A Paramountra idén újabb csapást mért, hogy a Marvel után a DreamWorks Animationt is elveszítették. Mindösszesen hat országos bemutatóra futotta a cégtől 2013-ban, de ezek legalább egytől-egyig derekasan teljesítettek. A Z világháború vitte a prímet 540 millió dollárral, sereghajtóként pedig a Pain & Gain szobrozik csaknem 90 millióval. A következő esztendő mindenképpen több izgalmat kínál...
#10 Nyárutó (Labor Day)
amerikai premier: január 31.
magyarországi premier: február 6.
Az ugyancsak szűkös kínálat okán Jason Reitman drámája is helyet kapott a visszaszámlálásban. A Nyárutó alighanem a filmes második legszerényebb bevételű produkciója lesz a Pszichoszinglit még megelőzvén, s ezen leszakadozást a nagy-nagy sikerektől a Junóéhoz vagy az Egek uráéhoz képest módfelett halovány kritikai visszhang is biztosítja. A közönségnek persze ettől még kedvére lehet, de globális 40 milliónál többre nem érdemes taksálni.
#9 Welcome to Yesterday
amerikai premier: február 28.
várható magyarországi premier: 2014
Sci-fi thriller egy csapat tinédzserről, akik ráakadnak egy időgép tervrajzaira, majd megvalósítják azt... az események azonban kicsúsznak irányításuk alól. A sztori nem megvetendő, de a február végi premier és a teljesen ismeretlen színészgárda korlátozza a lehetőségeket, és az is kérdés, mennyire vevő még a közönség a found footage-formátumra. Ha 2013 helyett 2014 lesz a sci-fi éve, vagyis konkrétan egy jó film kerekedik a Welcome to Yesterdayből, akkor azért megütheti világszinten a 100 milliót, de azon se lepődjünk meg, ha csak feleennyire futja tőle.
#8 Paranormal Activity: The Marked Ones
amerikai premier: január 3.
várható magyarországi premier: nem lesz
És ha már talált felvétel, egy év pihenő után a Parajelenségek-sorozat is gyűrűzik tovább, méghozzá egy spinoff-fal, ami nyomban az év első filmjeként érkezik. A The Marked Ones-t még jobban rászabták a latino közönségre (mert hát amúgy is ők a legfogékonyabbak erre a szériára), hiszen Kaliforniában játszódik, és az amerikai premierrel egy időben mutatják be a mexikói mozik is. Január rendszerint kedvez az alacsony költségvetésű horroroknak, a kérdés inkább az, maradt-e még szufla ebben a franchise-ban. A legelső visszajelzések állítólag kifejezetten pozitívak a filmről, szóval nem kizárt, hogy kilenc számjeggyel számolhat majd a stúdió világszinten.
#7 Paranormal Activity 5
amerikai premier: október 24.
És az egy igen jó felvezetés lenne az originál sorozat ötödik fejezetének, hiszen a Parajelenségek 4. 2012 októberében már csak annyit bírt kisajtolni a tengerentúli közönségből, amennyit az eggyel korábbi epizód az első hétvégéjén tett le az asztalra. Erről az újabb eresztésről jelen ponton szinte semmit sem tudni, de a szokásos halloweeni premier, az erős brand és filléres költségvetés biztosan elég kifizetődővé teszi egy későbbi hatodik részhez is.
#6 Jack Ryan: Árnyékügynök (Jack Ryan: Shadow Recruit)
amerikai premier: január 17.
magyarországi premier: január 16.
Tizenegy és fél év elteltével tér vissza a mozivásznakra Tom Clancy CIA-elemzője, Jack Ryan. Az, hogy A rettegés arénája sikere után miért nem folytatódott a franchise Ben Affleckkel, tulajdonképpen rejtélyszámba megy (hacsak nem valami jogi ok van a háttérben), de arra nagy tételben fogadhatunk, hogy ha az Árnyékügynök legalább a minimálist hozza, nem kell újabb évtizedet válni a figura ismételt felbukkanására. A címszerepet most Chris Pine játssza, aki a Star Trekkel kellő ismertséget szerzett a világ közönsége előtt, és az őt körülvevő színészek sem elhanyagolhatók (Keira Knightley, Kevin Costner és Kenneth Branagh). A leglényegesebb azonban, hogy az előzetesek érdemi akciókat, küldetést, miegymást kínáljanak, és akkor a Martin Luther King-hétvégére időzített (ám eredetileg idén karácsonyra tervezett) premier nem vall kudarcot. A hazai cél az off-szezon ellenére nyilván 100 millió dollár felett keresendő (bár a 80 millió környéke valószínűbbnek látszik), hiszen a Férfias játékok kivételével minden korábbi Ryan-film bevette ezt a lélektani határt, míg világszinten a 200 millió volna ideális alapozás egy franchise-újjászületéshez.
#5 Teenage Mutant Ninja Turtles
amerikai premier: augusztus 8.
várható magyarországi premier: augusztus 28.
