Elég kemény jelző ez egy olyan, napról napra exponenciálisan növekvő, több millió lélekszámú közösségnre nézve, amely a demokrácia követének vallja magát, viszont a Holokausztot és a sztálini rémuralmat túlélő, s filmjeivel ezek ellen fellépő Formantól igazán nem lehet számon kérni azt, hogy ne tudná, mit takarnak a kommunista ideológiák. Márpedig a Rendezők Céhének képviseletében tett szerdai felszólalásán a filmkalózkodást, azaz a törvénytelen másolatok készítését és az illegális letöltéseket ehhez hasonlította - számolt be erről a Variety. A rendező szerint a filmkalózok arra hivatkoznak, hogy az Internet és az, amit vele tesznek, elválaszthatatlan a demokráciától, "de amit valójában tesznek, az a kommunista ideológiák promótálása" jelentette ki.
A kétnapos rendezvényen központi téma volt a filmkalózkodás - azaz a szerzői joggal rendelkező tartalmak disztribúciója, amely a jogtulajdonosok által nem engedélyezett módon, a szükséges jogdíjak megfizetésének mellőzésével történik. Eme tevékenységet gyakorlók java az esetek többségében ezt nem is tartja jogszerűtlennek, de még etikátlannak sem - épp ellenkezőleg. Forman így kommentálta a szituációt:
"A kalózok napjaink Robin Hoodjainak képzelik magukat, akik elveszik a javakat a gazdagoktól és a szegényeknek adják őket. Valójában azonban több ezer átlagember kenyerét veszik el, akik közül nem egy szegény és a puszta megélhetésért küzd a filmiparban. A kalózok azt is vallják, hogy az Interneten mindennek ingyenesnek kellene lennie, de ez olyan lenne, mintha betérnénk egy supermarketbe, s mivel a bevásárlókosarat ingyen kézbe vehetjük, ezért semmiért nem kellene fizetnünk, amit beleteszünk."
Forman arra is felhívta a hallgatóság figyelmét, hogy nem szabad figyelmen kívül hagyni a digitális disztribúció napjainkban megnövekedett szerepét. Semmiképp sem szabad ennek gátat szabni, s ezzel olyan színben feltűnni, mintha a forgalmazók megakadtak volna valahol az időben: "Nekünk, filmművészeknek különösen nagy hangsúlyt kell fektetnünk az Internet adta lehetőségekre" nyilatkozta. "Ugyanakkor óvatosnak kell lennünk, hisz napjainkban egy gombnyomásra bárhonnan letölthető egy teljes film."
A filmkalózok megállítására jelenleg is számos próbálkozás van, gondoljunk csak a nagy visszhangot kapott Pirate Bay perre vagy arra a francia razziára, amibe a katonsaágot is bevonták. Ugyanakkor az éremnek valóban két oldala van.
Forman felszólalását követően Fritz Attaway, az Amerikai Mozgókép Szövetség tanácsadója arról számolt be, hogy a filmkiadók meglehetősen rosszul álltak hozzá a filmek terjesztésében történt változásokhoz: "Sokkal jobban oda kell figyelnünk arra, hogy a matériákat eljuttassuk azokhoz az emberekhez, akik kiváncsiak rájuk" nyilatkozta. "Görcsösen reagáltunk a technológiában és a vásárlói igényekben történt változásokra."
Remélhetőleg ez a jövőben változni fog: többek között a PlayStation Network, az iTunes és az amerikai Amazon már tett előremutató lépéseket, most már csak ezek népszerűsítését és globizáltságát kell megoldani. Az már más kérdés, hogy a jelenlegi magyar piac vajon képes lenne mindezt adaptálni.
(via dvdextra.hu)