Egy héttel ezelőtt alaposan megcsappant az észak-amerikai mozik forgalma, miközben A sötét lovag: Felemelkedés minden idők harmadik legjobb nyitányát szállította. A valódi lelkendezés viszont a coloradói ámokfutástól függetlenül is elmaradt volna, ahogy most is: a film erőteljesen visszaesett. A vezető pozíció azonban nevetve az övé, hiszen a premierek kudarcot vallottak: a Step Up 4: Forradalom a várható módon tovább szűkítette közönségét, míg a Kertvárosi kommandó című korhatáros vígjáték megbukott.
Egy héttel ezelőtt alaposan megcsappant az észak-amerikai mozik forgalma, miközben A sötét lovag: Felemelkedés minden idők harmadik legjobb nyitányát szállította. A valódi lelkendezés viszont a coloradói ámokfutástól függetlenül is elmaradt volna, ahogy most is: a film erőteljesen visszaesett. A vezető pozíció azonban nevetve az övé, hiszen a premierek kudarcot vallottak: a Step Up 4: Forradalom a várható módon tovább szűkítette közönségét, míg a Kertvárosi kommandó című korhatáros vígjáték megbukott.
ÚJ FILMEK
Ben Stiller is szép lassan a has-beenek közé sorol be: a komikus jó pár veretes sikert jegyzett a kilencvenes és a kétezres évek második fele között, mostanában azonban nehezen boldogult: tavaly novemberben a Hogyan lopjunk felhőkarcolótról ordított, hogy kaszálnia kell, hiszen egy eladható sztorijú, sok ismert névvel teli, jól időzített és egész jól fogadott vígjátékról volt szó, ennek ellenére nem bírta behozni 85 millió dolláros költségvetését az amerikai mozikban. Joggal gondolhattuk, ha azzal nem, hát már mással se nagyon tör a csúcs felé a 46 éves színész: most a Kertvárosi kommandón (The Watch) volt a sor, hogy rácáfoljon erre. Nem sikerült. A 20th Century Fox 68 millió dollárt költött a korhatáros sci-fi komédiára, s ebben a tagmondatban minden, aminek kedvezően kellett volna elsülnie, a visszájára fordult: a költségvetés hiába alacsony nyári mércével, a fele is nehéz menet lesz alig 13 milliós első hétvége után; a korhatáros Stiller már az Agyő, nagy ő! esetében sem működött, míg a sci-fi és a vígjáték párosítás ugyancsak ritkán terem olyan nagy babérokat, ami itt szükségeltetett volna. A három nap alatt összegereblyézett összegnek legalább a dupláját illendő lett volna kitermelni, de nyilvánvaló, hogy 100 millió dollár fölé húznak az eredeti célok, elvégre az idegeninváziós filmeknek nagy közönsége kellene, hogy legyen – de megint csak, ezt korhatáros poénokkal operáló vígjátékkal párosítva nagyon leszűkülnek a lehetőségek, hiszen két igen eltérő zsáner házasításáról van szó; tavaly tavasszal a Paul is hasonló összeggel kezdte meg nem túl hosszú pályafutását, persze eleve jóval szerényebb reményekkel. A Kertvárosi kommandó ráadásul igencsak elrettentette a kritikusokat, úgyhogy minden téren mellétrafált a Seth Rogen (társ)írásában és az eddig többnyire a Saturday Night Live-ban tevékenykedő Akiva Schaffer rendezésében készült film. Stilleren kívül ez persze partnerét, Vince Vaughn-t sem érinti túl jól, hiszen ő is egy csalódást (A dilemma) igyekezett ellenpontozni...a vége 35-40 millió között lesz.
