Magyar mozibevételek, 2011. október 27. - 30.
A munkaszüneti napok megelőzte utolsó októberi hétvégén a Lopott idő tarolt, miközben a Kémkölykök: A világ minden idejét nem segítette a plusz két dimenzió ígérete sem, A dolog pedig távol tartotta magától a magyarokat.
Magyar mozibevételek, 2011. október 27. - 30.
A munkaszüneti napok megelőzte utolsó októberi hétvégén a Lopott idő tarolt, miközben a Kémkölykök: A világ minden idejét nem segítette a plusz két dimenzió ígérete sem, A dolog pedig távol tartotta magától a magyarokat.
> startolt
Minden körülmény kedvezően alakult a világpremierrel egy időben Magyarországon is elstartolt Lopott idő című sci-fi számára. Az InterCom bemutatója egy olyan hétvégén érkezett, amikor az érdeklődés alapvetően fokozottabb, hiszen négy napba jóval többeknek belefér egy mozizás, mint kettőbe, s a repertoárból egyértelműen a legcsábítóbb választás volt. Kisebb eseményfilm jelleget is nyert Andrew Niccol alkotása, mi több, nálunk az októbert szerényen fémjelző Vasökölt és a Fertőzést is több körrel lefutotta - szemben az amerikai forgatókönyvvel. A divatos színvilággal és színészekkel, menő beállítással és nagy stukkerrel ellátott poszter a nem csak rohanó és pénzcentrikus világunkban figyelemfelkeltő címmel egyetemben ugyancsak megtette hatását. Mindez vezetett ahhoz, hogy az Észak-Amerikában alulteljesítő film nálunk a Hupikék törpikék két hónappal ezelőtti rajtja óta a legjobb nyitányt jegyezze 49 millió forinttal, s ezzel a top 10 bevételének 44,3%-át birtokolja. Justin Timberlake tehát igen nagy sztárra növi ki szépen magát hazánkban, amit elsősorban szerencsés szerepválasztásainak köszönhet (a Rossz tanár és a Barátság extrákkal is 100 millió fölött végzett/végez). A 'top billing'-et, azaz a plakáton első helyet vivő Amanda Seyfriednek a Mamma Mia! jelenti továbbra is a netovábbot, ám frekventált feltűnése a hazai vásznakon ugyancsak jó szolgálatot tett mostanra. További jó pont a filmnek, hogy erős eredményét 3D és bárminemű előélet nélkül érte el, illetve hogy 46%-ban bírta megszólítani a Budapesten kívülieket. A 100 millió forint természetesen nem kérdés.
A Kémkölykök-széria éppen tíz esztendeje vette kezdetét Magyarországon. Az első rész őszi bemutató volt a UIP által, s bár túl sok vizet nem zavart, azért annyira elegendő volt teljesítménye, hogy a folytatás is gond nélkül, igaz, ugyancsak fél éves késéssel érje el a hazai vásznakat. Az elveszett álmok szigete felülmúlta elődjét, a harmadik rész, immáron más forgalmazó kezei között (SPI) és régi típusú 3D-vel már év végi slágerfilmmé avanzsált 2003-ban, több mint 200 ezer jegyet értékesítve. Ilyen előzmények mellett nehéz menet előtt állt a Kémkölykök 4D: A világ minden ideje, s a Fórum Hungary családi mozijának nem is sikerült mély benyomást tenni a mezőnyre. 13 millió forinttal a második helyet szerezte meg, s ezen összeg kizárólag térhatású vetítésekből gyűlt össze. Persze ahogy Amerikában, úgy nálunk is új közönség után kellett néznie nyolc év kihagyás után a filmnek, ráadásul itthon a Kémkölykök név jóval kevesebbet ér, mint a tengerentúlon. Az őszi szünet számai nyilván szépítenek kicsit a dolgokon (Budapesten további 5 millióval gyarapodott hétfőn-kedden), ám mindenképpen a széria legkevésbé nézett darabja marad.
