A szemnek ingerén kívül egy kis sztorink is akad, mivel az Entertainment Weekly a címlapfotó után még egy raklap infót közzétett. Aki általában a filmek történetével a gyöngyvászon vagy a képernyő előtt, az első megtekintés alkalmával szeret megismerkedni, az a hajtás után ne görgessen teljesen az aljáig, mert a fotók alatti szöveg számára nyomokban SPOILERT tartalmazhat.
A testvérpár debütálásáról valószínűleg már minden rajongó hallott. Megcsodálhatjuk Fekete Özvegy beígért új szerelését, egyelőre még a TRON-t idéző, világító, erőnövelő, kék elektronikus fények nélkül. A többiek ruhatára szintén frissítésen esett át, amiről a gúnyák külön képe tanúskodik; de kaptunk forgatási fotót és harci, tudományos, sőt civil minőségű megjelenést is, utóbbin egy vendéggel. Én mondjuk a Paul Bettany-féle Visiont nézném már meg nagyon.
Innen jön az a rész, ami SPOILERES lehet.
A képregényekhez hűen Ultront azért alkották meg, hogy univerzális őrszemként vigyázza a világ rendjét és óvja a békéjét, amíg a hősök pihennek. A mindent vivő drónként képes a fejlődésre, a tudata, a "lelke" mind nagyobb és erősebb formába vagy testbe való átplántálásába - éppen ezért olyan nehéz elpusztítani, amikor az emberiség ellen fordul. Pedig még érzéseket, érzelmeket is programoztak belé, de az empátiával nem boldogult. A filmes Marvel-univerzumban a tervezője nem Hank Pym, hanem Tony Stark. Ennek az egyszerű ténynek a leszögezéséből talán már nem olyan nehéz kitalálni, hol siklik ki a tökéletes terv, de erről majd egy kicsit később. A Vasember-páncél képére formált, eredetileg kék-fehér robot a Vaslégió névre hallgató, rá hajazó és hozzá képest valóban lelketlen drónsereg irányításával hivatott a Bosszúállók egyes feladatainak ellátására.
A nyughatatlan teremtő azonban némi emberi oldalt kíván teremtményének adományozni, ezért a saját személyisége jegyeivel ruházza fel, ami az előzmények ismeretében nem igazán bizonyul jó ötletnek. Ultron ugyanis abszolút maximalistaként magába építi alkotója cinizmusát, ám az együttérzését nem tarja hasznos tulajdonságnak. Ezek után az überrobot arra a következtetésre jut, hogy az ismert világ legnagyobb ellensége és pusztítója maga az emberi faj, amit parazitaként el kell törölnie a föld színéről a Vaslégiósok élén. Így vezet az eredeti elképzelés szerinti emberiesség ajándéka az emberiség egyik legnagyobb nemeziséhez.
Kicsit sem hangzik banálisan, és még sosem láttunk ilyet, nemde?
Véleményem szerint nárcisszizmus ide vagy oda, a közhelyparádé mellett a Stark-vonal az eddig megismert történetelemek leggyengébb láncszeme. Persze lehet vitatkozni, hogy az aranyifjú intelligenciájának és hiúságának viaskodását mennyire célszerű életszerűen és mélyen ábrázolni egy blockbusterben, és sejtésem szerint fogunk is még ezen pörögni jócskán, de első nekifutásra bármennyire is minimálisak az ismeretek, túlzónak tűnik a leegyszerűsítés. Máshonnan nézve viszont a megvalósítás simán súrolhatja a zsenialitást, hiszen logikusnak és jól felépítettnek mondható a váz, a motiváció. Külön izgalommal várom az egykori két Brat Pack bratyó, Downey Jr. és Spader előzetes ajnározások szerinti jutalomjátékát. Utóbbi visszatérését imádom a Feketelistában, kb. kizárólag az alakítása miatt érdemes a sorozat a megnézésre. Ha minden igaz, Ultron a fejlődésével egyre többet vesz majd át a színész arcjátékából, hanghordozásából, stb., ami azért elég érdekesnek hangzik.
Bízzunk együtt Whedonban!