Szerdán lecsap, és elsöpör mindent. A felfoghatatlanul népszerű Alkonyat-széria egészen rövid szünet után tér vissza, hogy egyensúlyt hozzon az eggyel korábbit már hátrányból követő 2010-es esztendőbe.
Szerdán lecsap, és elsöpör mindent. A felfoghatatlanul népszerű Alkonyat-széria egészen rövid szünet után tér vissza, hogy egyensúlyt hozzon az eggyel korábbit már hátrányból követő 2010-es esztendőbe.
Bizony, június vége felé a mérleg átbillent 2009 javára. Mivel az év eleje és a tavasz rekord számokat hozott, ennek egyértelmű oka az elmúlt két hónap betegeskedése. Nagyjából két fix pont volt idáig, aminél azért többet tartottak annak előzetesen, ám mégis csak a Vasember 2. és a Toy Story 3. lépte meg az elvárt szintet. Hogy az Alkonyat: Napfogyatkozás számára ez mit is jelent, azt még behatárolni is nehéz. Mert az túl egyszerű volna, ha azt mondanánk, az Alkonyat: Újhold közel 300 milliós végösszege a megcélozandó. Egyfelől az előző fejezet előtt már maximálisan felfokozódott a várakozás, ami A sötét lovagét felülmúló nyitónapi rekordban csúcsosodott ki, s ennek végül csak a kétszeresét hozó, 142 milliós első hétvégében. Másfelől viszont, most nyár van, s ez új terep a franchise-nak, új lehetséges utakkal. Egyértelmű, hogy ezúttal is közel a fele forgalmát bonyolítja majd a film az első hetében, ám a szabad hétköznapok extra dollárokkal járnak ebben az időszakban.
Az első napos csúcsot nagyon is veszély fenyegeti. Hallani már róla, mi több, minket is elért már, hogy az előzetes jegyeladások az egekbe szöknek. Ugyanakkor a szerdai indítás elosztja a keresletet, így a nyitóhétvége rekordja érintetlen marad. Sőt, könnyen lehet, hogy június 30-tól vasárnapig, ami éppen július 4-e, folyamatosan csökken majd a bevétel, s végül a három napos adat egészen átlagos lesz, persze júliusi sztenderddel mérve. És így alacsonyabb helyről indul meg a második résznél is intenzívebb iramú fogyatkozás.
Hogyan változik meg a közönség, ha egyáltalán? Bár korábban a Szex és New York 2. esetében is úgy tűnt, nem befolyásolja semmi az első rész jegyváltóit abban, hogy az újabb fejezetet is megtekintsék, ez nem volt helytálló feltételezés. Nagy a különbség azonban a két film között. A potenciális nézők nagy része, de nem egésze, jóval fiatalabb az említetténél, akik nehezebben tántorodnak el, ráadásul itt már egy harmadik epizódról van szó. Elenyésző számúra tehető, aki az előzőt látta, de nem tervezi megtekinteni az újabbat, ám ezzel egy időben a közönség bővülése is hasonló mértékűre tehető. Egy népszerű filmsorozat mindig szerez új patrónusokat, de az Alkonyat és az Alkonyat: Újhold már a határokat súrolta e téren, nem mellesleg túl kevés idő telt el a második és a harmadik rész között a rajongóbázis számottevő bővüléséhez.
Az Alkonyat: Napfogyatkozás tehát kétség kívül a 2010-es év egyik legnagyobb slágere lesz, ezúttal is a lista élbolyába jutva (az Újhold 4. lett tavaly), ám a dobogóhoz már mindenképpen szükségeltetne az előzmény jelentős mértékű túlteljesítése, ami nem garantált, de mindenképpen lehetséges.
A fentiek fényében tipp az észak-amerikai szereplésre:
06.30. szerdai nyitónap: 77.500 millió dollár
07.01. csütörtök: 27.125 millió dollár (-65%)
07.02. péntek: 23.050 millió dollár (-15%)
07.03. szombat: 20.745 millió dollár (-10%)
07.04. vasárnap: 12.450 millió dollár (-40%)
nyitóhétvége: 56.245 millió dollár
első öt nap: 160.870 millió dollár
végösszeg: 304.025 millió dollár (ebből a nyitány 18.5%; ebből az első öt nap: 52.9%)
nemzetköz & itthon
Már az első epizód is figyelemreméltó eredményeket ért el, ám az Újhold a nemzetközi piacon is alaposan rálicitált a kezdetre. 400 millió dollár feletti bevétele ugyan a Harry Potter-szériától még távol állt (nem így a 296 milliós észak-amerikai zárás), világos, hogy a franchise számára ez az összeg már állandó lesz a jövőben. Sőt, éppen az, hogy a fiatal varázsló sztorija még százmilliókra van a vámpírrománctól, meghódítandó területet jelent a Twilight sagának. A Napfogyatkozás előtt nyitva az ajtó, hogy a félmilliárdot is teljesítse, de ehhez aztán vért kell majd izzadni és nem árt a rajongók farkaséhsége sem.
Magyarországon az Alkonyatot alig vették észre a nézők, mikor 2008 november végén beröppent a hazai mozikba. A megtett hosszú út alatt azonban 70 ezer néző fölé jutott a még SPI forgalmazta produkció, hogy aztán az Újhold rá egy évvel ezt már első napjaiban le is tudja. Az ábra tehát egészen hasonlatos a nemzetközihez (bár még egyszer, nálunk az első rész nem volt különösebb siker úgy, mint Észak-Amerikában, illetve az összesített nemzetközi piacon), a folytatás 300 ezer néző közelébe férkőzött, amit a Fórum Hungary nyilván elvár a Napfogyatkozástól is - már csak annak fényében is, hogy elővételben meg is hozta az első epizód első hétvégi eladott jegyeinek számát.
rendező: David Slade
szereplők: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Bryce Dallas Howard, Billy Burke, Dakota Fanning
forgalmazó: Summit
költségvetés: 65 millió dollár
magyar bemutató: június 30.
kapcsolódó írások
kritika: Twilight
kritika: New Moon
countdown: Grown Ups (és ami lett)
countdown: Knight and Day (és ami lett)
countdown: Toy Story 3 (és ami lett)
countdown: The Karate Kid (és ami lett)
countdown: The A-Team (és ami lett)
countdown: Sex and the City 2 (és ami lett)
countdown: Prince of Persia - The Sands of Time (és ami lett)
countdown: Shrek Forever After (és ami lett)
countdown: Robin Hood (és ami lett)
countdown: Iron Man 2 (és ami lett)
countdown: A Nightmare on Elm Street (és ami lett)