> Magyar mozibevételek, 2010. június 24 - 27.
Nincs jelentős változás a hazai porondon: továbbra is vezet a TOY STORY 3., továbbra is inkább erős közepes, mint kifejezetten jó részeredményekkel. Az egyetlen új versenyző nem tudott érdemlegesen beleszólni a dolgok menetébe, igaz, a DRÁGÁN ADD A RÉTEDET! még így is jó volt dobogós helyezésre.
10 éve: A kilencedik kapu; 15 éve: Street Fighter; 20 éve: A mélység titka....
> Magyar mozibevételek, 2010. június 24 - 27.
Nincs jelentős változás a hazai porondon: továbbra is vezet a TOY STORY 3., továbbra is inkább erős közepes, mint kifejezetten jó részeredményekkel. Az egyetlen új versenyző nem tudott érdemlegesen beleszólni a dolgok menetébe, igaz, a DRÁGÁN ADD A RÉTEDET! még így is jó volt dobogós helyezésre.
> #1
A magyar közönség sosem szerette igazán a Toy Story-szériát, ez az igazság. Mint az már többször is leszögeztetett, a második rész a Pixar legnépszerűtlenebbje hazai berkekben. A TOY STORY 3. előnyös helyzetével nem tudott igazán élni a múlt héten, s most 36%-kal kevesebbet is hozott, mint nyitányakor. A 38,1 millió forint a 3D-s közrejátszás ismeretében nem világraszóló, bár több mint háromszorosa a második helyezettnek. 11 nap után a Fórum Hungary által forgalmazott film 94 ezer nézőt toborzott, ami azért persze cseppet sem rossz eredmény, de ebből 200 ezer már csak isteni segítséggel lesz. Ez azért szomorú, pláne úgy, hogy a hamarosan érkező negyedik Shrek-mozi várhatóan ennyi idő alatt teljesíti e nagy jelentőséggel bíró szintet.
> új filmek
Brendan Frasert gyötörte már minden: múmiák, majmok, Pauly Shore és maga az Ördög is. Vitatható, hogy ezek mind semmik egy csapat erdei állathoz képest, az viszont nem, hogy a DRÁGÁN ADD A RÉTEDET! nem tudott kiemelkedni a júniusi filmeket sújtó érdektelenségből. A Palace Pictures szinkronizált vígjátéka 10,7 millió forintot gyűjtött össze négy nap alatt, ami éppen megegyezik a hó eleji ZÖLD ZÓNA startjával. Nem világvége ez, sőt, volt már rosszabb is a főszereplőnek (hogy a mindenhol vaskosat bukó TALPIG MAJOM-nak hogyan sikerült eljutnia a magyar mozikig, máig rejtély), de a Palace-nak most már jót tett volna egy kisebb siker. Erről még nem kell azért letenni, hiszen Marmaduke is összeszedte magát úgy ahogy a gyenge kezdést követően, de meglehet, rossz lépés volt egy korhatáros, véres akciófilmre asszociálni a címmel.
> további filmek
A SZEX ÉS NEW YORK 2. immáron 200 ezer néző felett élvezi tovább a napfényt (ha épp van), s megjegyzendő, hogy az észak-amerikaival ellentétben, nálunk bizony érzi a talajt a lába alatt a film, azaz nem hagyja magára olyan gyorsan a közönség. A negyedik helyen álló PERZSIA HERCEGE számára csak alig egy nap kérdése ezen ominózus nézőhatár, tehát a Fórum filmje negyedikként csatlakozik majd 2010 abszolút blockbusterei közé. A top 10-et a HA/VER zárja, ami ellentétesen cselekedve a többi filmmel, múlt heti bevétele közel felét veszítette el. Itt már nem lesz sokkal több 15 ezer nézőnél és 17 millió forintnál.
> végszó
Az elégtelen mennyiségű és minőségű új film következtében az első tíz összbevétele több mint 25%-kal, és 100 millió forint alá csökkent a megelőző víkendhez képest. No de szerdán...
> ami jön
...már érkezik is az ALKONYAT: NAPFOGYATKOZÁS, hogy felrázza végre ezt a lusta bandát. És aztán ugye beköszön Shrek is....
> a top 10 (forintban; csüt-vas) [eddigi nézőszám]
1. Toy Story 3. (38,1m/124,3m) [94 413]
2. Szex és New York 2. (11,6m/235,0m) [208 727]
3. Drágán add a rétedet! (10,7m/10,7m) [9325]
4. Perzsia hercege: Az idő homokja (10,0m/217,3m) [197 998]
5. Ilyen a formám (8,1m/40,7m) [35 649]
6. Marmaduke - A kutyakomédia (7,6m/41,3m) [39 913]
7. Rémálom az Elm utcában (3,7m/22,7m) [20 482]
8. Túl jó nő a csajom (3,5m/62,2m) [54 821]
9. Zöld zóna (3,0m/28,8) [23 916]
10. Ha/ver (3,0m/11,5m) [10 259]
> kapcsolódó írások
box office: 2009 azonos hétvégéje (Transformers 2.)
