Jerry Bruckheimer és a Disney ismét próbát tesz az amerikai közönség megnyerésére a szerdán érkező A varázslótanonc című fantasyvel.
Jerry Bruckheimer és a Disney ismét próbát tesz az amerikai közönség megnyerésére a szerdán érkező A varázslótanonc című fantasyvel.
A sztárproducer és a stúdió májusban kudarcott vallott a Perzsia hercege: Az idő homokja című kalandfilmmel, amit jóformán mindenki evidens kasszarobbantónak könyvelt el előzetesen. A kiábrándultságot okozó nyitóhétvége nem volt azonban egyedi május-június tájékán, s mostanra úgy tűnik, a nézők ráhangolódtak a nyári szuperprodukciókra. A varázslótanonchoz tehát bizakodóbban lehet hozzáállni, még akkor is, ha a két film közül ez számít alapvetően a keményebb diónak. A Disney 1940-es klasszikusából, a Fantáziából, s ezzel egyúttal Goethe A bűvészinas című verses meséjéből merítő családi film középpontjában egy varázsló áll, márpedig a varázslás és a hozzá fűződő környezet, hacsak nem Harry Potterről van szó, nehezen talált sikerre a korábbiakban. Az utóbbi években a Tintaszív, az Ébredő sötétség, az Eragon és A király nevében vallott kudarcot, nem is kicsit, s korábbra visszanyúlva sem találni túl sok biztató adatot. Még szerencse, hogy A varázslótanonc egy csavarral napjaink New Yorkjába helyezi a cselekményt, s egy átlagos amerikai fiatalembert is felvonultat, közelebb hozva ezzel a filmet a célközönségnek: az amerikai fiatal embereknek. Az újonnan használt tagline is igyekszik a legideálisabb nézőpontból megközelíteni a sztorit: "It's the coolest job ever". Az azonosulás lehetősége már segített idén: A karate kölyök sikere megkerülhetetlen idén nyáron, s közelítve a műfaji határokat, Az utolsó léghajlító is bizonyított az esélyek ellen. A megszólítandó nézők tehát aktívak, különösen az elmúlt hetekben, s bár eggyel lejjebb lépünk ezzel a korcsoportok létráján, de a Gru frenetikus belépője azt is bizonyította a Toy Story 3.-mal nehezített piacon, hogy most megfér több dudás is egy csárdában.
Ám még ezen kedvező körülmények mellett is fel kell készülni a kedvezőtlen fogadtatásra. Ezt a kritikusok részéről már kezdi érzékelni a film, alig jobb ítéletekkel, mint ami Az utolsó léghajlító esetében volt tapasztalható. Sajnálatos fejlemény, mert az előzetes anyagok magukban hordozták egy megfelelő film lehetőségét. Az internetes felhajtás A nemzet aranya: Titkok könyve égbeszökő sikere után ismét társuló Jon Turteltaub-Nicolas Cage páros opusa körül szintén nem túl biztató: még a Perzsia hercegét is alulmúlják a különböző közösségi oldalakon mért forgalmak. Ennek oka a hét másik premierjében is keresendő: az Eredetre nagyon kíváncsiak nagyon sokan, így eltörpülhet mellette Cage okítása - nem is csoda, hogy a Disney péntekről két nappal előbbre hozta a premiert. Más tészta persze a két film, A varázslótanonc számára inkább a már futó darabok jelentenek konkurenciát, s ráadásul még csak a 3D mágiája sem segíti az üzelmeket. Jobb az óvatosság, márpedig ennek fényében a 150 milliós költségvetés visszatermelése kedvező esetben sem valószínű, a legrosszabb forgatókönyv pedig nem alakulhat a Perzsia hercege és a Percy Jackson és az olimposziak: A villámtolvaj 90 milliója alatt. A hosszú táv azonban még egy döcögős kezdet után is bizakodásra adhat okot, hiszen a fiatalabbaknak szóló nagy dobásoknak ezennel vége, hacsak nem vesszük számításba a Kutyák és macskák folytatását...ne tegyük.
A fentiek fényében tipp az észak-amerikai szereplésre:
07.14. szerdai nyitónap: 8.250 millió dollár
07.15. csütörtök: 5.775 millió dollár (-30%)
07.16. pénteki: 7.940 millió dollár (+37.5%)
07.17. szombat: 9.725 millió dollár (+22.5%)
07.18. vasárnap: 7.775 millió dollár (-20%)
nyitóhétvége: 25.440 millió dollár (öt nap: 39.465 millió dollár)
végösszeg: 101.760 millió dollár (ebből a nyitány 25%)
nemzetköz & itthon
A nemzetközi közönség továbbra is szívesebben fogadja keblére a különböző fantasyfilmeket és Nicolas Cage-et is. Bizonyította ezt a Perzsia hercege: Az idő homokja negyedmilliárd felé közeledő, és a tavaly nyári Képlet a 100 milliót meghaladó bevétele. A varázslótanoncban minden megvan, ami szükséges a más nemzetekben való érvényesüléshez, így különösebb fejtegetést nem igényel: a film 150 millióra mindenképpen hivatott az amerikai zsákmány mellé.
Nálunk a Fórum Hungary (és a Disney) az egészen zsúfolt augusztus 5-i premier mellett döntött, amikor olyan címekkel kell megmérkőznie, mint A szupercsapat, a Kutyák és macskák 2. és a Levelek Júliának (plusz a 3D-s Az utolsó léghajlító is egy hete lesz műsoron). Tény, hogy egészen eltérő darabokról van szó, de azért a veszély mindig fennáll. Ugyanakkor jelen esetben talán A varázslótanoncot fenyegeti ez legkevésbé, hiszen Nicolas Cage nálunk is kedvelt színész, ha éppen megfelelő sztorit tesznek alá, s ez most kipipálva. A Perzsia hercege ugyancsak bizonyított, ahogy a Percy Jackson és az olimposziak is összeverbuvált közel 90 ezer nézőt. Ennek fényében A varázslótanonc számára nem szabad, hogy problémát jelentsen a 100 ezer nézős korlát, de az igazán üdvözítendő a 200 ezer lenne - ehhez azonban némi varázslat is szükségeltetik.
rendező: Jon Turteltaub
szereplők: Nicolas Cage, Jay Baruchel, Alfred Molina, Teresa Palmer, Monica Bellucci
forgalmazó: Disney
költségvetés: 150 millió dollár
magyar bemutató: augusztus 5.
kapcsolódó írások
countdown: Predators (és ami lett)
countdown: The Last Airbender (és ami lett)
countdown: The Twilight Saga - Eclipse (és ami lett)
countdown: Grown Ups (és ami lett)
countdown: Knight and Day (és ami lett)
countdown: Toy Story 3 (és ami lett)
countdown: The Karate Kid (és ami lett)
countdown: The A-Team (és ami lett)
countdown: Sex and the City 2 (és ami lett)
countdown: Prince of Persia - The Sands of Time (és ami lett)
countdown: Shrek Forever After (és ami lett)
countdown: Robin Hood (és ami lett)
countdown: Iron Man 2 (és ami lett)
countdown: A Nightmare on Elm Street (és ami lett)