> Amerikai mozibevételek, 2011. május 27 - 29.
A rekordforgalmat bonyolító hosszú hétvégén a Másnaposok 2. realitást feszegető számokat produkált, míg a Kung Fu Panda 2.-nek négy nap sem volt elegendő elődje nyitányának lefőzéséhez.
> Amerikai mozibevételek, 2011. május 27 - 29.
A rekordforgalmat bonyolító hosszú hétvégén a Másnaposok 2. realitást feszegető számokat produkált, míg a Kung Fu Panda 2.-nek négy nap sem volt elegendő elődje nyitányának lefőzéséhez.
> startolt
Mit szeret nézni a közönség a mozikban? Azt, ami tetszik neki. Honnan tudhatja, hogy valami tetszeni fog neki? Onnan, hogy már látta. A minden korábbi évet lefőző mennyiségű folytatást tartogató 2011-es esztendőben az eddigi legütősebb box office-szereplést egy ötödik rész tudta magáénak, s most egy második rész veszi át helyét. A Másnaposok 2. (The Hangover Part II; hazai bemutató: már a mozikban) csak azért nem múlt felül minden képzeletet, mert igencsak szabadjára engedte képzeletét az ipar: az első rész kiváló fogadtatásából fakadó, tapinthatóan felfokozott érdeklődést 130-160 millió dolláros öt napos lehetőségre fordították le, s nem is kellett csalatkozni. Csütörtökön, a premier napján 31 millió dollárt kasszírozott Todd Phillips filmje, aminél többet e napon rajtolók közül csak A Sith-ek bosszúja és a Mátrix: Újratöltve produkált, de persze a jegyár-növekedésből kifolyólag arról szó sincs, hogy A klónok támadását kevesebben látták volna anno, például. Pénteken folytatódott a tízmilliók halmozása: alig csökkent a napi bevét, így két nap alatt 60 millió fölé ért a film, a sztenderd péntek-vasárnap állás pedig hajszálpontosan megegyezik a Halálos iramban: Ötödik sebesség indításával, szóval ha a Warner Bros. nem trükközik itt a csütörtökkel, akkor lazán 100 millió feletti első hétvégét jegyeznének (nem mintha a négynapi 118 millióra bármennyit is panaszkodniuk kéne). A 86 millió dollár azonban kicsivel elmarad a korhatáros filmek startcsúcsától, amit már nyolc éve a Mátrix-trilógia középső fejezete őriz.
Ez a rettentő összeg mutatja tulajdonképpen, mennyire is volt népszerű a 2009-es első rész, ami maga sem aprózta el a dolgot 45 milliós nyitányával, majd 277 milliós zárásával. Bár az új epizód fantasztikusan kezdett, korántsem biztos, hogy eléri majd az ideális mértéket, hiszen a folytatások rendszerint sokkal erőteljesebben esnek, pláne most, mikor meglepetést nem tartogat már a film. Mi több: a kritikusok szerint túl sok jót sem, s ez azért kellemetlen egy ilyen sikeres produkciónál, pláne egy olyan szezonban, amikor a legtöbb blockbusterről jó vélemények látnak napvilágot. Igaz ugyan, hogy komédiáknál mindig nehezebb ezen a téren érvényesülni, pláne egy folytatás esetében, ahol az alkotók nem mertek túl nagy változtatásokat eszközölni. A számok őket igazolják. Minimum negyedmilliárdot keresnek csak Észak-Amerikában, s legalább ugyanennyit nemzetközileg is, az pedig szépen mutat a 80 milliós költségvetés mellett, úgyhogy jöhet a harmadik rész, ami játszódhatna Rióban, mert minden magára valamennyit is adó film manapság ott bonyolódik, a későbbiekben pedig elkerülhetetlen, hogy egy legénybúcsú másnapján a Holdon ébredjenek hőseink.
Kaboom! A Kung Fu Panda 2. (Kung Fu Panda 2; hazai bemutató: június 2.) bekapott egy balegyenest a hétvégén, hiszen a DreamWorks produkciója négy nap alatt csak 54 millió dollárt termelt, ami gyengébb a 2008-as előzmény 60 milliós, három napos nekilódulásánál. Az érdeklődés csökkenése egy olyan időszakban érte Pót és társait, amikor az animációs darabok öt év óta legmozgalmasabb első harmadévi üzletüket bonyolították a Rio, a Rango és a Gnómeó és Júlia vezényletével. Akkor hogy lehet, hogy pont egy népszerű előddel rendelkező folytatás nem bírja tartani az iramot? Talán éppen hogy már kimozizták magukat a gyerekek? Á, nem valószínű: a gyerekfilm azon ritka termék, amire mindig lehet számítani, ha jól van tálalva. Na, nem mintha a 150 milliót kóstáló jelen film megbukott volna vagy ilyesmi, de határozottan csalódás ez...és most az jönne, hogy pláne a 3D-vel. Azonban a Kung Fu Panda 2. immáron zsinórban a második nagy várományos az Ismeretlen vizeken után, amelyet a közönség nagyobb része hagyományos verzióban választott, s animációs filmnél a negyvenakárhány százalék igencsak gyenge részesedés a térhatásnak így 2000 mozi felett. Ezen vonatkozásban érdemes lesz figyelni az elkövetkezendő hetek 3D-s bemutatóit, főleg mondjuk Harry Pottert, akinek kalandjai először -és utoljára- mozognak majd eggyel több dimenzióban. A Kung Fu Panda 2. pedig bizonyosan mozog még magasabb régiókba a bevételi létrán (nagy kérdés, a Verdák 2. hasonló sorsra jut-e, vagy elsöpri a harcművész állatokat), hiszen a fogadtatás örömtelien kedvező, ami folytatásoknál ritka, mint az óriáspanda. Éppen ezért megilleti a dicséret a készítőket, de a Madagaszkár 3.-at igazán elfeledhetnék.