John Carpenter munkásságának java része nem érte el a hazai mozikat. A Csillagemberen és a több mint egy évtizedet késő A rémület éjszakáján kívül a Nagy zűr kis Kínában került a magyarok elé a rendszerváltás előtt, s utóbbi azért igen nagy felfordulást okozott sok százezer nézőjével. Kurt Russellre és a sci-fire vevők lettek volna minden bizonnyal a magyarok többször is, ám A dolog csak a tévében és a Zoom Kft. kiadásában, videón jutott el hivatalos formában ide. DVD-n ugyan tisztességes kiadásban jelent meg, kultusza érezhetően nem öltött akkora méreteket, hogy az új film felé komolyabb elvárásokat támasszon bárki is, mint más egyéb sci-fi horrorok felé. A dolog ennek az elvárástalanságnak is alig-alig bírt megfelelni: a 17 kópia ellenére csak 4,7 millió forintot gyűjtött múlt csütörtök és vasárnap között, ennek is 73%-át Budapestről. A Budapest Film az Álmok otthona után tehát újabb viszonylag gyorsan prezentált premierjétől sem nyert megváltást, azt majd két hét múlva Woody Allen hozza el a forgalmazónak. Félő, hogy A dolog 10 ezer néző alatt marad.
A Ristretto Distribution első bemutatójával, a Született feleséggel sikeresen vizsgázott, bár egy Deneuve/Depardieu francia komédia aligha találhat mellé a magyar közönségnél (igen, vannak még ilyenek). Az újabb megmérettetést az érdekes című A guardista jelentette, melyet négy Cinema City mozi tűzött műsorra. 2,7 millió forintot költöttek a fővárosiak Brendan Gleeson magánszámára, ami ha másban nem, kihasználtságban fényévekkel veri A dologot és a Kémkölykök 4D-t is.
A Cirko Film saját moziján és a Művészen kívül a Cinema City Mammutba is eljuttatott egy kópiát Lars von Trier filmjéből, a Melankóliából. A cannes-i díjnyertes dráma 1,3 millió forintot gyűjtött közel 1200 néző jóvoltából, ami már egész jó kihasználtságot takar ahhoz képest, hogy a plázamozi alapvetően nagy teremmel vesz részt a dologban. Hosszú távra tervező és gyakran diskurált versenyzővel van dolgunk, úgyhogy akár 10 ezer néző fölé is várhatjuk végül, bár ehhez nagyon jó szájhagyomány és kevés új artfilm szükségeltetik.
> még játsszák
Túl sok említésre méltó történésről nem lehet hírt adni a korábbi filmek háza tájáról; a Delfines kaland bronzérmet szerzett 11,7 millió forinttal, egyébként erőtlen össznézettséggel bír. A Vasököl (79,3m) és a Fertőzés (50m) nagyot zuhant, míg a Johnny English újratöltve a hétfői nappal átlépte a 100 ezer nézős lélektani határt.
> végszó & ami jön
A Lopott idő megsegítette a listát: 110 millió forinton osztozik a top 10, ami 15%-kal több a múlt heti tortánál, s egy évvel ezelőtt is kevesebb babér termett a Fűrész 3D vezette mezőnynek. A november Tintin kalandjaival veszi kezdetét, s csak remélni lehet, hogy a magyarok is ráhangolódnak Spielberg filmjére, ami vasárnap már 56 millió dolláros világszintű bevételen állt. A Fórum Hungary több mint egy hónapos előjátszásokat követően teljes gőzerővel ereszti pályára A segítséget, ami aligha néz olyan népszerűség elé, mint hazájában, de talán nem okoz csalódást.
> a top 10 (forintban; csüt-vas) [eddigi nézőszám]
01. (ú) Lopott idő (49,1m/49,1m) [40 013]
02. (ú) Kémkölykök 4D: A világ minden ideje (13,1m/13,1m) [9197]
03. (1) Delfines kaland (11,7m/32,9m) [23 616]
04. (3) Vasököl (6,8m/79,3m) 66 734]
05. (2) Fertőzés (6,5m/50,0m) [40 525]
06. (6) Parajelenségek 3. (5,3m/14,5m) [12 556]
07. (5) Egy nap (4,9m/16,3m) [13 099]
08. (ú) A dolog (4,7m/4,7m) [3714]
09. (4) A három testőr (4,6m/36,1m) [25 692]
10. (9) Johnny English újratöltve (4,1m/116,3m) [98 466]
> kapcsolódó írások
box office: 2010 azonos időszaka
box office: 2009 azonos hétvégéje (This Is It, Gamer, Az időutazó felesége)
kritika: Lopott idő
kritika: A dolog
kritika: A guardista
kritika: Melankólia
A UIP-DUNA FILM TÁMOGATÁSÁVAL
Kövess minket Facebookon!