Magyar mozibevételek, 2011. február 17 - 20.
Nem szűkölködtünk új filmekben: a két világpremier nálunk fordított helyzetbe került, mint a tengerentúlon, ugyanis a GAGYI MAMI: MINT KÉT TOJÁS kaparintotta meg a pole pozíciót, s A NEGYEDIK csak harmadik lett. A FEKETE HATTYÚ ezalatt igen szép számokat produkált csak a fővárosból, míg A FÉLSZEMŰ a nyolcadik helyet nézte ki magának, közepes, de nem alábecsülendő eredménnyel.
Magyar mozibevételek, 2011. február 17 - 20.
Nem szűkölködtünk új filmekben: a két világpremier nálunk fordított helyzetbe került, mint a tengerentúlon, ugyanis a GAGYI MAMI: MINT KÉT TOJÁS kaparintotta meg a pole pozíciót, s A NEGYEDIK csak harmadik lett. A FEKETE HATTYÚ ezalatt igen szép számokat produkált csak a fővárosból, míg A FÉLSZEMŰ a nyolcadik helyet nézte ki magának, közepes, de nem alábecsülendő eredménnyel.
> startolt
Hiába csillan meg néha itt-ott az igény valami jobbra, valami frissre, azért végül mindig a kézenfekvő opciót választja a többség. A GAGYI MAMI: MINT KÉT TOJÁS töltötte most be ezen szerepet, harminc kópián, ebből huszonnyolcon szinkronizáltan. Az InterCom vígjátéka a meglehetősen sűrű mezőnyt 23,5 millió forinttal vezeti, ami mögött 20 693 néző áll (a második rész öt évvel ezelőtt 28,7 millió forinttal és 28 871 eladott jeggyel állt az élen). És ami felettébb érdekes ebben a számban, az az, hogy a Budapesten kívüli látogatók vannak többségben, 50,7%-ban, s ez InterCom-bemutatónál annál inkább figyelemreméltó. Érdekes hipotéziseket alkothatunk ennek alapján: a jelentős pozitív visszhanggal bíró FEKETE HATTYÚ és A KIRÁLY BESZÉDE leköti a fővárosi nézőket, ám mivel ezen alternatívák a vidékieknek nem állnak rendelkezésre, az ő választásuk a vígjátékra esett. Túlzásokba esni vétek volna, de mégis úgy tűnik, hogy a Budapest Film szorgalmazójából gátjává válik az igényes filmek térhódításának - a fővárosban ugyanis a GAGYI MAMI 3. csak harmadik a forgalmazó két említett terjesztése mögött. Martin Lawrence és kövérsége nem fogja utólérni a több mint 100 ezer nézőt toborzott második részt, de már most 20 693-mal többen látták, mint amennyit vélhetően megérdemelne.
A NEGYEDIK című sci-fi dolga nem volt könnyű, hiszen a semmiből bukkant elő a magyar nézőknek, egy nappal az amerikai premiert is megelőzve. A Fórum Hungary feliratosan, sikervárományos produkcióhoz képest meglehetősen szerény 22 kópián küldte a pályára a Disney/DreamWorks produkcióját, s összességében elfogadható bevétel született: 18,7 millió forinttal a dobogó legalsó fokára hágott (a fővárosban a nevéhez hű helyezést ért el) a már nálunk is megjelent könyv adaptációja. A 15 717 néző azért utcahosszal elmarad a SASSZEM és a HIPERVÁNDOR fogadtatásától is, s ennek nyitja a fővároson kívüli potenciális nézők elmaradása: több mint 60% Budapesten ült be D.J. Caruso rendezésére.
Visszakanyarodva az elejéhez, a FEKETE HATTYÚ szárnyalását némileg korlátozza, hogy csak Budapesten látható, de le kell szögezni, hogy kétszer ekkora, vagyis 18 kópiás bemutató mellett sem lehetett volna 4-5 ezer nézőnél többre számítani, vagyis az elsőség ígyis-úgyis a gagyi mamié. Az 5 Oscar-díjra jelölt film 14,6 millió forinttal országos szinten negyedik, ellenben a fővárosban ez elsőséget kölcsönző adat. Egy ilyen különleges filmtől ez remek teljesítmény, nem sokkal marad el a jóval közönségbarátabb A KIRÁLY BESZÉDE két héttel ezelőtti startjától. Átlagosan 65-en ültek egy előadáson, s ez összességében igen erős, több mint 33%-os kihasználtságot eredményezett.
