Demons Strike Back február 3-án veti rá magát Észak-Amerikára.
A Buddies in India című kaland-vígjáték, melyben ketten Indiába utaznak egy végrendelet felkutatására, lett a másodhegedűs. A Lost in Thailand (200 millió felett hozott 2012-ben) egyik főszereplője jegyzi rendezőként is a két nap alatt 44,5 millióra szert tevő filmet - ami mostanság már a 70 milliót ostromolja.
Még ki sem hűltek a székek a Railroad Tigers vetítései után, Jackie Chan ismét betámadta a mozikat. A Kung Fu Yogát veterán alkotótársa, Stanley Tong rendezte (aki még Hollywoodban is letette névjegyét a Mr. Magooval...), Chan pedig egy régészprofesszort játszik, aki egy indiai professzorral Tibetbe indul egy mitikus tárgy felkutatására (vegyük észre a finom közeledést a két nemzet filmgyártása között...). A Kung Fu Yoga 38,9 millióval nyitott két nap alatt, hétfővel pedig már 80 millióra pattant a bevétel, szóval jobban szerepel, mint a Railroad Tigers - ami azért bevette végül a 100 milliót a csalódást keltő kezdés ellenére.
A The Continent című százmilliós kasszasiker rallyversenyzőként és énekesként is tevékenykedő rendezője, Han Han jegyzi a Duckweed című drámát, ami egy apa és egy fiú békülését meséli el. A sok kalandfilm között a komolyabb hangvételre 18,5 millió dollár jutott a két nap alatt, mára pedig már 37 milliónál is magasabbra tört a Deng Chao (The Mermaid, I Belonged to You) és Eddie Peng (Operation Mekong, A nagy fal) főszereplésével készült film.
Boonie Bears címmel közkedvelt rajzfilmsorozatot sugároz párhuzamosan két kínai csatorna is, a 2012 januárja óta futó széria eddig több mint 200 részt ért meg. A mozifilm elkerülhetetlen volt, 2014-ben 40 milliót fialt, majd évente jöttek az újabbak, s a legfrissebb, negyedik rész, vagyis a Boonie Bears: Entangled Worlds 14,5 millió dollárral lépett be most, négy nap után - plusz a premier előtti vetítések forgalmával - pedig már 31 millió felett jár. A korábbi epizódok megrekedtek 40 millió alatt, érdekes lesz figyelni, az ötödik rész kap-e dupla indokot (azaz lesz-e áttörés 50 millió fölé).
> korábbi filmekről
Nem egészen 70 millió dollárral búcsúzott a top 10-től a január 6-án bemutatott Zsivány Egyes, ami Az ébredő Erő bőven százmillió feletti zárása után, no meg Donnie Yen és Jiang Wen szerepeltetése mellett mindenképpen a számítások alatti összeg. Persze a Disney hálás lehet a kínai közönségnek, hiszen az egymilliárdos globális bevételhez jó szolgálatot tettek, és nem tanúsítottak nagyobb elpártolást az egy évvel korábbiakhoz képest, mint az amerikaiak.
Némileg beárnyékolta a Zsivány Egyes gyűjtögetését az egy héttel rá érkező Utazók. A Sony sci-fije 18,6 millió dollárral lőtte ki magát, ami nem figyelemreméltó egy sztárok vezette látványfilmtől. 44 millió dollárnál jár, miközben már a top 10 alfelébe csimpaszkodik, a számos helyi produkció által kiszorítva. A film nemzetközi bevétele közelít a 200 millióhoz, világszinten pedig átaraszol majd a 300 millión.
Szintén január második víkendjén startolt a Kubo és a varázshúrok. A távol-keleti mesét vázoló animációs film 3,2 millió dollárral nyitott, és ezt nagyjából megduplázni tudja, mire kivonják a mozikból. Még így is jobb arányokat ért el, mint minálunk.
Hiába a direkt (bár nem oly hízelgő) kínai kapcsolat, az Érkezés még a fentebbinél is szerényebben muzsikált: 7,9 millió dollárnak megfelelő összegre tett szert a január 20-ai hétvégén, és mostanság, a végéhez közeledve a 15 milliót ostromolja. Ez önmagában kevés ahhoz, hogy a nemzetközi bevétel 100 millió fölé ugorjon.
A Railroad Tigers mellett a Some Like It Hot című, korábban taglalt vígjáték is kitartónak bizonyult, így 95 millióig jutott, mire a tengernyi újdonság kilökte a top 10-ből.
> érkező reménységek
Február első felében animációs filmek és akcióvígjátékok jönnek, szokás szerint, a külföld pedig a xXx: Újra akcióbannal (Donnie Yen talán majd most) és a Kaliforniai álommal (a Valentin nap még Kínában is számít, nem?) képvisel majd magát.