Ha úgy fogalmazok, hogy az Xbox One-t bemutató májusi prezentáció nem aratott viharos sikert, akkor kegyes vagyok és szofisztikált: jelenlegi állás szerint öt emberből négy PS4-et vásárolna (pedig ez utóbbiról még vajmi keveset tudunk). Mondjuk, a közfelháborodás érthető: az Xbox eddig egy játékkonzol volt, most viszont szemlátomást új babérokra tör, és ez irányú ambíciói során mintha a játékok a perifériára szorultak volna. Nincs olyan játékos, aki ezt hang nélkül tűrné.
Aztán elhangzott egy-két félinformáció a kötelező net- és kinecthasználatról, valamint a megunt játékok továbbadásának tilalmáról, és egyből mindenkinek égnek állt a haja. Nos, a tegnapi nap folyamán a Microsoft közreadott egy közleményt, melyben tisztázni kívánja a fentiekkel kapcsolatos félreértéseket, csak az a baj, hogy a helyzet ettől még nem lett rózsásabb, csupán nyilvánvalóbb: durva restrikcióknak kell alávetnie magát annak, aki Xbox One-t vásárol.
Ugyebár minden játékosnak lesz egy felhője, amelyben infókat, adatokat, játékokat, jogosultságokat, stb. hordoz, és ezzel bármilyen XO-ra becsatlakozhat, de nem mindegy, hogy hogyan. Az elsődleges konzolodat elég lesz 24 óránként felküldened a széles sávú (minimum 1.5 megabites) internetre, hogy a konzol automatikusan letöltse a játékaidhoz kapcsolódó frissítéseket, újdonságokat, stb., valamint ellenőrizze, hogy rendeltetésszerűen használod-e a konzolodat: nem játszol-e rajta olyan játékkal, mellyel nem lenne szabad. Ha 24 órán belül nem dugod rá a virtuális nagyvilágot a konzolod köldökére, akkor addig semmivel sem játszhatsz tovább, amíg ezt meg nem teszed. Ha egy másodlagos XO-ra csatlakozol rá, akkor ezt minden órában meg kell tenned. Oké, eddig nem kezdek el jézusmáriázni, hisz a PS3-am gyakorlatilag első naptól fogva rá van dugva a netre, habár ennek hiánya eddig maximum a trófeák frissítésének elmaradását, illetve az online multiplayer értelemszerű kimaradását hozta magával. Soha egyetlen nem multis program sem panaszkodott azért, hogy "azonnal dugd vissza a netet, különben irgum-burgum!"
A kötelező netkapcsolat a Microsoft használt játékokhoz fűződő klassz politikájának hozadéka. A cég kijelentette, hogy lehetőség lesz megunt, használt játékok továbbadására, becserélésére, habár ez alól bármilyen harmadik fél (azaz nem Microsoft által) fejlesztett játék kivonhatja magát. Sőt, a közleményben még azt is leírták, hogy a te konzolodon, a te bejelentkezéseddel bárki bármilyen játékkal bármeddig játszhat, amiben az a durva, hogy egy ilyet le kell írni: szép is lenne, ha a házadba meghívott barátodat, vagy a kisöcsédet azzal kéne fogadnod, hogy csak akkor játszhat Player 2-ként, ha megadja a bankszámlaszámát, amiről a Microsoft levon óránként 5 dollárt, vagy ilyesmi. (Még annyi van, hogy családtagod a saját accountja alatt is játszhat a konzoloddal és az általad megvásárolt játékkal: csak az a kérdés, hogy bizonyítod azt, hogy az illető tényleg családtag.)
No de most jön a kemény rész: játékodat továbbadhatod, de kizárólag olyannak, aki 30 napja barátod az Xbox Live-rendszerben, és minden játékot csak egyszer lehet továbbadni. És nem kölcsönadni: továbbadni. Ha ezt megteszed, azzal a játékkal saját gépeden, saját logineddel te már nem játszhatsz. A Microsoft persze nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a későbbiekben lesz lehetőség játékkölcsönzésre, de induláskor biztosan nem. Családtagok (maximum 10) azért más gépeken is játszhatnak a te játékaiddal, szóval családon belül nem kell leszedned a sápot, csak megint előjön a kérdés, hogy hogy bizonyítod azt, hogy az az illető tényleg családtag-e. Anyakönyvi kivonatokkal kell majd bombázni a Microsoftot, és kezünket tördelve várni a 30 munkanapon belül megérkező határozatot, meg ilyesmi?
A felhős rendszernek azért lesznek előnyei is: ha megveszel egy játékot, az nem csak a gépedre installálódik (ez kötelező lesz), hanem a felhő is tartalmazni fog egy digitális másolatot, melyet aztán bárhonnan, bármilyen konzolra bejelentkezve elérhetsz.
A Kinect használata kötelező lesz (nélküle a konzol nem működik), a konzolnak ez a mindent látó szem szériatartozéka is lesz, még szerencse, hogy te állíthatod be azt, hogy mit lásson és mit halljon. Tehát nem kell attól parázni, hogy a Kinect minden mozdulatodat nyomon követi, erről felvételt készít, és így tovább, de azért a bogarat sikerült elültetni a fülemben, mert mi van, ha a Microsoft egyszer csak úgy dönt, hogy de, mégis, a Kinect legyen állandóan bekapcsolva, hogy nyomon követhessük szórakozási szokásaidat, hogy annak megfelelően tudjunk neked szolgáltatásokat kínálni, és ha már itt tartunk, akkor minden tevékenységedet, amit a nappalidban művelsz. Hm.
A Microsoft a közlemény végén még kijelentette, hogy minden intézkedésük képlékeny: induláskor ezek lépnek életbe, de idővel módosíthatják azokat. Szerintem erre szükség is lesz, mert ilyen megkötések mellett nagyon kevés lesz az olyan játékos, aki fenntartások nélkül ruházna be Xbox One-ra. A Sony helyében én jól meg is lovagolnám a PS4 játékainak szabad felhasználhatóságát (igen, ezt már részben meg is tették). Ez utóbbi a napokon belül induló E3-on leplezi le konzoljának külalakját, meg vagy 40 játékot...