Kevésbé hangolódtak rá a magyarok A FÉLSZEMŰ-re. A westernfilmekkel az újkori mozizás kezdete óta mostohán bánt a hazai közönség, extrém kivétel ez alól az a FARKASOKKAL TÁNCOLÓ, amely húsz esztendővel ezelőtt besöpört egy halom Oscar-díjat. A Coen-fivérek filmje csak az Akadémia 10 jelölésének köszönheti, hogy nem jutott például a BÖRTÖNVONAT YUMÁBA sorsára, amit kb. a kutya sem nézett meg 2008-ban, na persze, az Intersonic és a UIP között ég és föld a különbség. A 17 kópián vetített film kevés híján kilencezer látogatót vonzott csütörtök és vasárnap között, ami 11 millió forintot ért - és a nyolcadik helyet. Alapvetően közömbösek ezek az adatok, de még egyszer hangsúlyozni kell, egy westernfilmtől nálunk igen jók. A kópiák megoszlása Budapest javára 64,7% vs. 35,3%, míg a nézőké 78,1% vs. 21,9%.
Az Odeon 2008 áprilisában mutatta be limitáltan a PÁRIZS, SZERETLEK! című filmet, ami Budapesten a Művész, az Odeon és a Puskin műsorára került fel. A Mokép a folytatással bőkezűbben bánik: a NEW YORK, I LOVE YOU a főváros mellett látható Egerben, Pécsett, Debrecenben, Zalaegerszegen, Székesfehérváron, Szegeden, Békéscsabán, Gyöngyösön, Győrött, Szombathelyen, Szolnokon és Cegléden is. Már premier előtt is megfordult a film sok filmszínházban február 14-én, Valentin napon, nem is rossz eredményekkel, ám a fő megmérettetés már nem alakult túl fényesen: Budapesten 3347 néző váltott rá jegyet, ami erőtlen telítettséget és 4,1 millió forintot jelent.
> még játsszák
A CSAK SZEXRE KELLESZ ezen a héten a második, s bár 41%-os visszaesése a sok premier ismeretében érthető, azért nem túl nyerő fordulat a 100 ezer nézőre irányuló terveket illetően. Ettől függetlenül jelen ponton 10%-os előnye van a SZERELEM ÉS MÁS DROGOK-kal szemben. Második tehát a fővárosban, ám csak ötödik országosan A KIRÁLY BESZÉDE. A 12 Oscarra esélyes alkotás ismét minimális mértékben veszített érdeklődőiből, így ezidáig 54 ezren vettek sajátos beszédtechnikai leckéket, ami önmagáért beszélő szám.
> végszó & ami jön
Öt hét után ismét 100 ezer fölé jutott az első tíz helyezett hétvégi nézettsége, sőt, már nyolc film is elég volt erre, s ez a nyolcasfogat mind 10 millió forint felett hozott az elmúlt négy napban. A bevételekben nincs is semmi hiba, hiszen a csökkengető látogatottságot kompenzálja a növögető jegyár: a top 10-ben az átlagos helyár a hétvégén 1241,15 forint volt. A jövő heti bővülés kérdéses: jön Reese Witherspoon és a HONNAN TUDOD?, Nicolas Cage és FÉKTELEN HARAG 3D, Mark Wahlberg és A HARCOS, illetve Gabourey Sidibe és a PRECIOUS. Igen változatos eredményekre számíthatunk.
> a top 10 (forintban; csüt-vas) [eddigi nézőszám]
01. (ú) Gagyi mami: Mint két tojás (23,5m/23,5m) [20 693]
02. (1) Csak szexre kellesz (19,8m/68,8m) [58 777]
03. (ú) A negyedik (18,7m/18,7m) [15 717]
04. (ú) Fekete hattyú (14,6m/16,3m) [13 317]
05. (4) A király beszéde (14,5m/64,7m) [54 185]
06. (3) Gnómeó és Júlia (13,9m/37,7m) [27 772]
07. (2) Gulliver utazásai (11,5m/70,7m) [51 160]
08. (ú) A félszemű (11,1m/11,4m) [9231]
09. (5) A dilemma (5,3m/76,8m) [66 524]
10. (6) A következő három nap (4,5m/72,8m) [59 932]
> kapcsolódó írások
box office: 2010 azonos hétvégéje (Egek ura, Percy Jackson, A bombák földjén)
kritika: Fekete hattyú
kritika: A félszemű
szókátrány: New York, I Love You
A UIP-DUNA FILM TÁMOGATÁSÁVAL