> Amerikai mozibevételek, 2010. május 28 - 30.
A harmadikból lett az első az idei Memorial Day-hétvégén, hiszen sem a PERZSIA HERCEGE, sem pedig a SZEX ÉS NEW YORK 2. nem bír felnőni a nagy reményekhez. Előbbi egyszerűen elhasalt, míg utóbbi maga alatt vágta a fát azzal, hogy már csütörtökön mozikba került. Így a leginkább családbarát opció emelkedett ki győztesként: a SHREK A VÉGE, FUSS EL VÉLE biztos előnnyel ismételt a dobogó legfelső fokán.
> Amerikai mozibevételek, 2010. május 28 - 30.
A harmadikból lett az első az idei Memorial Day-hétvégén, hiszen sem a PERZSIA HERCEGE, sem pedig a SZEX ÉS NEW YORK 2. nem bír felnőni a nagy reményekhez. Előbbi egyszerűen elhasalt, míg utóbbi maga alatt vágta a fát azzal, hogy már csütörtökön mozikba került. Így a leginkább családbarát opció emelkedett ki győztesként: a SHREK A VÉGE, FUSS EL VÉLE biztos előnnyel ismételt a dobogó legfelső fokán.
> #1
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy múlt hét, amikor attól volt hangos a box office-szal foglalkozó netes sajtó, hogy Shrek bizony alaposan veszített régi erejéből, s mérföldekkel alulmúlta elődjeit. Ezen nincs is mit szépíteni, így van, azonban egy kis módosítást most igényel: apró kapaszkodó a DreamWorks számára a 165 millió dolláros projektjük sikerét illetően, hogy talán csak az iram változott, azaz már kevésbé érez késztetést az amerikai közönség, hogy azon nyomban lássa az ogrét. A ráérős viszonyulás tételének alapja, hogy a hosszú hétvégén megőrizte a vezető pozíciót a számítógép-animációs blockbuster, s noha magasabbról nagyobbat is lehet esni, a 40%-on belüli csökkenés nagy előrelépést jelent a HARMADIK SHREK-hez képest. Hétvégi bevételben (ami most 43 milliót jelent) azonban nem, bár tízmilliósra szűkült a több mint 50 milliós távolság; nem szabad azonban elfelejteni, hogy a 3D nélkül kedvezőtlenebb számok születtek volna. A kérdés most csak az, hogy a továbbiakban is sikerül-e elég figyelmet lekötnie a SHREK A VÉGE, FUSS EL VÉLE-nek, vagy pedig a 200 millió már csak izzadságos módon lesz meg, mielőtt a TOY STORY 3. végleg beteszi a kaput.
> új filmek
A Warner Bros. verheti a fejét a falba, hiszen azzal, hogy a SZEX ÉS NEW YORK 2.-t (Sex and the City 2; hazai bemutató: már a mozikban) csütörtökön, egy nappal a megszokott módot megelőzően küldték mozikba, a hétvégi elsőséget dobták el maguktól, s még az első résszel való kéretlen összehasonlításokból sem jön ki így jól a folytatás. A nyitónap nem okozott különösebb fennakadást, a 14 millió dollár végképp a semmilyen kategóriába esett: nem robbantott, s nem feneklett meg a film. A hétvégi folyamatok közepette további 31 millió dollár gyűlt össze, tehát ha feltételezzük, hogy a csütörtökön a kasszákhoz járulók mindegyike mindenképpen most nézte volna meg a filmet, a 45 milliós start három nap alatt is megvalósulhatott volna, bár még ez sem mutat annyira jól az előzmény 57 milliója mellett (amihez most majd csaknem egy teljes hét szükségeltetik). A helyzet az, hogy míg két éve csak a legmerészebbek gondoltak arra, ami bekövetkezett, most alább már nem is adott volna senki. A hiány egyszerűen az első ízben is nagyon népszerű produkciók folytatásainak szokásos bajaiban keresendő: a bázisközönség ugyan rendületlenül kitartott, de akik csak odacsapódtak 2008-ban, most lemorzsolódtak. A végeredmény nincs túl messze (még az se kizárt, hogy küzdelmes lesz a 100 millió bevétele, és ez csak éppen fedezné a költségvetést), de még épp elég lesz egy újabb folytatáshoz, vagy ha mégsem, erről majd a nemzetközi bevételek gondoskodnak. És az sem lesz akadály ezügyben, hogy a SZEX ÉS NEW YORK 2. siralmasan szerepelt a kritikusoknál.
