Megírjam? Ne írjam? Ezen töprengtem egy sort, miután a bosszúság vaskos felhője immáron végre tovaszállt, hisz hülye vagyok az egészhez, mezei felhasználóként én mindig arra kattintok, ami mellé oda van írva, hogy "javasolt". De talán épp az általam képviselt vaskos réteg az, ami arra késztetett, hogy kiírjam magamból, mennyire ledöbbentett, hol tart most a PC-s játékvilág.
Akik facebookon is követnek minket, azok már kaptak némi previewt a tegnap elkezdődött kanosszájárásomból, úgyhogy ők akár ugorhatják is a most következő egy-két bekezdést. Történt az, hogy beruháztam egy új laptopra, mivel az előző már rendesen kiszolgált, és mostanság a HD-videók kezdenek standard szereplőivé válni a mindennapi munkámnak, így kénytelen voltam upgradelni. Aztán viccelődtem egy sort, hogy a fejlesztés igazi oka az, hogy így végre alkalmam lesz kipróbálni a Heroes of Might & Magic VI-ot, minden idők legjobb stratégiai játék-sorozatának legutóbbi fejezetét, amely rendszerkövetelményei miatt eddig kimaradt. (Még annyi, hogy 2007-ben vásároltam meg az első PS3-amat, azóta kizárólag konzoljátékokkal játszottam, és boldog voltam. :)
Szépen meg is rendeltem a játékot Angliából (mivel az itthoni online boltok már nem árusítják), és megérkezvén tegnap este nagy buzgón el is kezdtem az installációt. Akkor még szemem se rebbent, mikor a korongról 6GB anyagot pakolt fel a gépre (mindezt a konzolomtól megszokotthoz képest elég közepes sebességgel), először akkor néztem nagyot, mikor az installt követő első elindításnál a játék minden szó nélkül elkezdett letölteni egy 2 GB-os(!) patchet. Mint kiderült, a játékban annyi bug és hiányosság volt, hogy a sorozatos toldás-foldást követően a fejlesztők valószínűleg kénytelenek voltak szinte nulláról újraprogramozni az egészet, ami immáron 2.1-es sorszámot kapott. És ezt a frissítést kellett letöltenem. Cool. Persze, még coolabb lenne, ha nem gyalogsebességgel, majd 40 perc alatt csorogna le ez az adatmennyiség a világhálóról.
De sebaj, a Heroes ennyit megér. Nos, az első igazán nagy megdöbbenésem az installálás elkezdése után 60-70 perccel jött, mikor a játékot elindítva a program a következő hibaüzenettel fogadott:
Que? Miféle Game Launcher? Miféle másik játék? Csókolom, ezen a gépen még pasziánsz sincs (igazából van, de az talán nem a Ubisoft izéjét használja). A szokásos körök (újraindítás, imádkozás, keresgélés a gépen, anyázás, stb.) lefutását követően azt tettem, amit a hibaüzenet tanácsolt (mondtam, én mezei júzer vagyok), és ez újabb 70-80 percet vett el az életemből, amiért örök hálám, és naná, hogy ugyanez a hibaüzenet fogadott, amiért szintén örök hálám. Oké, elővettem a netet: egészen a Ubisoft saját fórumáig küzdöttem magam, ahol kissé meglepődve azt tapasztaltam, hogy a fenti, és ehhez hasonló problémák több nagymenő játékuknál (Assassins Creed, Far Cry 3) is általános jelenségnek számítanak, függetlenül attól, hogy az adott játékot Steamről, vagy boltból vásároltad meg. És a hivatalos tanács? Töröljem le a UGL-t, töröljek ki minden hátramaradó izét a mappából, aztán installáljam újra.
A fórumozók közül sokaknak ez nem segített. Hát nekem sem. Ekkor kértem tanácsot a Facebookon: a szokásos "szedd le a feltört változatot, az jobb!" és "játssz a harmadik résszel, az jobb!" zsongást leszámítva jött egy srác (T. Tamás), aki tényleg komolyan ráfeküdt a témára (kösz, kösz). Az elkövetkező néhány órában a segítségével amatőr hekkerré, kódfejtővé és programozóvá képeztem magam. Éjszakába nyúlóan próbáltunk .dll és .exe kiterjesztésű fájlokkal zsonglőrködni, ilyen-olyan patcheket letölteni,a regeditben turkálni, satöbbi-satöbbi, de a probléma végül csak ma reggel oldódott meg.
Éljen? Nem is tudom. Pontosabban nem igazán térek magamhoz: itt tartunk? Be kell vetni a játékosok közösségbe szervezőnek álcázott, valójában online regisztrációt kikényszerítő keretprogramokat, melyek ilyen szarul működnek? Arra kell kényszeríteni a legális programokat vásárlókat, hogy fél napot elszarakodjanak, és olyan dolgokat berheljenek, melyekhez lövésük sincs, és nem is várható el tőlük, hogy legyen? Hogy fognak így nem arra indukálni, hogy - jobb esetben - többé közelébe se szagoljak PC-n megjelenő játékoknak, és konzolom előtt hátradőlve végigkövessem az ottani, végtelenül egyszerű procedúrát, vagy - rosszabb esetben - tényleg letöltsem a feltört változatot? Anno azért pattantam le a PC-játékokról, mert megintam, hogy ahány konfiguráció, annyi probléma: ez nem kompatibilis, az nem fut kielégítően. Ehh, én játszani akarok, nem IT-fejtörőket!
Tudom, olyan ez, mint a napról napra szűkülő DVD/BD-piac: örüljünk, hogy egyáltalán jelennek meg játékok PC-re, hisz a filmekhez hasonlóan azokat is azonnal letöltik, muszáj egyre vadabbul, egyre szélsőségesebben védekezni ellenük, a megmaradt legális fogyasztókat pedig egyre kényelmetlenebb regulákhoz, fogyatkozó kínálathoz és feedbackhez kötni. Mondjátok, hogy a fenti tortúra nem általános jelenség!
A Heroes VI-tal amúgy eddig egy percet se játszottam, mert most kissé belefáradtam a dologba.