Augusztus ugyan pozitív mérleggel zárt, a nyári időszak összességében bevételcsökkenést hozott a tengerentúli mozikban. Aligha várhattunk mást: a tavalyi május-augusztus intervallum igen magasra (de nem a legmagasabbra) tette a mércét, amit ismételni is nehéz lett volna ilyen érdektelen felhozatallal. 2014-nél ellenben kedvezőbb az összkép, és bár a folytatások látványos mértékben bukdácsoltak, 2016 sem fog különösebb tanulságokkal szolgálni, csak megerősíti az eddigieket: olcsó horrorokba, animációs filmekbe és szuperhősös mozikba érdemes fektetni. Jönnek a box office-ügyileg kedvezően elbírálható és a kétségtelenül kiábrándító filmek az elmúlt hónapokból, időrendben.
> Amerika Kapitány: Polgárháború. Menetrend szerint, jó nagy rakományt.
> Mielőtt megismertelek. A Szerelmünk lapjai és a Csillagainkban a hiba nyomvonalán gyűjtötte be a könnyeket. Amerika is sírt, de a nemzetköz egyenesen eláztatta a kasszákat. Van amúgy az alapul szolgáló könyvnek folytatása is...
> Démonok között 2. A dollár kevesebb lett, de a becsület megmaradt: 100 milliót elérő horror-folytatásokról ritkán hallani. Viszont egy harmadik részhez 80 millió is elégséges lett volna...
> Központi hírszerzés. Kevin Hart és Dwayne Johnson marokra fogta a vígjáték után sóvárgókat, akik igencsak hoppon maradtak e nyáron. Valljuk be: ez a két fazon a Mike és Dave esküvőhöz csajt keres címszerepében egyenesen tarolt volna, a Rossz anyákéban meg főleg.
> Szenilla nyomában. A fő bajnok, a Pixar legnagyobbja, minden idők legmagasabbra jutó animációs filmje az amerikai piacon. Jöhet a Pizsi nyomában, esti mese gyanánt.
> A zátony. Ez lett a pénzes cápa. Ismerős felállás, filmügyileg agyongyötört állati ellenfél, de jókor, jó helyen.
> Tarzan legendája. A tiszteletbeli hely elnyerője. Lesajnálva vert halomra jó pár egyéb aspiránst, bár a végelszámolásnál a stúdiónak csak egy ágyékkötője marad (ti. a gatyája is rámegy).
> The Purge: Election Year. Ha van ritkább a horror esetében, mint a 100 millió feletti második rész, akkor az a legsikeresebb harmadik rész. A negyedikben az űrt tisztogatják majd meg.
> A kis kedvencek titkos élete. Egy előzetessel nyert magának 300 millió dollárt. A további 60 millió szólt magának a filmnek.
> Amikor kialszik a fény. Filléres horror, démonokkal hangulatba hozott közönségnek tálalva. És ez se lett rossz, az sem utolsó. Erre az apróságra azért talán felfigyelnek a jövőben.
> Rossz anyák. Végül megmenekült a vígjáték becsülete: 100 millió okot szolgáltat az STX forgalmazó a többi kicsinek, hogy "rossz" dolgokba fektessenek.
> Suicide Squad - Öngyilkos osztag. Augusztus havának megváltója, ami kapcsán minduntalan az a kérdés vetődik fel: ha így hoz 320 milliót, mennyit hozott volna Deadpool, vagy A sötét lovag-szintű kritikákkal?!
> Virsliparti. Teszkógazdaságos animáció, vákuumcsomagolás: nem csak a gyerekekre pozicionált rajzfilmeknek termett babér. 100 millió dollárból hány pár virslit lehet befalni? A folytatásban a macskakaják sanyarú sorsára derül majd fény.
> Vaksötét. Mint tudjuk, a nálunk forgatott filmek már biztos kasszasikerek, és ez a bezártságos thriller két hétnyi listavezetéssel nyerészkedik a lassuló időszakon.
> Hell or High Water. A korlátozott vetítésszámmal kezdők kiemelkedője, ami majd csak ezután bizonyít igazán.
A VESZTESEK..
> Rossz szomszédság 2. Elmérgesedő helyzet, a közönség kétharmada pár utcával arrébb cuccolt, mert még egyszer ugyanazt nem bírta kiállni.
> Alice Tükörországban. A csoda három napig tartott: jó tükör a felesleges és drága folytatásoknak a Disney legnagyobb idei csődje. Észre se veszik.
> Popstar: Never Stop Never Stopping. Lehet jó a hülye vígjátékod, csak ne feledd, hogy szólnia is kell valakinek, ha több mint 2000 moziba tolod be.
> Tini nindzsa teknőcök: Elő az árnyékból. Nem hallgattak a hívószóra a családok, inkább egy Disney-mozira fizettek be. A teknőcök már elsőre is épp eleget mentettek világukon, meg különben is: 20 év múlva jön az újabb feldolgozás, a jelmez és a motion capture helyett majd már valódi mutáns teknősök által előadva.
> Szemfényvesztők 2. Ugyanannak a trükknek csak a kínaiak és a magyarok dőlnek be kétszer. Na jó, talán még többen is, de az amerikaiak ébredő öntudata nem engedte, hogy a drágább körülmények között forgott bűvészmutatvány harmadik részhez jusson.
> Warcraft: A kezdetek. Több kraft kellett volna legalább az előzetesekbe, aztán egy lóugrásszerű nyitány megoldotta volna a 100 milliós végeredményt. Tessék átmenni a Warner/DC-hez leckéket venni: rosszat jól eladni 101.
> Harc a szabadságért. Matthew McConaughey és Gary Ross szabadságharcát hamar leverték a gyatra kritikák. Még jó, hogy a valós történelmi eseményeket nem százalékokkal és pontértékkel döntötték el annak idején. Hanem előzetesekkel.
> A függetlenség napja: Feltámadás. Hiába jutsz 100 millió fölé, egyre kevésbé tolerálhatóak ezek a hézagok a költségvetés és a bevétel között. Tetszett volna egyből a harmadik résszel folytatni! Ja, hogy vannak még ötletek? Atomot nekik.
> A barátságos óriás. Spielberg egy ilyen szekcióban, ejnye! A cím akár rá is vonatkozhatna, ám direktori tekintélyét már csak igaz történetek rekonstruálására szedi elő. A HABÓ egy családi mozikkal túlzsúfolt nyárba trappolt bele, különcként. Így járt.
> Jégkorszak: A nagy bumm. Jól megérdemelt befürdés, az animációs perecelések ritka, ám laboratóriumi esete. Javasolt alternatív alcím a DVD-megjelenéshez: A nagy semmi.
> Kilenc élet. Nyilván senki nem hitte, hogy ez bárkinek is be fog jönni, szóval már bejelentésével kiharcolta itteni helyét. Ami front volt, ott otthagyta mind a kilenc életét a Kevin Spacey bőrébe bújt cirmos. Vagy mi.
> Ben-Hur. Csak kicsivel került többe a Római Birodalomnak az a pár ezer hadjárat, amit lebonyolított fennállása alatt, mint a Paramountnak és az MGM-nek eme avítt történet felhánytorgatása. Gályarabság nem fenyeget, de aki még egyszer ilyen ötlettel áll elő, az minimum egy filmbeli Morgan Freeman-frizurára ítéltetik.