2006 nyarán bukkant fel először a moziműsorban a Step Up, s tán még a Disney sem gondolta volna, hogy képes lesz márkanevet fabrikálni a táncos-izzadós-jólkinézős semmiségből. Pedig így lett: a derék sikert sikerült megismételni két évvel később, ellenben 2010-ben a trilógiává dagasztó Step Up 3D már nem bírt lépést tartani – a kibővült dimenziók ellenére sem. Ez persze nem vonatkozott a nemzetközi porondra, ahol a korábbiaknál módfelett több zöldhasút kalapozott össze a harmadik rész, s ez még éppen elegendő indok volt a folytatásra. A forgalmazás azonban már a tengerentúlon is a függetlenekre, egészen pontosan a Summitre hárult. A Step Up 4: Forradalom (Step Up Revolution; hazai bemutató: szeptember 6.) nem hozott forradalmat a széria box office-történetében, pedig az előzetes tanúsága szerint itt már gépjárművek is táncra perdülnek; más újításra azonban aligha lehet számítani egy "Váltsuk meg a világot: táncoljunk!" jellegű mottót lengető, eddig is a külsejével hódító filmsorozattól, s ez most már tényleg csak a rajongóknak volt elegendő. A 12 millió dollár azért még mindig nem olyan kevés, amennyi természetszerű lenne, bár a 33 milliós költségvetést valószínűleg már nehéz menet lesz befogni.
KORÁBBI FILMEK
A kissé tompított nyitány után A sötét lovag: Felemelkedés felemás hétköznapi forgalmat bonyolított. A Warner Bros. mindenható blockbustere az első hetet 225 millió dollárral zárta, ami emberes összeg, ám napról napra egyre szakadt le A sötét lovagtól. Ez mondjuk várható tendencia volt az "első részeknél módfelett sikeresebb második részeket követő harmadik részek" törvényének értelmében, de azért bőven szolgáltat némi alkalmat arra, hogy a sok dicsérettől megcsömörlött újságírók kicsit kritizáljanak. A második hétvége 60%-os zuhanást hozott, a kelleténél magasabb arányú elpártolást, noha korábban csak öt film kasszírozott 64 millió dollárnál többet azonos időszakában. Az összbevétel tíz nap után kis híján 290 millió dollárt mutat, ami elvárható mérséklődéssel nagyjából 440 millióig fejlődhet; ezzel –megelőzve a Toy Story 3.-at– minden idők legsikeresebb harmadik részévé válhat a film.
A Jégkorszak 4: Vándorló kontinens tovább folytatja minden izgalmat nélkülöző, mondhatni robotszerű szereplését, aminek mostani állomása már bőven a 100 milliós korláton túl van; ezzel a 2012-es esztendő első hét hónapja 17 darab kilenc számjegyű bevétellel büszkélkedő bemutatót számlál.
VÉGSZÓ & AMI JÖN
A sötét lovag: Felemelkedés mentette a menthetőt a máskülönben teljesen érdektelen hétvégén; a top 10 filmjeire valamivel több mint 125 millió dollárt költöttek a nézők, s ez bizony markánsan elmarad 2011 azonos víkendjétől, amikor is csaknem 170 milliós mezőnyt vezetett a Cowboyok és űrlények és a Hupikék törpikék. A folytatásban ismét Batmané a pálya: Az emlékmás ugyan nagy dobásként szerepel a nagykönyvben, a 200 millió dolláros sci-fi alighanem a John Carter és a Csatahajó mellé iratkozik fel. Az Egy ropi naplója-sorozat legújabb része, azaz Diary of a Wimpy Kid: Dog Days, még akár meg is szégyenítheti a Dick-adaptációt, bár a harmadik részre még ezek az olcsó gyerekfilmek is ki szoktak fújni.
cím | becsült moziszám | első hétvége-előrejelzés (péntek-vasárnap)
Diary of a Wimpy Kid: Dog Days | 3100 | $18,000,000
Total Recall | 3400 | $23,000,000
A TOP 10
(# (múlt heti #) | cím | hétvégi bev./összbev.)
01. (1) The Dark Knight Rises ($64.1m/$289.1m)
02. (2) Ice Age: Continental Drift ($13.3m/$114.8m)
03. (ú) The Watch ($13.0m/$13.0m)
04. (ú) Step Up Revolution ($11.8m/$11.8m)
05. (4) Ted ($7.4m/$193.7m)
06. (3) The Amazing Spider-Man ($6.8m/242.1m)
07. (5) Brave ($4.2m/$217.3m)
08. (6) Magic Mike ($2.6m/$107.6m)
09. (7) Savages ($1.8m/$43.9m)
10. (9) Moonrise Kingdom ($1.4m/$38.6m)
(hivatalos becsült adatok)
E HÉTVÉGE KORÁBBAN
2011 | 2010 | 2009
Kövess minket Facebookon!