Magyar mozibevételek, 2011. október 13. - 16.
A Fertőzés szerezte meg a vezetést az elmúlt hétvégén a magyar mozikban, második helyre szorítva vissza a Vasökölt. A három testőr három dimenzióval felszerelve is csak a harmadik helyre tudott felkapaszkodni, erőtlen eredménnyel.
Magyar mozibevételek, 2011. október 13. - 16.
A Fertőzés szerezte meg a vezetést az elmúlt hétvégén a magyar mozikban, második helyre szorítva vissza a Vasökölt. A három testőr három dimenzióval felszerelve is csak a harmadik helyre tudott felkapaszkodni, erőtlen eredménnyel.
> startolt
Az InterCom új bemutatója, az Észak-Amerikában sikert arató Fertőzés több mint harminc hazai vászonra került fel csütörtökön. A világjárvánnyal operáló thriller a magyar közönséget is kielégítő mértékben mozgatta meg, hiszen 20,5 millió forint értékben keltek el jegyek a szinkronizált produkcióra. A látvány helyett leginkább díszes szereplőgárdájával, no meg alapvetően izgalmas sztorijával mozikba csábító filmtől ezt az eredményt jónak kell ítélni ebben a méltó sikereket nem termő őszi időszakban, s csak remélni lehet, hogy a nézők többsége elégedetten hirdeti az igét ahhoz, hogy végül összejöjjön legalább félszáz ezer néző. A mostaniak 62,8%-a Budapesten ült be a filmre, ami egyébként nem túl jó arány egy 30 kópiás terjesztésnél. A hasonló ötletet mozgalmasabban feldolgozó, 1995-ös Vírus annak idején egy júliusi hétvégén érte a magyar filmszínházakat, s akkor a fővárosban több mint háromszor ennyien érezték késztetést az ijesztő vízióban való elmerüléshez, de persze más idők jártak akkor (például a mozijegy átlagára is több mint 1000 forinttal olcsóbb volt). A Fertőzés még akár ismételhet is az élen a következő héten.
A ProVideo első háromdimenziós bemutatója A három testőr legújabb feldolgozása. A szinkronizált, s az amerikai premier előtt érkezett kalandfilm azonban nem igazán boldogult a Kárpát-medencében, hiszen az emelt helyárak mellett is csak 14,7 millió forintot gyűjtött a négy nap folyamán. Egy összesen 40 vásznon látható produkciótól ez édeskevés, ráadásul nagy valószínűséggel a zsúfolt őszi szezonban nem fog tudni olyan jó nyitány/végösszeg arányt produkálni, mint a forgalmazó eddigi filmjeinek java. Az érdektelenség gyökere talán ott keresendő, hogy ezt a történetet már nagyon jól ismeri mindenki, s még egy felturbózott változatban is tényleg csak a 3D sarkallhat megtekintésre, noha ez nem éppen az a fajta produkció, ami térhatásért kiált (mindezzel a következő hétvégén az amerikai forgalmazó is vélhetően szembesül). Az egyébként nagyot szóló A vasálarcost nem számítva a legutóbbi, Disney-féle adaptációt 1994 márciusától játszották nálunk, s akkor bizony még fogékonyabbak voltak a nézők a kardoskodásokra: több mint 300 ezren fordultak meg a nézőtereken. Az akkori érdeklődés 10%-ánál sokkal magasabb most nem várható, de legalább a főváros/vidék közönségarányban tíz százalékponttal verte a Fertőzést A három testőr - 3D nélkül nem valószínű, hogy így esett volna.
Hosszú idő után újra magyar film került a mozikba. A vizsga nem meglepő módon azonban a honi alkotásoknál megszokott kóros közömbösséggel szembesült, hiszen az e-cinema keretein belül forgalmazott kém-thrillerre csak 738 ezer forint értékben fizettek be a nézők (ebből 712 ezer jut Budapestre). A viszonylag kedvező kritikai fogadtatás és az esetlegesen jó nézői visszhang talán felébreszti a még becsábítható tétovázókat, de összességében újabb kudarc Bergendy Péter minden bizonnyal többre érdemes filmje. Sürgősen tenni kéne azért, hogy a magyarokat érdekelje is a magyar film.
