no, lassan ezt az évet is letudhatod, még egy kis halfilé-bejgli-virsli-lencse körzabálda, s máris 2008-at ír a naptár. általában január első napjaiban dobom össze toplistákat, de zsé már annyira nyaggatott, hogy kénytelen voltam összedobni az elsőt (a filmes meg úgysem fogja izgatni :), meg aztán aligha fogok új stuffal szembesülni. igazából olyan durva rövid volt ez az év, hogy tíz hallgatható album alig fért el benne, nem hogy tíz jó, de azért próbáltam disztingválni. következzenek hát az év albumai:
10. stephan bodzin - liebe ist... (herzblut)
overall: marc romboytól mentesen (de azért az ő istápolásában) összedobott 11 kellemesen alapos, szépen szűrt noise-effektekkel teli minimal techno nóta. csak egy kis fűszer kellene hozzá, s megütné az extrawelt szintjét.
best/worst: kerosene/meteor (habár ez sem kifejezetten szörnyű, csak kilóg)
kerosene
9. klaxons - myths of the near future (polydor/geffen/universal)
overall: december 29-én az a simian mobile disco déjéskedik a citadellán (nem mellesleg egy fél orbitallal felvértezve), amelynek egyik tagjának köszönheted a klaxons őrületes sikerét. tömény new rave süvöltés furcsamód fülbe, agyba és gyomorba mászó dalokkal.
best/worst: gravity's rainbow/isle of her
it's not over yet
8. modeselektor - happy birthday (bpitchcontrol)
overall: gernot bronsert és sebastian szary 15 éve zenél együtt, 11 éve modeselektor néven. a hbd második album a valamivel ütősebb hello mom! után olyan közreműködőkkel, mint thom yorke, apparat, ooto von schirach és a maximo park.
best/worst: let your love grow/the wedding toccata theme
black block
7. fanu - daylightless (lightless)
overall: a finn fanu már jó párszor megfontolta, hogy hagyja francba az egészet és értelmesebb dologgal üti el idejét. még jó, hogy nem annyira eltökélt, különben most szegényebb lennék ezzel a két CD-nyi drumfunk gyönyörűséggel.
best/worst: from afterlife she speaks (habár a hagakure szamuráj-filozófiája is büntet)/snow people
from afterlife she speaks
6. radiohead - in rainbows (xl)
overall: no, te mennyit fizettél a radiohead legújabb albumáért? törredelmesen bevallom, én nem sokat, pedig többet érdemelt volna. thom yorke bebizonyította, hogy nem csupán szóló projectjének tartogat kiváló számokat - a rádiófejek nem nagyon tudnak hibázni.
best/worst: all i need/nude
all i need
5. interpol - our love to admire (capitol/parlophone)
overall: paul banks énekes hangja a 80-as évek markáns hangsúlyait hordozza magában, amúgy az interpol letisztult punk/pop mellett zenei kalandokat is bevállal, szóval patrick batemannél nem biztos, hogy sikert aratnának. nem úgy nálam. :)
best/worst: the heinrich maneuver/the scale
no i in threesome
4. klute - the emperor's new clothes (commercial suicide)
overall: már a nyitónótánál éreztem, hogy a londoni klute harmadik sorlemeze speciális lesz. két cd-re szétkartotékozott zenék, két külön hangzásvilág: a második korongon lévő minimal annyira nem vehető komolyan - ennek a zsánernek vannak tehetségesebb mívelői -, viszont az első lemezen szinte csak hibátlan zenéket találhatsz valahol az atmoszférikus drumfunk, a klasszikus techstep és a liquid között. közelít a zseniálishoz.
best/worst: hell hath no fury/túlképpen a második lemezen elés sok marhaság van
never, never
3. john powell - the bourne ultimatum (decca)
overall: powell tulajdonképpen másodszor remixeli mesterművét, de egyre jobb és jobb lesz, pedig túlzottan nem is hangszereli át, az új motívumokat se túlozza el, egyszerűen csak mesterien boncolja ezt a zenei világot, amire mi sem jobb példa, mint a több mint tízperces waterloo.
best/worst: tangiers/thinking of marie
tangiers
2. plaid - tekkon kinkreet (sony/aniplex)
overall: mekkora ötlet! a világ legjobb zenekara végre teljes filmzenét szerzett, méghozzá egy animéhez! what's not to like? maga a film ugyan meglehetősen felejthető (grave of the fireflies a mesevilágban), viszont a plaid brit kettőse ismét csodálatos dallamokat szőtt valahol ott, a varázshegyen túl.
best/worst: this city&white's dream/butterfly
white's dream
1. apparat - walls (shitkatapult)
overall: gyönyörű, felemelő, szomorú, szívmelengető és még ezeregy emelkedett jelző. a berlini sascha ring, alias apparat összerakta az év legfontosabb muzsikáit, s van egy olyan érzésem, hogy ehhez különösebben meg sem kellett erőltetnie magát. a warp házatájáról származó IDM-et, ambientet, electrót házasít akusztikus hangszerekkel és határozott, mégis lágy énekhangokkal (pl. raz ohara). hallani kell.
best/worst: you don't know me/like porcelain
useless information