1989 előtt horrorfilmet nagyítóval se találtunk volna a magyar mozik kínálatában, és a sci-fi is csak a '80-as években vált kedvelt és elérhető műfajjá. Sci-fi horror, mint olyan, egészen váratlanul érhette a hazai közönséget A nyolcadik utas: a halál képében, mikor 1981. január 15-én begyűrűzött a vásznakra - meg is nézte mindenki, aki élt és mozgott, mondhatni. Az Alien-franchise azóta is a magyarok egyik nagy kedvence, a Covenant tehát igen hálás környezetbe érkezik, ahogy azt a sorozat epizódjainak számait végigkövetve érzékelhetjük.
> A nyolcadik utas: a halál
Az első film tehát két évvel nemzetközi bemutatóját követően került itthon a vásznakra, feliratosan, erősen korhatárosan, 18 éven felülieknek ajánlva. Ez csak fokozta a szenzációt, és a bemutató évében, vagyis fél hónap híján egy év alatt 1,36 millióan váltottak rá jegyet 6297 előadáson. Ez 63.3%-os kihasználtságot jelentett, vagyis 1981 folyamán minden előadás majdnem kétharmados házzal ment. A későbbiek során a látogatószám 2,22 millióra kúszott fel, 30 millió forintos bevételt eredményezve. Az 1981-es premierek sorában csupán négy film volt nézettebb: két Bud Spencer-film, egy Terence Hill-film és a Vuk.
A filmet a Pannónia Entertainment küldte mozikba ismét, 2014. szeptember 4-én, méghozzá a rendezői változatot. 20 moziban 3.255 néző tette tiszteletét a nyitóhétvégén, összesen pedig 10.250 új nézővel és 11,45 millió forinttal gyarapodott. Az, hogy több mint harminc éves filmként képes volt áttörni a 10 ezer nézőt, önmagáért beszélő tény.
> A bolygó neve: Halál
A második rész már egy sűrűbb mezőnyben találta magát, mikor 1988. április 21-én mozikba került. Amellett, hogy csökkenő tendenciát mutatott a mozilátogatottság, ez az év tobzódott sci-fikben: a Terminátor - A halálosztó, Az utolsó csillagharcos, a Szárnyas fejvadász és a Feltámad a vadnyugat is ekkor pergett, sok más mellett. A pálmát azért James Cameron filmje vitte, már csak a kiemelkedő előélet miatt. A bolygó neve: Halál már szinkronizáltan érte a mozikat (így ehhez előbb készült, mint az első részhez), és az év folyamán 5636 vetítést tartottak belőle. A kihasználtság az év egyik legjobbja volt a maga 48,8%-ával, ami mögött 879 ezer jegyváltó bújt meg. Végül 1988 negyedik legnézettebb filmje lett 944 ezer eladott jeggyel, ami 33,9 millió forintos bevétellel járt.
A Pannónia Entertainment az első rész sikerével csak erősítve 2015. január 15-én A bolygó neve: Halál rendezői változatát is bemutatta. Az első hétvégén 3.239-en nézték meg, összesen pedig 8.599-en, 10,5 millió forintos bevételt generálva.
> A végső megoldás: halál
1992 nyári szezonjának tulajdonképpeni sikerfilmje volt a tengerentúlon a harmadik rész, és az akkor bevett menetrend szerint hozzánk ősszel érkezett meg, egészen pontosan 1992. október 16-án, pénteken (ekkortájt péntek volt a premiernap), szinkronizáltan, 22 kópián. 2071 vetítést tartottak belőle a két és fél hónap alatt, ami még hátra volt az évből, s ez az időszak 38,3%-os kihasználtsággal telt - ennél jobb arányt csak a Tökéletes katona és Kuroszava Káosza élvezett abban az évben, na meg pár decemberi bemutató, amik csak a szűk időtáv miatt fogadtak sűrűbben nézőket. Ez a részadat az igazi szemléltetője, hogy A végső megoldás: halál a maga körülményei között nem különben élvezte a nézők kiemelt figyelmét, mint a korábbi részek. Éves negyedik helyet érő 360 ezren látták 32,5 millió forintos bevételt mellékelve, s ez már nem a Moképet, hanem az InterComot gazdagította.
