Az Amerikai Filmakadémia vezetősége ma délután nyilvánosságra hozta azok névsorát, akik a mostanra hagyományossá vált gálavacsorán átvehetik az idei Oscar Életműdíjakat.
Az első díjazott a japán animátor-legenda, Mijazaki Hajao, aki legalább egy tucatnyi csodálatos remekművel ajándékozta meg a világ filmrajongóit. Chihiro Szellemországban (amiért Oscar-díjat kapott), A vándorló palota, A vadon hercegnője, Szomszédom Totoro, Nauszika, és a sort még lehetne folytatni. A nem különben legendás Ghibli stúdió égisze alatt dolgozó mester tavaly jelentette be visszavonulását. Utolsó rendezői munkája a szintén Oscarra jelölt Szél támad.
Őt egy újabb óriás követi a sorban, méghozzá a francia forgatókönyvíró, Jean-Claude Carrière. A pályáját regényíróként kezdő Carriére nevéhez olyan filmek forgatókönyvei fűződnek, mint a Luis Buñuel rendezte A burzsoázia diszkrét bája, A vágy titokzatos tárgya és A nap szépe, Volker Schlöndorff Oscar-díjas Bádogdobja, Andrzej Wajda Dantonja, de ő írta a Borsalinót, az 1990-es Cyrano de Bergerac-adaptációt, a Valmontot vagy az utolsó Oscar-jelölését hozó A lét elviselhetetlen könnyűsége című Philip Kaufman-film szkriptjét is.
A harmadik életműdíjas, Maureen O’Hara 1939-ben érkezett Hollywoodba, ahol az ír színésznő rögtön szerepet kapott A Notre Dame-i toronyőr című drámában Charles Laughton oldalán. Ugyanabban az évben feltűnt Hitchcock Jamaica fogadó című filmjében. A karrierje olyannyira beindult, hogy két év múlva már az Oscar-díjas Hová lettél drága völgyünk? című eposzban lépett színre, amelyet olyan sikerdarabok követtek, mint A fekete hattyú, a Csoda a 34.utcában, az A nyugodt férfi, a Havannai emberünk vagy a Rio Grande.
A Jean Hersholtról elnevezett Humanitárius díjat idén Harry Belafonte kapja, aki már a karrierje kezdete óta emberi jogi aktivistaként is működik. A színész/énekes/producer ott menetelt Martin Luther King, Jr. mellett, 1987-ben az UNICEF nagykövetévé választották, de folyamatos adományaival számos szervezetet is segít a világ minden részén.