Alig két nap, és Jennifer Lawrence segítségével az Amerikai Filmakadémia elnöke közzéteszi az Oscar-díjra jelöltek listáját, szóval itt az ideje egy kis összegzésnek és a tippelgetésnek. Aki csak most kapcsolódik be a szezonba, annak ajánlom szíves figyelmébe a díjszezonnal kapcsolatos korábbi írásainkat vagy ezt a kritikai díjakat összesítő táblázatot (amiért hálás köszönet Ágónak!).
A tovább mögött tehát a tippek és egy játék, amin 3 DVD keresi szerencsés gazdáját.
Alig két nap, és Jennifer Lawrence segítségével az Amerikai Filmakadémia elnöke közzéteszi az Oscar-díjra jelöltek listáját, szóval itt az ideje egy kis összegzésnek és a tippelgetésnek. Aki csak most kapcsolódik be a szezonba, annak ajánlom szíves figyelmébe a díjszezonnal kapcsolatos korábbi írásainkat vagy ezt a kritikai díjakat összesítő táblázatot (amiért hálás köszönet Ágónak!).
Jöjjenek hát a tippek és egy játék, amin 3 DVD keresi szerencsés gazdáját.
LEGJOBB FILM
A játékosok: Drive-Gázt!, Éjfélkor Párizsban, Az élet fája, Hadak útján, A hatalom árnyékában, A leleményes Hugo, Koszorúslányok, A némafilmes, Pénzcsináló, A segítség, Suszter szabó baka kém, A tetovált lány, Utódok
A dolgok állása: Végigtekintve a kritikusok díjain és a szakszervezetek jelölésein, négy filmről merem biztosan állítani, hogy ott lesz a jelöltek között: Éjfélkor Párizsban, A leleményes Hugo, A némafilmes és az Utódok. A biztos ötödik helyre az év egyetlen igazi „crowd pleaser” mozija, A segítség kerül, de hatodik helyre gyorsan odabiggyeszteném a szakmai jelölések terén elképesztő erőt kapott Fincher-mozit. Ezzel el is érkeztem a szokásos évi fejtöréshez, mert ha ebből indulok ki, akkor a Koszorúslányoknak is ott a helye. Viszont azt tudjuk, hogy az Akadémia nem mindig egyezik a jóval kevésbé válogatott tagokat tömörítő szakszervezetekkel, különösen ha zsánerfilmekről van szó. Márpedig mind a Koszorúslányok, mind A tetovált lány az, méghozzá kőkeményen. Ezzel szemben elgondolkodtató a Suszter szabó baka kém 11 BAFTA jelölése, hiszen a két akadémia között már sokkal nagyobb, elég magas százalékban kimutatható egyezés van a tagság tekintetében. Meg persze azt a statisztikai tényt se hanyagoljuk el, hogy a britek mindig benyomnak egy angol filmet a versenybe. És ha már BAFTA, akkor a Drive-Gázt! rengeteg jelölése is pozitív irányba billentheti a mérleg nyelvét. És ezzel maradt négy címünk. A Pénzcsináló szépen hozott a konyhára, elsősorban színészeinek és forgatókönyvének köszönhetően végig jelen volt a kritikusok díjainál és ezen jó szokását a szakmánál is megtartotta. Ezzel az élbolyba nem, de a csapat második felébe simán beférhet. A hatalom árnyékában ugyanez, csak szerényebb keretek között, viszont mentségére legyen mondva, neki sikerült megerősödnie a szakszervezeti jelölések idejére – és persze az sem árt, hogy egy George Clooney nevű emberke áll mögötte. Még mindig jobb, mint a Hadak útján, ami mögött mostanra már tényleg csak egy név áll (meg a producerek jelölése), mert egyébként csúnyán leszerepelt ez a Spielberg mozi. Végül ott van Az élet fája, ami a(z igazi) művészfilmek karrierjét futotta be: a kritikusoknál tarolt, a szakma távol maradt tőle. Ugyanakkor az Akadémia néha kifejezetten szereti az ilyesmit jelölni – mert díjat azért nem igen osztogatnak művészetért. Kemény dió, pedig papíron olyan kis semmiségnek tűnik: kevesebb mint 300 embert kell meggyőzni a cirka 5700-ból.
A jelöltek szerintem: Súlyozott sorrendben, egytől tízig haladva. Egyébként megérzésem szerint hét vagy nyolc jelölt lesz, de a legvalószínűbbnek most a hét tűnik.1. A némafilmes, 2. A leleményes Hugo, 3. Utódok, 4. Éjfélkor Párizsban, 5. A segítség, 6. A tetovált lány, 7. Pénzcsináló, 8. Drive-Gázt! 9. Hadak útján, 10. Az élet fája (de a fülemben továbbra is ott cseng, hogy „Koszorúslányok” - csak gyáva vagyok, na!)