S ha már franchise-újjáélesztés, a Tini nindzsa teknőcöknek abból már kijutott, ám a 2007-es rajzfilm-verzió nem karistolta össze a kasszákat. Michael Bay vette most kezelésbe a '90-es években trilógiát is megért emberszabású hüllőket, és hát tőle nem kell kamaradrámára számítani. A nagyszabásúság alighanem előnyére válik egy ilyen amúgy is fantáziadús anyagnak, és az sem elhanyagolható újdonság, hogy most először nem jelmezes színészek keltik életre Donatellóékat. A színészek között ott van Megan Fox (April O'Neil) és William Fichtner (Zúzó), az alkotógárdában pedig két régi TMNT-motoros (Kevin Eastman, Peter Laird) részvétele jelent jó pontot, de hogy Jonathan Liebesman (nem)rendezőre miért bíznak még mindig ilyesmiket, az rejtélyesebb, mint a trutymó az 1991-es filmből. Augusztus nem lesz mentes a nagyágyúktól (egy héttel korábban indul A galaxis őrzői), de az esély adott, hogy csakugyan új életre keljenek a teknőcök, még ha nem is fognak minden nézőt maradéktalanul kielégíteni.
#4 Hercules
amerikai premier: július 25.
várható magyarországi premier: nyár
Két Herkules-filmmel gazdagodunk 2014-ben, s az azonos téma köré csoportosulók közül ezúttal a később érkező tűnik az esélyesebbnek. A nyári durranásnak szánt változatban eleve ott van Dwayne Johnson, akinél kevés alkalmasabb színész szaladgál Hollywoodban erre a szerepre, ezt már Skorpiókirályként is megszellőztette. Rajongói ráadásul Halálos iramban nélkül maradtak idén júliusban, ami kétség kívül kedvez a Paramount produkciójának, hiszen többet költhetnek a fiatalok egyéb filmekre, köztük ugye erre. Az, hogy mennyire lesznek hajlandóak a mitológiai hősre sorba állni, nagyban az előzetesek függvénye; kellő látvány, akció és coolság felvonultatásával bejöhetnek a stúdió számításai, pláne, ha esetleg Brett Ratner rendező is megembereli magát. A nálunk is forgatott, amúgy egy képregényalbum nyomán készülő fantasy 110 millióba került, ami minimális elvárásként jelentkezik az amerikai piacon bevételként; a java persze nemzetközileg fog összegyűlni.
#3 Noé (Noah)
amerikai premier: március 28.
magyarországi premier: március 27.
S ha már duplák, a Fox Exodusának méltó párja lesz a Noé. Kétségtelen, hogy Darren Aronofskytól több hűség várható, mint Ridley Scott-tól, ám ilyen nagy látványosságok és pénzösszegek közepette talán ő is megenged magának egy-két hollywoodi fogást. Akárhogy is, a Noé nagy várományosa a tavaszi szezonnak, ám legfőképpen Észak-Amerikán kívül. Hogy az amerikai közönség pontosan mennyire is vágyik évtizedek múltával ismét bibliai eposzokra, az egy negyvenmilliós kérdés, amire három hónap múlva megkapjuk majd a választ. Addig is bízhat a stúdió abban, hogy a címszerepet játszó Russell Crowe és a mindenki által jól ismert történet megsegíti majd a dolgát a 130 milliós költségvetés hazai visszatermelésében.
#2 Interstellar
amerikai premier: november 7.
várható magyarországi premier: november 6.
Christopher Nolan részben egy Spielberg által, másfelől pedig az Eredet által kitaposott ösvényen lépked tovább. A Batmantől végleg megszabadult, közönségkedvenc direktor nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy 2014 bepótolja 2013 hiányosságait science fiction-téren. Az Einstein-Rosen‑híd, vagyis a féregjárat körül forgó Interstellar főszerepét Matthew McConaughey alakítja, aki mostanság nem éppen blockbusterek vezető arcaként ténykedik, de ez nem számít, ha a produkciót az Eredethez, vagy akár az idei Gravitációhoz hasonlóan körbeünnepli a kritika és a nézőközönség. Akkor semmi nem állítja meg, hogy 5-6-700 millióval rövidítse meg a világ mozizóit, igaz, nemzetközileg ennek a Warner örül majd.
#1 Transformers: A kihalás kora (Transformers: Age of Extinction)
amerikai premier: június 27.
magyarországi premier: június 26.
Két dolog lehetséges: vagy csábítóan sok volt az az egymilliárd dolláros bevétel 2011-ben, vagy Michael Bay szeretné mégis tartani magát ígéretéhez, azaz hogy most majd egy jobb Transformers-filmet csinál. Mindegy, mi a háttér, a negyedik alakváltós mozi egyértelműen a Paramount legnagyobb dobása 2014-ben, még úgy is, ha elkerülhetetlenül is megfogyatkozik közönsége. Persze ki tudja: meglehet, hogy a teljes színészgárda lecserélése (Shia LaBeouf helyett Mark Wahlberg haverkodik Optimusékkal) csak jótékony hatással lesz a filmre, hiszen ezzel kicsit kijjebb lép a tinifilm skatulyából (de csak egy kicsit), meg hát úgyis a robotok az érdekesek benne. Biztosan jó sokba kerül majd A kihalás kora, és biztosan jó sokat is fog kaszálni: úgy 8-900 millió dollárt, de azért azt a milliárdot is tartsuk meg a lehetőségek között...mert hátha ez most majd már tényleg jó lesz.