Ahhoz képest, hogy az amerikai filmipar tavaly megint rekordbevételt könyvelhetett el, újra és újra érkeznek a hírek olyan A-listás alkotókról, akik financiális problémák miatt jobb esetben a nagyobb szabadságot nyújtó kábeltévékhez szerződnek, rosszabb esetben a „kispadon” ülve várják a csodát. Nyilvánvaló, hogy még korai volna örömtáncot lejteni, de úgy tűnik, újabb kiútra leltek Amerika hányattatott sorsú függetlenjei.
Néhány nappal ezelőtt számoltunk be róla, hogy elkészült a három évad után elkaszált Veronica Mars című sorozat moziverziója, amelynek gyártási költségeit közel 100.000 rajongó adta össze a Kickstarter segítségével. Hogy mi is ez a Kickstarter? Egy 2009-ben alapított Internetes adománygyűjtő oldal, ahova alkotók jelentkezhetnek a terveikkel. A képlet egyszerű: az ötletgazda megosztja az emberekkel egy filmre, egy websorozatra, egy számítógépes játékra vagy akármi másra vonatkozó ötleteit, és ha tetszik nekik, adakozhatnak annak érdekében, hogy a készítő elérje a kitűzött célt, hogy aztán a befolyt összegből elkészülhessen a nagy mű.
Eleinte csak amatőrök éltek a lehetőséggel, de aztán szép lassan elkezdtek feltűnni a már ismertebb nevek is, miközben százezrek dobtak össze tízmilliókat az egyre sokasodó projectekre. Mind közül a legsikeresebb a már emlegetett Veronica Mars-produkció lett, de a Kickstarter segítségével készült filmek sorát most újabb mérföldkő gazdagítja. Zach Braff a rendkívül jó fogadtatásban részesült, többszörös díjnyertes Régi környék (Garden State) után sem kapott megfelelő anyagi támogatást második filmjére, így a Kickstarteren próbálkozott „eladni” a filmtervet a The Big Bang Theory sztárjával, Jim Parsons-szal közösen.
Ez volt a meglehetősen vicces bemutatkozó videó
A cél 2 millió dollár elérése lett volna, de mire lejárt a határidő, már 3,1 millió volt Braffék számláján. Ezzel büdzsével elkészülhetett a Wish I Was Here, amit azonnal be is válogattak a Sundance Filmfesztivál programjába, ahol az első vetítések sikerét követően már fel is vásárolta a filmet a Focus Features. A 2,75 millió dolláros üzlet a gárdának is termelt némi nyereséget, miközben a stúdiónak sem kell félnie, a tervezett 500+ mozis bemutatóból könnyen megtérül majd a befektetett pénz (amit nem zsákbamacskára kellett költenie). Hogy ki bukhat ezen az egészen? Legfeljebb az adakozók közül az, akinek nem tetszik majd a film, de átlagosan 70 dolláros összegekről beszélünk, abba pedig talán senki nem roppan bele.
Hogy ez most csak egy múló hóbort, vagy tényleg van benne hosszú távú lehetőség, azt majd az idő eldönti. Az viszont biztos, hogy Spike Lee új jointja, Charlie Kaufman (A John Malkovich-menet, Adaptáció) első animációs filmje, Hal Hartley (Semmi ágán, Flört) következő alkotása, valamint egy nagyszabású David Lynch dokumentum-portréfilm már az itt szerzett pénzből készül majd. Szerintetek?