A Jane Eyre egyetlen vásznon 387 ezer forintot gyűjtött, ami 25%-os kihasználtságot jelent. Egy ilyen nívós adaptációtól többre lehetett számítani a tapasztalatok alapján, amelyek közül kiemelendő ugyanezen regény 1996-os, Zeffirelli-féle verziója: a bemutatás évében csaknem 60 ezer embert vonzott. Ha a mostani változat felkerül a Cinema City Mammut műsorára is a Kino mellett, talán több emberhez eljut egyáltalán létezésének ténye. A Szuez Film sűrű naptára ugyancsak indokolta volna a kicsit szélesebb terjesztést, hogy még két hét múlva is látható legyen...
A Még egy év című drámára a két budapesti moziban 745 ezer forintos bevételt regisztráltak, ami 20% feletti kihasználtságot jelent. Az Albert Schweitzer - Egy élet Afrikáértra 104-en ültek be az Uránia Nemzeti Filmszínházba, 103 ezer forintot hagyva a kasszában, és egyébként katasztrofális kihasználtsági mutatót produkálva.
> még játsszák
A Vasököl 40%-ot esett a második hétvégére, ami túl sok ahhoz, hogy az erős középszerből kitörjön éves viszonylatban a Fórum Hungary családi mozija. Az újabb 17,8 millió forint 54 millió közelébe tolta az összbevételt, amiből 100 millió már biztosan nem lesz. A Johnny English újratöltve és a Végső állomás 5. ezzel szemben becserkészte e kritikus határt, noha nézettségben mindkettő messze elmarad elődjétől.
> végszó & ami jön
A top 10 bevételi forgalma 14%-ot csökkent az előző víkendhez képest, vagyis a Fertőzés, de leginkább A három testőr nem volt igazán nyomós érv a magyaroknak a mozizáshoz. Egy esztendővel ezelőtt bizony fényévekkel derűsebb volt a helyzet, hiszen az Ízek, imák, szerelmek és a The Expendables - A feláldozhatók ölre menő küzdelmet folytattak a nézők kegyeiért. Sajnos a következő kör sem ígér túl sok jót 2011 októberének: a Delfines kaland telepszik rá a 3D-s vásznakra, mialatt a horrorfilm műfaja a Parajelenségek 3.-mal, a magyar film pedig Kaland című adaptációval kerül újabb kihívás elé. Ezalatt a Big Bang Media az Egy nappal folytatja szélmalomharcát.
> a top 10 (forintban; csüt-vas) [eddigi nézőszám]
01. (ú) Fertőzés (20,5m/20,5m) [16 239]
02. (1) Vasököl (17,8m/53,8m) [44 897]
03. (ú) A három testőr (14,7m/14,7m) [10 400]
04. (2) Barátság extrákkal (9,4m/85,3m) [71 320]
05. (4) Johnny English újratöltve (8,0m/103,3m) [87 437]
06. (3) Hupikék törpikék (7,9m/228,3m) [177 169]
07. (7) Csak tudnám, hogy csinálja! (4,1m/21,8m) [17 349]
08. (6) Végső állomás 5. (3,9m/104,7m) [71 141]
09. (5) Álmok otthona (3,8m/14,3m) [11 730]
10. (8) Elhurcolva (3,5m/36,0m) [29 654]
> kapcsolódó írások
box office: 2010 azonos hétvégéje (A feláldozhatók, Ízek, imák, szerelmek)
box office: 2009 azonos hétvégéje (Fel, Julie & Julia)
kritika: Fertőzés
kritika: Jane Eyre
A UIP-DUNA FILM TÁMOGATÁSÁVAL
Kövess minket Facebookon!