A Rontó Ralph az a típusú film, melynek kapcsán szívesen kiállnék egy toronyház tetejére, hogy világgá kürtöljem jó hírét (mint teszem azt most ezekben a sorokban), de félő, hogy honfitársaim nagyon furán néznének rám, hisz a pixelhőskorból - a 80-as évek játéktermi forradalmáról, az otthoni konzolok első rohamából vagy a ZX/C64-háborúból - jobbára mi, magyarok kimaradtunk. Persze, minden faluban volt legalább egy menő srác, akinek volt egy csipogósa, netalántán egy komodórja, de fogalmunk se volt róla, ki az a, mi az a Mario, és miféle népőrületté tudta kinőni magát.
Márpedig Rontó Ralph ezt a korszakot idézi meg, ebből nő ki, és hiába mesél univerzális történetet univerzális humorral és bájjal, 8-bites múltját a világnak ezen a féltekén, ahol animációs fronton még mindig a beszélő cuki állatkák a menők, nehezen tudja majd levetkezni. Pedig maximálisan megérdemelné.
A film, amely amellett, hogy igazi gamer-mennyország, nem csupán a játékosokhoz szól, hisz antihőse egy olyan munkás, aki kulcsszerepet tölt be világában, mégsem becsülik meg érte, ezért valami jobbra vágyik. Értsd: kirekesztett. Saját, a Donkey Kongot idéző univerzumából kilépve más játékokban próbál érvényesülni (és keresés közben a film szellemesen, könnyedén, ám nem kevés melankóliával tart bemutatót arról, hogy az évtizedek során mivé fejlődtek a játékok), végül egy negédes birodalomban köt ki, ahol cukorból és csokiból épült lánykák szintén cukorból és csokiból épült autóikkal versenyeznek egymással. Ralph itt köt szokatlan barátságot egy játékhibának tekintett, ezért a versenyből és minden közösségi életből kizárt lánykával. Egy szintén kirekesztettel.
Az előttük álló kaland és annak végkimenetele ezek alapján előre leírható (hisz végső soron Disney-filmről van szó), de az ezt az utat annyi szellem, báj és kreativitás kíséri végig, melynek tényleg be kellene nyelnie mindenkit, aki nem a Jégkorszak 5-re vágja a centit. És ugyan nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ezen a filmen a játékszüzek sem fognak elanyátlanodni (hisz nem egy létező játék világában játszódik, és nem is a videojátékok szabályai alapján működik, hanem azokból kiindulva egy teljesen új univerzumot tár fel), de néhány momentumával a Rontó Ralph valami olyasmit kínál a gamereknek, mint nem is olyan régen a Ház az erdő mélyén a horrorrajongóknak.