> még játsszák
Harmadik helyre csúszott vissza, több mint 50%-os veszteséggel A Karib-tenger kalózai: Ismeretlen vizeken. A Disney kalandfilmje 39 milliós második hétvégét jegyez, ami továbbra is elmarad A világ végén adott hétvégi eredményétől, bár ezúttal módfelett kisebb mértékben. Az összbevétel 10 nap után 153 millió tájékán leledzik, ami erőtlen egy ilyen léptékű produkciótól, de még az is lehet, hogy hosszabb távon evez, mint az előző kalózosdi.
A Koszorúslányok egy folytatásokkal, adaptált forgatókönyvekkel és férfiakkal teli mozivilágban rendíthetetlenül tör előre, fittyet hányva a sok fronton hasonlító Másnaposok 2. robbanásszerű megérkezésére. A Universal komédiája 16 millió dollárt gyűjtött a harmadik víkenden, ami újabb egészen minimális csökkenést jelent, s három hétvége után már 85 millió dolláros összbevételt. Kétségtelen, hogy messze még a vége, ahogy az is, hogy az erkölcsi győztes ebben felemás mezőnyben Judd Apatow produkciója, amely a kritikusoknál is osztatlan sikert aratott.
Woody Allen visszatért. Hogy pontosan honnan, az mindegy is, lényeg, hogy a Midnight in Paris is sikert sikerre halmoz, s a nagyszerű szakmai fogadtatással együtt jár a box office-megdicsőülés is. A lankadatlanul munkálkodó rendező-író-(színész) filmjeire minden évben nagy a kezdeti, limitált körű érdeklődés, azonban igazán hosszú útra csak az tervezhet, amelyhez némi elismerés is párosul (Match Point, Vicky Cristina Barcelona). Mivel a Midnight in Paris nem pusztán részleteiben nyert méltatást, hosszú-hosszú idő után anyagilag is a legjövedelmezőbb Allen-alkotással lehet dolga a Sony Pictures Classics-nak, akik 58 mozira bővítették a terjesztést a debütáló hatról, s ezzen csaknem 2 millió dollárt számlálhattak össze a hétvégére, plusz a top 10-be is kényelmesen bekerültek. Jöhet az országos szint.
> végszó & ami jön
A Másnaposok 2. lehengerlő bemutatkozása, továbbá a Kung Fu Panda 2. és A Karib-tenger kalózai 4. (sehol egy harmadik rész?) erős számai láttán nem is lehet kételkedni benne, hogy új rekord született a Memorial Day hétvégéjére, noha ennek bejelentéséhez illik megvárni a hétfői prognózisokat is. Hollywoodot azonban nem olyan fából faragták, hogy késlekedjenek a box office-t érintő jó hírekkel, úgyhogy lehet örülni és lehet még több folytatásra készülni. A következő héten például egy -technikailag- ötödik rész kerül a vásznakra az X-Men: Az elsők képében. A film első blikkre nem tűnik az eredeti trilógia második két része bevételi örökösének, ám a fantasztikus kritikai fogadtatásból következő nézői istenítés még sok mindent befolyásolhat.
> a top 10 (becsült adatok)
01. (ú) The Hangover Part II ($86.5m/$118.1m)
02. (ú) Kung Fu Panda 2 ($48.0m/$53.8m)
03. (1) Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides ($39.3m/$152.9m)
04. (2) Bridesmaids ($16.4m/$85.0m)
05. (3) Thor ($9.4m/$159.7m)
06. (4) Fast Five ($6.6m/$196.0m)
07. (13) Midnight in Paris ($1.9m/$2.8m)
08. (7) Jumping the Broom ($1.9m/$34.2m)
09. (8) Something Borrowed ($1.8m/$34.8m)
10. (6) Rio ($1.8m/$134.8m)
> kapcsolódó írások
hétvégi előrejelzés
box office: 2010 azonos hétvégéje (Shrek 4., Perzsia hercege, Szex és New York 2.)
box office: 2009 azonos hétvégéje (Fel, Pokolba taszítva)
box office: 2008 azonos hétvégéje (Szex és New York)
kritika: THE HANGOVER PART II
kritika: KUNG FU PANDA 2