***
> ekkor, régen...
5 éve (2005. június 23.)
Az első MoziÜnnep és egy nagy várományos érkezése közötti héten csend honolt. Az InterCom A pofonok földjével próbált hatni a magyarokra a nyárban, de Stephen Chow Golden Globe-jelölt vígjátéka ugyanúgy nem tudott kitörni az ázsiai filmeket övező kételkedésből, mint az egy évvel korábbi Hős. A 16,5 ezer néző ennek fényében tulajdonképpen még nem is rossz eredmény.
10 éve (2000. június 22.)
Miközben a Gladiátor kardcsörtéjétől volt továbbra is hangos a legtöbb multiplex, a Budapest Film megnyitotta A kilencedik kaput. Johnny Depp nem először találkozott már ebben az évben a természetfelettivel, de még mindig érdeklődéssel figyelte 77 ezer magyar (cirka 100 ezerrel kevesebb, mint Az Álmosvölgy legendájában). Két romantikus vígjáték kelt birokra egymással. A Golden Globe vígjátéki kategóriáit jellemző időnkénti zavart példázó Sharon Stone-jelöléssel támogatott A múzsa csókja közepesen muzsikált a maga 41 ezer jegyváltójával, míg az, hogy a Szívedbe zárva főszerepét David Duchovny alakította, kész X-aktának bizonyult a pannon közönség számára, s csak 35 ezren jártak utána a UIP gondozottjának. A furcsa filmcímek és a videóra szánt mozibatévedések már tíz éve is jellemezték a kínálatot, sőt. A Flamex által keresztelt Gyere! Csere! - Egy erkölcstelen mese 7 ezer bátor egyént csábított megtekintésre, míg az Alkonyattól pirkadatig 3.: A hóhér lánya kevesebb mint 1400 főt ültetett a Hollywood Multiplex Duna Plaza termébe.
15 éve (1995. június 22.)
A kietlen uborkaszezonba robbant be teljes arzenállal Jean-Claude Van Damme. Az akciósztár fénykorának ékes példája a Streetfighter - Harc a végsőkig, ami mindössze fél évvel követte legnézettebbjét, az Időzsarut. A végül csaknem 290 ezer látogató egészen lehengerlő ahhoz képest, hogy ma már straight-to-DVD matériának minősülne a dolog. A Budapest Film egészen hasonló színes kompániát hívott meg a magyarok számára. A Priscilla, a sivatag királynőjének kalandjai a ritkás kínálatnak hála közvetlenül a belga bunyós mögött lépett be a toplistára, hogy aztán az év végéig 16 ezer érdeklődőt fogadjon.
20 éve (1990. június 21.)
Csupán kilenc hónapot kellett várnia a magyar közönségnek a Halálos fegyver 2.-re az első részhez képest. A stafétát a Moképtől átvevő InterCom bő fél év után 260 ezer fölött jegyezte már a film közönségét, ami nagyjából azonos az előzményre összesen jegyet váltók számával. A harmadik rész ugyancsak nagy érdeklődésre tart majd számot, ám a pálmát mégis a negyedik epizód viszi, méghozzá utcahosszal. Ezalatt a Mokép a számára már nem egyszer aranyat termő James Cameron tengermélyi sci-fijét szállította. A mélység titka ugyan a direktor legkevésbé érdekes produkciójává lett idehaza, még így is csak hajszállal maradt le a 200 ezer nézős határról. 9,5 millió forintos bevétele ma már bizony 235 millió fölötti összeget érne. A nagy hollywoodi blockbusterek csatájába a Napló apámnak, anyámnak keveredett bele hazai részről. Mészáros Márta filmje több mint 30 ezer főt érdekelt, mire 1991-re váltott a naptár.
25 éve (1985. június 27.)
A hónap végén érkezett triót az Éden boldog-boldogtalannak vezette; a francia vígjátékra az esztendő végéhez érve már 270 ezren ültek be. A szavanna fia című olasz minisorozat nálunk mozifilmben kelt életre, s hódított meg ugyanennyi idő alatt 147 ezer magyart, miközben egy csehszlovák sci-fi vígjáték, a Szívélyes üdvözlet a Földről 13 ezres forgalmat bonyolított.
30 éve (1980. június 26.)
Harminc évvel ezelőtt az Egy másik férfi és egy másik nő című francia-amerikai western került műsorra James Caan és Geneviéve Bujold főszereplésével; a két részben tálalt műre 200 ezren voltak kíváncsiak fél év alatt. Ezalatt a Karate című japán dokumentumfilm, lévén a harcművészeti filmek népszerűsége tetőfokára hágott, 214 ezer harcias természetű egyént fogott magának, míg a lengyel Szegfű vodkávalra 26 ezren tértek be.