LEGJOBB RENDEZŐ
A játékosok: Woody Allen, David Fincher, Michel Hazanavicius, Terrence Malick, Bennett Miller, Alexander Payne, Martin Scorsese, Steven Spielberg, Nicolas Winding Refn
A dolgok állása: Ennél a kategóriánál célszerű a rendezők szakszervezetének döntéseire alapozni, és csak másodsorban figyelembe venni a kritikusi díjakat. Némi szorzás és osztás után könnyű eljutni addig, hogy három névnek itt most bérelt helye van: Michel Hazanavicious, Alexander Payne és Martin Scorsese biztosan ott lesz a jelöltek. A kérdés csupán annyi, hogy a DGA másik két várományosa (Woody Allen és David Fincher) bejut-e az ötök közé? Minden forrás azt állítja, hogy az Éjfélkor Párizsban elképesztő népszerűségnek örvend, és azért Woody Allen már túl van néhány Oscaron és majd két tucat jelölésen, úgyhogy érzésem szerint most is beszavazzák. Fincher pozíciójában azonban nem vagyok ennyire biztos, és ennek két oka is van: a hírekkel ellentétben az Akadémia nagyon szereti jelölni a renegátokat, de a díjazásuktól már kifejezetten óvakodnak – Fincher tavaly meg is tapasztalhatta ezt, és kötve hiszem, hogy kétszer odacitálnák veszíteni. A másik ok a film maga, ami innen-onnan szerezhet ugyan elég támogatót, de egy kicsit sem érzem úgy, hogy ez a rendezők részéről jönne. Hiánypótlónak viszont éppen kapóra jön Steven Spielberg, akit szintén imádnak jelölni vagy a Capote után másodszor is jelesre vizsgázó Bennett Miller; de a rendezői alosztálytól egyáltalán nem ritka húzás egy hollywoodi mércével mért különc méltatása, és itt bejöhet a képbe Nicolas Winding Refn vagy Terrence Malick. Nem könnyű választás, és akkor még nem is beszéltem Stephen Daldry-ról, aki a legváratlanabb pillanatokban tud felbukkanni... de ezt az ötletet elvetem, és mellőzve a biztonsági játszmát (Spielberg), inkább megeresztek egy merész tippet:
A jelöltek szerintem: Woody Allen, Michel Hazanavicius, Terrence Malick, Alexander Payne, Martin Scorsese
LEGJOBB EREDETI FORGATÓKÖNYV
A játékosok: Éjfélkor Párizsban, Fifti-fifti, Kezdők, Koszorúslányok, Margin Call, Nader és Simin, A némafilmes, Pszichoszingli, Win/Win
A dolgok állása: Mivel az eredeti forgatókönyvet jegyző írók valahol a leprások és a torrentezők között helyezkednek el a hollywoodi népszerűségi listákon, ez a kategória újfent a függetlenek ünnepe lehet. Remélem nem kell különösebb magyarázat hozzá, hogy miért betonozom be az Éjfélkor Párizsban, A némafilmes és a Koszorúslányok helyét, úgyhogy ugorjunk is a maradék két helyre. Erősek a kételyeim, de józan ésszel nem tudnám felfogni, ha kihagynák az év talán legjobb szkriptjét, úgyhogy most azt mondom, hogy a Nader és Simin megkapja a jól megérdemelt jelölését. Ötödiknek pedig a Fifti-fiftit tenném, hiszen egy nehéz témából faragott működőképes vígjátékot, talonba pedig a már most többszörös díjnyertes Margin Call szövegkönyvét raknám.
A jelöltek szerintem: Éjfélkor Párizsban, Fifti-fifti, Koszorúslányok, Nader és Simin, A némafilmes
LEGJOBB ADAPTÁLT FORGATÓKÖNYV
A játékosok: Albert Nobbs, A hatalom hálójában, A leleményes Hugo, Pénzcsináló, A segítség, Suszter szabó baka kém, A tetovált lány, Utódok
A dolgok állása: A két legtöbbet díjazott és emlegetett forgatókönyv (Pénzcsináló és Utódok) ugye alap, A leleményes Hugót viszi az ár, és A segítség is ugyanerre a sorsra „kárhoztatott”. A megmaradt egy helyet pedig vagy a George Clooney szeretet vagy Steven Zaillian duplázása fogja betölteni, de ez végül is teljesen mindegy – én meg újra szembemegyek a józan ésszel.
A jelöltek szerintem: A leleményes Hugo, Pénzcsináló, A segítség, Suszter szabó baka kém, Utódok
LEGJOBB FÉRFI FŐSZEREPLŐ
A játékosok: Demian Bichir, George Clooney, Leonardo DiCaprio, Jean Dujardin, Michael Fassbender, Joseph Gordon-Levitt, Ryan Gosling, Gary Oldman, Brad Pitt, Michael Shannon, Owen Wilson
A dolgok állása: Volt idő, amikor Brad Pitt volt az első számú favorit, de ahogy teltek a hetek, George Clooney szépen betett neki, amihez aztán csatlakozott Jean Dujardin is. A jelölések tekintetében ennek semmi jelentősége, mindhárom úriember készíttetheti a szmokingját a gálára. A negyedik helyben már nem vagyok olyan biztos, de bízom benne, hogy mindenki látja Michael Fassbender képességeit. Így maradt a kritikusoknál közepesen szereplő, viszont a színészszakszervezet jelöltjei közé bejutó Demian Bichir és Leonardo DiCaprio, valamint a kritikusoknál jól szereplő, de a színészek listájáról lemaradt Gary Oldman és Michael Shannon. A sztárságból DiCaprio profitálhat, Oldman pedig megszerezheti a még sosem jelölt nagy öregnek járó voksokat, miközben a szerethető/sajnálható karakterükből adódó szimpátiaszavazatokon Shannon, Bichir és Gordon-Levitt osztozik. Wilsonnak és Goslingnak pedig csak úgy van esélyük, ha a filmjük a vártnál is nagyobb támogatottsággal bír. Mindegyik forgatókönyv elképzelhető, én most a nagy öreggel tartok.
