Ma van az Oscar-szavazólapok leadásának határideje, a verseny hivatalosan is véget ért, hogy aztán vasárnap éjszaka, egy átmulatott hétvége után Hollywood megkoronázza... nem önmagát. Akik figyelemmel követték az elmúlt bő két hónap eseményeit, azok tudhatják, jó ideje ez volt az egyik legmeghökkentőbb díjszezon, ahol sok papírforma dőlt meg és ahol csavar is akadt dögivel.
Most egy kis összegzés következik a végső tippekkel, aztán rajtatok a sor. Ahogy már évek óta mindig, idén is meghirdetjük az Oscar-tippelős játékunkat, amelynek nyertese idén is 10 DVD-vel és egy Bluray-jel lesz gazdagabb. Hajrá!
Itt van nekünk ez a kritikus kedvenc, 12 évig forgatott kis realista csoda (Boyhood), itt van egy kurta-furcsa Hollywood-szatírába oltott megváltástörténet (Birdman), egy felettébb színes diktatúramese vagy mesediktatúra (The Grand Budapest Hotel) és persze a fillérekből összehozott fesztiválszenzáció egy dobosról és elmebeteg tanáráról (Whiplash). Lényegében már itt megállhatnánk, mert az már önmagában nagy csoda, hogy ez a négy nagyszerű film itt van a finisben, túlélve minden tényezőt, ami ellenük dolgozott. Szívem szerint azt kívánom, hogy az Akadémia legyen bölcs, és mindegyiknek adjon valami nagyot, és ami a legszebb az egészben, hogy ez idén valóra is válik.
Persze a legfontosabb kérdés, hogy kié lesz a fődíj. Habár én maradok a forgatókönyvnél, hogy idén négy nyertesünk van, nézzük a tényeket. A Boyhood végigtarolta a kritikusok díjátadóit, a Birdman pedig mindenkit lesöpört a szakmánál. Ez persze normál körülmények között azt jelentené, hogy ez utóbbié lesz a legjobb film Oscarja, de mint mondtam, ez egy furcsa év. Igaz, hogy Alejandro G. Inarritu alkotása elvitte a rendezők, a producerek, a színészek és az operatőrök szakmai fődíját is, viszont a Brit Filmakadémiánál és a Golden Globe-on vesztett, valamint nem kapott vágás-jelölést az Oscaron, ami ugyancsak a halál csókjának számított az elmúlt harminc évben. Ezek után már nem lehet olyan határozottan kijelenteni semmit, de a labda mindenképpen a Birdman térfelén pattog, ám az esély még mindig megvan, hogy a Boyhood lecsapja azt. Akinek van vér a pucájában, az utóbbit tippeli, de mindenképpen biztonságosabb a madáremberrel tartani.
A rendezők versenyében nincs miről beszélni, G. Inarritu olyan előnyt szerzett, amit nehéz lenne behozni, ezt a díjat valószínűleg még akkor is ő kapja, ha a fődíjat elviszi Linklater mozija.
Nagyobb zavart érzek a színészeknél, habár ott van három tuti befutónk: a női főszereplőknél Julianne Moore (Still Alice), a férfi mellékszereplőknél J.K. Simmons (Whiplash), a női mellékszereplőknél pedig Patricia Arquette (Boyhood) arat majd rajt-cél győzelmet, erről felesleges is vitát nyitni. A férfi főszereplők versenye viszont e "furcsa év" nagy talányai közé tartozik. A Birdman szakmai előretörésével halványultak el a film lelkét jelentő Michael Keaton esélyei, ami ugyancsak nem szokványos eset. Viszont megtörtént, és most nagyon úgy néz ki, hogy a Stephen Hawkingot megformáló Eddie Redmayne (The Theory of Everything) viszi a szobrot, még ha józan ésszel fel nem foghatom, akkor is.
Persze itt kell feltenni a kérdést, hogy akkor mit kapnak még a nyertesek? A Birdmannek a rendezői díjon túl vár még egy biztos operatőri trófea, Emmanuel 'Chivo' Lubezki zsinórban másodszor fáradhat majd fel érte a színpadra. Talán megnyerheti még az eredeti forgatókönyvet, abban a kategóriában viszont nagyon Wes Andersonnak és a Grand Budapest Hotelnek áll a zászló (okkal és joggal), vagy akár megcsípheti az egyik hangos díjat, de ott meg az American Sniper és a Whiplash áll rajtra készen. Ha a Boyhood nyer, szintén három díjjal távozhat, hiszen a biztos női mellékszereplő mellé még behúzhatja a legjobb vágást, de a forgatókönyvnél neki is a Hotellel kell szembenéznie.
És ha már Grand Budapest Hotel, hadd emlékezzek meg az est legtöbb díját bezsebelő alkotásról is, ami az előjelek alapján könnyen nyeri majd a látványtervezés, a kosztümtervezés, a maszk és az eredeti forgatókönyv kategóriákat, de ha végre Alexandre Desplatnak is megkegyelmez az Akadémia, még a filmzenét is hozzájuk csaphatja. Meglátjuk, érdekes lesz, annyi szent.
És most ti jöttök, kéretik az alábbi sablont használni. Tippelni a show kezdete előttig lehet, az ajándékcsomagot pedig természetesen az kapja, aki a legtöbb helyes találatot éri el.
Segítség: Oscar-jelöltek, BAFTA-díjak, Golden Globe, a szakmai díjak, a kritikusok díjai
LEGJOBB FILM:
LEGJOBB IDEGEN NYELVŰ FILM:
LEGJOBB ANIMÁCIÓS FILM:
LEGJOBB RENDEZŐ:
LEGJOBB NŐI FŐSZEREPLŐ:
LEGJOBB FÉRFI FŐSZEREPLŐ:
LEGJOBB NŐI MELLÉKSZEREPLŐ:
LEGJOBB FÉRFI MELLÉKSZEREPLŐ:
LEGJOBB EREDETI FORGATÓKÖNYV:
LEGJOBB ADAPTÁLT FORGATÓKÖNYV:
LEGJOBB OPERATŐR:
LEGJOBB VÁGÁS:
LEGJOBB LÁTVÁNYTERVEZÉS:
LEGJOBB KOSZTÜMTERVEZÉS:
LEGJOBB SMINK/MASZK:
LEGJOBB FILMZENE:
LEGJOBB BETÉTDAL:
LEGJOBB HANG:
LEGJOBB HANGVÁGÁS:
LEGJOBB KÉPI EFFEKTUSOK:
LEGJOBB DOKUMENTUMFILM:
LEGJOBB RÖVID DOKUMENTUMFILM:
LEGJOBB RÖVIDFILM:
LEGJOBB RÖVID ANIMÁCIÓ:
Az utolsó 100 komment: