> Amerikai mozibevételek, 2011. június 3 - 5.
Az X-Men: Az elsők nem vallott szégyent amerikai bemutatkozásával, mialatt a Másnaposok 2. és a Kung Fu Panda 2. is egy fokkal távolabb került a maga előzményétől.
> Amerikai mozibevételek, 2011. június 3 - 5.
Az X-Men: Az elsők nem vallott szégyent amerikai bemutatkozásával, mialatt a Másnaposok 2. és a Kung Fu Panda 2. is egy fokkal távolabb került a maga előzményétől.
> startolt
The show must go on. Az X-emberek 2000-ben kezdődött mozis történetét egy trilógiában mesélték el a nézőknek, ám ha valami ily népszerű, akkor azt nem lehet magára hagyni. Ezen képregényből készült mozgóképek igazi ereje a csapatos kiszerelésben érkező szuperhősökben rejlik, így az egyetlen érdemesnek nyilvánított (nem is annyira) szóló film után a kézenfekvő megoldást választotta a Fox: az újrakezdést. Az X-Men: Az elsők (X-Men: First Class; hazai bemutató: már a mozikban) tehát az ezzel járó hátrányokkal, de egy jól csengő, kasszabiztos branddel készült a megmérettetésre. A stúdió jól tudta, hogy a teljesen új, fiatalabb színészgárda és a történelmi közegbe való helyezése a történetnek nem azok az elemek, amik segíteni fogják a filmet a korábbiak utolérésében, így okosan-óvatosan a Batman: Kezdődik! és az első X-Men nyitánya közé lőtték be elvárásaikat, vagyis 48 és 54 millió dollár tájékára. Ennek fényében cseppet sem kellett csalatkozniuk, sőt ettől függetlenül is tisztességes összeg gyűlt a fantasztikus akciófilm számlájára több mint 3600 moziban. Az 56 millió dollár egy tízessel elmarad a Thor kezdő értékétől, ám ne feledjük, hogy a mutánsok megmaradtak a két dimenziónál, s egy rekorddöntő (értsd: sokan letudták a mozizást) Memorial Day-hétvégét követő víkenden érkeztek. A korábbi X-Menek közül csak az első részt haladja meg ez az összeg, jóllehet, ami tizenegy éve 54,5 millió dollár volt (és meglepően nagy durranás), az 2011-ben már a 80 millióhoz közelít. Eladott jegyek számát tekintve tehát ötödik a sorban az Az elsők - egyelőre. A nagyon kedvező kritikai fogadtatás, amely az első két filmét idézi, több erőt sejtet a produkcióban, mint amivel Az ellenállás vége vagy a Farkas rendelkezett (mindkét film közönsége rendkívül gyors iramban fogyatkozott). Ha a Batman: Kezdődik! remek fejlődését nem is fogja másolni, egy optimálisnak tekinthető végösszegre jó esélye van a filmnek, ez pedig a nyitány legalább háromszorosát jelenti, de egyelőre a 200 millió sem tekintendő elérhetetlennek. Egy hét múlva a Super 8 még nem kavarja meg túlságosan a dolgokat, s az is kérdéses, hogy a soron következő képregény-adaptációra, azaz a Zöld Lámpásra mennyire is kíváncsi a tengerentúli közönség. A jó esélyek a mutánsokkal vannak.
> még játsszák
Hiába rengette meg első hétvégéjén a jegypénztárakat lóugrásszerű startjával, a Másnaposok 2. a második hétvégén már kevesebbet hoz, mint az első rész ugyanekkor. Ebből következtethető, hogy igen veretes csökkenéssel kényszerül szembenézni a Warner, de ettől függetlenül nem nagyon lehet belekötni a filmet minden idők legsikeresebb vígjátéka címmel illetőkbe, hiszen tizenegy nap alatt a folytatás 186 millió dollárt hajtott fel, ami továbbra is tetemes előny a két évvel korábbi verzióhoz képest. A gond csak az, hogy olyan nagyon nagy lassulás nem várható a filmtől, így a Másnaposok 277 milliós végösszege elég nehéz ügynek kezd tűnni. Érdemes lesz figyelni a továbbiakat.
Sajnos még ennél is rosszabbul áll a szénája a Kung Fu Panda 2.-nek, már ami az első résszel való összevetést illeti. A Paramount/DreamWorks animációs akciófilmjének lába alatt az alacsonyabb nyitást követően igencsak meginogott a talaj a közel felezést jelentő visszalépéssel, ami számban kifejezve az első rész harmadik hétvégéjéhez közeli, 24 millió dollár. Ezzel a film épphogy átevickélt a 100 milliós határon, s ehhez az összeghez a 11 nap egy kicsit sok annak fényében, hogy a korábbi epizódnak csak 9 szükségeltetett, alacsonyabb jegyár mellett. Úgy tűnik, a három esztendő túl sok idő volt a panda közönségének, s egyszerűen nem volt elég intenzív jelenléte a köztes időben (vö: Verdák); emellett a marketingkampányból is hiányzott a kellő hatékonyság, ami rávilágít, nem pusztán ismétlésről van szó. Úgy áll a helyzet, hogy a filmnek futnia kell a költségvetéséért is (150 millió), de nagy szerencséjére, nemzetközi berkekben pazar jövő vár rá. Kérdés, hogy az elegendő lesz-e további részekhez, továbbá, hogy az Így neveld a sárkányodat második része, amelynek érkezéséig még két év van hátra, nem jut-e majd hasonló sorsra. Az mindenesetre biztos, hogy a Kung Fu Panda 2. nem érdemli meg mindezt, hiszen az idei nyári szezon alighanem eddigi legjobb mozijáról van szó.
A Karib-tenger kalózai: Ismeretlen vizeken tovább bukdácsol lefelé, ismételten több mint felét veszítve el ezt megelőző hétvégéje bevételének. A Disney ugyanazzal a dilemmával néz szembe, mint a Par./DW: érdemes-e úgy újabb részt gyártani a sorozatból, hogy az észak-amerikai érdeklődés komoly mértékű csökkenést jegyez, ellenben a világ többi részén ezzel ellentétes változás tapasztalható, ami nagy szó egy olyan produkciónál, amelynek előző epizódja is 650 millió dollár felett hozott. Az Ismeretlen vizeken világviszonylatban átlépte a 700 milliót a héten, s ilyen gyorsan ez még egyetlen filmnek sem sikerült. Ebből a robusztus összegből az amerikai bevétel szinte elenyésző, s 230 milliónál sokkal több már nem is lesz. Bár önmagában nagy szám ez, ki lehet jelenteni, hogy jelen formájában a széria kifújt az amerikaiak számára, ahogy Shrek is egy évvel ezelőtt.
A számos folytatás után ismét csak sokadik sorban kap említést a Koszorúslányok, mivel ötödik helyezett a listán, ámde érdemei jóval nagyobbak a fenti produkciók többségénél. A Universal komédiája újfent kis visszalépéssel örvendeztette meg a stúdiót, s 12 millió dolláros bankolása immáron 100 millió fölé helyezi az összbevételt. Ezalatt a Halálos iramban: Ötödik sebesség átfarolt a 200 millió dolláros határon, elsőként a 2011-es bemutatók közül. A Universal rossz szériája úgy tűnik, véget ért.
> végszó & ami jön
Egy évvel ezelőtt lassú víz mosta az amerikai mozik partjait, hiszen a főszezonban szokatlanul alacsony vonzerejű Bérgyilkosék - Felhangolva - Marmaduke - Hibrid négyesfogat próbált eredménytelenül szerencsét. Az idei május végi - június eleji felhozatal jóval erősebb versenyzőket kínál, s már a mostani első négy helyezett összesített hétvégi bevétele is bőven meghaladja a tavaly ilyenkori top tizenkettőt. Remélhetőleg a nyerő sorozat folytatódik a jövő héten is, amikor is Abrams és Spielberg várva várt mozija, a Super 8 mutatkozik majd be.
> a top 10 (becsült adatok)
01. (ú) X-Men: First Class ($56.0m/$56.0m)
02. (1) The Hangover Part II ($32.4m/$186.9m)
03. (2) Kung Fu Panda 2 ($24.3m/$100.4m)
04. (3) Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides ($18.0m/$190.3m)
05. (4) Bridesmaids ($12.1m/$107.3m)
06. (5) Thor ($4.2m/$169.1m)
07. (6) Fast Five ($3.2m/$202.1m)
08. (7) Midnight in Paris ($2.9m/$6.9m)
09. (8) Jumping the Broom ($0.9m/$35.9m)
10. (9) Something Borrowed ($0.8m/$36.7m)
> kapcsolódó írások
hétvégi előrejelzés
box office: 2010 azonos hétvégéje (Get Him to the Greek, Killers, Splice, Marmaduke)
box office: 2009 azonos hétvégéje (Másnaposok)
box office: 2008 azonos hétvégéje (Kung Fu Panda, Ne szórakozz Zohannal)
kritika: X-MEN: FIRST CLASS