A jelöltek szerintem: George Clooney, Jean Dujardin, Michael Fassbender, Gary Oldman, Brad Pitt
LEGJOBB NŐI FŐSZEREPLŐ
A játékosok: Berenice Bejo, Glenn Close, Viola Davis, Kirsten Dunst, Rooney Mara, Elizabeth Olsen, Meryl Streep, Tilda Swinton, Charlize Theron, Michelle Williams
A dolgok állása: A kategória két nagy esélyese már önmagában is egy szép hollywoodi történetet alkot: emlékeztek rá, mikor Meryl Streep néhány éve lekiáltotta a közönségnek, hogy adjatok Viola Davisnek egy főszerepet? Nos, Viola Davis megkapta és most újra itt vannak mindketten. A harmadik biztos jelöltünk a legtöbb kritikusi díjat begyűjtött Michelle Williams, viszont a maradék két helyre várt Glenn Close és Tilda Swinton helyzete ingatag. Először is nem tudjuk, hogy a szavazók megfogadják-e a marketingesek tanácsát és nyilvánvalóan főszereplő Berenice Bejót a mellékszereplők között indítják vagy itt, a főszereplők között. Azt is nehéz lemérni, mennyire népszerű A tetovált lány, és ugye ott van az egész díjszezonban szépen teljesítő Elizabeth Olsen is. Na meg Kirsten Dunst, aki a nácis vicc nélkül most akár éllovasa is lehetne a versenynek. Akárcsak a fiúknál, itt is bejöhet bármelyik lehetőség, de engedelmetekkel és képtelen vagyok Tilda ellen fogadni.
A jelöltek szerintem: Viola Davis, Rooney Mara, Meryl Streep, Tilda Swinton, Michelle Williams
LEGJOBB FÉRFI MELLÉKSZEREPLŐ
A játékosok: Kenneth Branagh, Albert Brooks, George Clooney, Armie Hammer, Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman, Ben Kingsley, Viggo Mortensen, Nick Nolte, Patton Oswalt, Christopher Plummer
A dolgok állása: Bár Brooks visszább vett az agarakkal, ami valószínűleg Plummer győzelméhez vezet, de azért egy jelölésre csak futja neki. A harmadik helyre Branagh a legbiztosabb befutó, de ott van a nyomában Jonah Hill és Nick Nolte is. Ebbe maximum az szólhat bele, hogy mennyire népszerű A leleményes Hugo és mennyire nagy szeletet akarnak kapni George Clooney-ból.
A jelöltek szerintem: Kenneth Branagh, Albert Brooks, Jonah Hill, Nick Nolte, Christopher Plummer
LEGJOBB NŐI MELLÉKSZEREPLŐ
A játékosok: Berenice Bejo, Jessica Chastain, Melissa McCarthy, Janet McTeer, Carey Mulligan, Vanessa Redgrave, Octavia Spencer, Shailene Woodley
A dolgok állása: Az össznépi bölcsesség azt mutatja, hogy van négy biztos nevünk: Berenice Bejo (hacsak nem kerül a másik kategóriába), Jessica Chastain, Melissa McCarthy és persze a fő esélyes Octavia Spencer. Nagyjából egyet lehet ezzel érteni, de én még mindig nem venném le napirendről szegény Chastain megosztott szavazatait. Ha mégsem következik be, akkor A segítség lesz az, amiért jelöltté válik. Ha meg nem, akkor két helyet kell elosztani – amiért négyen is versenyeznek. Mivel tanácstalan vagyok, így a filmek népszerűsége alapján döntök.
A jelöltek szerintem: Berenice Bejo, Jessica Chastain, Melissa McCarthy, Octavia Spencer, Shailene Woodley
...és most ti jöttök! Mindenki tegye meg tétjeit az alábbi kategóriákban, a legjobban tippelő 3 DVD-vel lesz gazdagabb. A holtverseny esetére feltett kérdésre is válaszolj, hátha pont te leszel holtversenyben. Határidő: kedd 14:00
Legjobb film
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
(Töltsétek ki mind a tíz helyet, de súlyozva! Ha hat jelölt lesz, akkor csak az első hat tippetek, ha hét, akkor az első hét számít stb.)
Legjobb rendező
Legjobb férfi főszereplő
Legjobb női főszereplő
Legjobb férfi mellékszereplő
Legjobb női mellékszereplő
Kérdés holtverseny esetére: Hány jelölést kap A némafilmes és hányat A leleményes hugo?