> Alien 4.: Feltámad a halál
A multiplex-korszak már javában élt, mikor a Feltámad a halál kérte a maga szeletét a tortából. 1998. február 12-én mutatta be az InterCom, 25 kópián, ugyancsak szinkronizáltan. A szinkron ekkortájt családi filmeknek és kiemelt figyelemre számító produkcióknak szólt, és nem is kellett csalatkozni a kiemelt figyelmet illetően. Az első hétvégén 104 ezren ültek be rá, többen, mint pár héttel korábban a Titanicra. Viszonylag kitartónak is bizonyult az érdeklődés, mert végül 347 ezren járták meg a nézőtereket, 109,4 millió forintos bevételhez segítve a filmet. Ez a százmilliós határ igencsak jelentőségteljes volt tizenkilenc évvel ezelőtt, így a bemutatója idején a 14. legnagyobb bevételt elért film volt piacunkon. A rohamos bővülés miatt persze még abban az évben jelentősen visszacsúszott. A Feltámad a halálból több mint 3000 vetítést tartottak, s 35% feletti kihasználtsággal (ugyancsak az élmezőnyben járt eme viszonyszámmal) lett 1998 hetedik legnézettebb filmje.
> Alien vs. Predator - A Halál a Ragadozó ellen
Hat és fél évet ugrunk előre az időben, és 2004 nem is tűnik oly régmúltnak, mégis: éppen ugyanannyit kellett várnunk az Alien vs. Predator - A Halál a Ragadozó ellenre az amerikai premier után, mint a Feltámad a halálra. Az InterCom 27 kópián, természetesen szinkronizáltan prezentálta 2004. október 28-án a filmet, aminek fogadtatása sejthető volt. A fő Alien-vonalat elhagyott, Sigourney Weaver-mentes akciófilmben már csak az idegen maga volt a piacképes tényező, ami 46 ezer embert vezényelt a vásznak elé a premier hétvégéjén. Bő két hónap alatt több mint 4200-szor pergett le a film, még mindig átlag feletti, 15.7%-os kihasználtság közepette. 140 ezren nézték végig a két rémet házasító haddelhaddot, ami 124,8 millió forintos bevételre volt elegendő.
> Aliens vs. Predator - A Halál a Ragadozó ellen 2.
Ez a film az igazi tanúsítója az Alien-franchise állóképességének: a gyenge első rész után még mindig akadt 39 ezer tántoríthatatlan, aki ott volt a 2008. január 31-ével kezdődő hétvégén valamelyik moziban, ahová a 27 kópia egyike került. A minden téren életképtelen Aliens vs. Predator túl sokáig azért nem húzta: az első lett a sorozatból, ami 100 ezer néző alatt zárta pályafutását. Nem egészen 92 ezren tették ki magukat a borzalmaknak, 96,7 millió forint lerabolását eredményezve a 3772 előadás során. Szó se róla, mindez azért figyelemreméltó a film nemzetközi karrierjét szemlélve.
> Prometheus
A rossz emlékű legutóbbi találkozást kiheverendő, és mert megint a régiből ígért újabb kört, a Prometheus csinos sikerfilmmé vált nálunk már az első hétvégén, ami 2012. június 7-ével kezdődött meg. Változatlanul az InterCom gondozta a film világát szélesítő darabot, ami egy viszonylag csöndes nyári szezonból 66 ezres nyitóhétvégével emelkedett ki, immáron 3D-ben is riogatva. Kiegyensúlyozottan élvezte a nézők érdeklődését (szemben az amerikai helyzettel, ahol gyorsan letudták), így végül 8337 vetítés alkalmával 224 ezren szálltak a fedélzetre. Ez 13,4%-os kihasználtságra fordítható le (átlagosan 27-en ültek egy-egy előadáson), ami még a jobbféle arányok közé tartozott, tűnjék bármily alacsonynak is. 332 millió forintos bevétellel zárt, az éves lista 11. helyén.
> Alien: Covenant
A jegyelővétel április 26-a óta él, az érdeklődés nagy, az időpont éppen ideális. A Covenant biztosra vehetően pályázik a Prometheus fölé, s ki tudja, talán még a Feltámad a halál első hétvégi nézettségének is kihívója lesz...