Jerry Bruckheimer nagyszabású új produkcióját, a PERZSIA HERCEGE: AZ IDŐ HOMOKJA (Prince of Persia: The Sands of Time; hazai bemutató: már a mozikban) című fantasztikus kalandfilmet elnyeli a futóhomok, legalábbis nem fog jól kijönni a Disney a sivatagi akcióból, amire 150-200 millió dollárt költöttek. A nyár egyik biztos befutójaként számon tartott film ugyanis egészen hervasztó módon alig bírt 10 millió dollárt összegyűjteni nyitónapján; ez maximálisan kiábrándító adat. Gondoljunk csak bele: idén 13 film is jobb eredményt produkált ennél, köztük olyan jelentéktelen címek, mint a KEDVES JOHN és a WHY DID I GET MARRIED TOO?, vagy épp a messze esélytelenebb ROBIN HOOD is két hete. De maradhatunk a producer úrnál, aki a RÁGCSÁVÓK-kal is több pénz láthatott a mostani 30 millió dollárnál. Ez három napra tehát édeskevés, még ha a videojáték-adaptációk között csak a LARA CROFT: TOMB RAIDER teljesített jobban, amit egyébként illett volna felülmúlni. Hogy ez miért nem történt meg a Disney által intenzíven biztosított háttérszél ellenére? A válasz több tényezőből tevődik össze. Nem elég határozott marketing (Most homok vagy tőr?); megbízható sztárszínész hiánya, ami A KARIB-TENGER KALÓZAI vagy A NEMZET ARANYA esetében biztosított volt; a nézők java számára ismeretlen forráson nyugvó, megalapozatlan név, amiből kifolyólag a film nem feltétlenül látszott nagyobb jelentőségűnek, mint egy I. E. 10 000; az elmúlt hónapok kimerítő kínálata a hasonszőrű bemutatókból (A TITÁNOK HARCA, de a VASEMBER 2. és a ROBIN HOOD is együtt valami hasonlót kínált). Ám még így, mindezek figyelembevételével is alacsony a PERZSIA HERCEGE: AZ IDŐ HOMOKJA iránt az érdeklődés, pláne egy ilyen időpontban, így csak reménykedhet a Disney, hogy még magához tér június folyamán, vagy ha ebben nem, hát abban, hogy a másik reménységük, A VARÁZSLÓTANONC nem vall ekkora kudarcot júliusban. A 100 millió dollár már jó eredmény lenne erről a pontról Mike Newell filmjének.
> további filmek
Még három érdemleges bemutató kering a toplistán. A VASEMBER 2. továbbra is előnyt élvez az első résszel szemben, de hétvégi bevétele már második hete alacsonyabb. A Paramount akciófilmje nagy lépést tett a 300 millió felé, amit el is fog érni, de egyebet már nem-igen lehet várni tőle. A ROBIN HOOD hasonlóan áll a 100 milliós korlát tekintetében. A Universal kalandfilmje közel felez, ahogy egy hete is, így mérséklődéssel sem jut már túl messzire a kilenc számjegyű összeg megszerzése után. A LEVELEK JÚLIÁNAK ellenben a sokszázmilliósok csörtéje alatt szorgosan gyűjtöget, így már közel 40 milliónál jár a Summit Entertainment romantikus filmje.
> végszó
Ez egy nagyon gyenge Memorial Day-hétvége volt, ez szimplán kijelenthető. És sajnos azt is meg kell fogalmazni így egy hónap után, hogy ez a nyár fejfájást fog okozni végül Hollywoodnak: egyetlen aspiráns sem teljesít igazán úgy a májusiak közül, ahogy azt illene. Bár a VASEMBER 2. 300 millió felé tendál, nem volt képes nagy arányban felülmúlni elődjét, ROBIN HOOD végső soron anyagi kudarc lesz a stúdiónak csupán a moziforgalmazásból, Shrek távol állapodik meg még az első epizódtól is, a SZEX ÉS NEW YORK 2.-nek és a PERZSIA HERCEGÉ-nek pedig a fenti ábra szerint a 100 millióért is keményen meg kell majd küzdenie. Ouch.
> ami jön
És ezen a listán június első hétvégéje sem igyekszik változtatni. Bár négy premierrel szolgálnak a mozik, egyik sem az a blockbuster fajta. A MARMADUKE - A KUTYAKOMÉDIA még lehet egy GARFIELD, de SCOOBY-DOO nem valószínű, ALVIN ÉS A MÓKUSOK pedig semmiképpen. A KILLERS című akció-vígjáték Ashton Kutcherrel és Katherine Heigllel, illetve a GET HIM TO THE GREEK című komédia helytállhat, de csodákat nem érdemes várni tőlük se. A SPLICE pedig sötét ló, ami feltehetőleg a sötétben is marad box office szempontból. Dupla ouch.
> a top 10
1. Shrek Forever After ($43.3m/$133.1m)
2. Sex and the City 2 ($31.0m/$45.2m)
3. Prince of Persia: The Sands of Time ($30.1m/$30.1m)
4. Iron Man 2 ($16.5m/$275.0m)
5. Robin Hood ($10.4m/$83.1m)
6. Letters to Juliet ($5.8m/$36.5m)
7. Just Wright ($2.2m/$18.2m)
8. Date Night ($1.8m/$93.5m)
9. MacGruber ($1.6m/$7.2m)
10. How to Train Your Dragon ($1.2m/$212.8m)
> kapcsolódó írások
box office: 2009 azonos hétvégéje (Fel)
box office: 2008 azonos hétvégéje (Szex és New York)
countdown: Sex and the City 2
countdown: Prince of Persia - The Sands of Time
kritika: Prince of Persia - The Sands of Time
follow me on twitter!