Nyakunkon ismét a nyári moziszezon! Még élénken él bennünk a STAR TREK, a MÁSNAPOSOK vagy a BECSTELEN BRIGANTYK kiugró teljesítménye, máris itt vannak az újabb versenyzők. Ez a négy hónap sem lesz éppen eseménytelen; meglehet, most kevesebb meglepetéssikerre van kilátás, ám a régi ismerősök - ki két, ki tíz éves távlatból - gondoskodnak arról, hogy ne legyen kisebb a 2010-es év csúcsidőszaka a 2009-esénél semmilyen szempontból.
Az aeonflux pedig arról gondoskodik - a két és fél éves szokását meg nem szakítva -, hogy minden hétvégén, minél hamarabb értesülhess a fejleményekről. A vasárnapi összegzések mellett most elindul a szezonális visszaszámlálás rovat, amiben a sikervárományos darabok esélyeiről, s az azokat befolyásoló tényezőkről esik szó. Az első a sorban éppenséggel a tavasz hírmondója, amit azonban botorság lenne nem számításba venni, mert komoly mozgósítás várható a Rémálom az Elm utcábantól.
Nyakunkon ismét a nyári moziszezon! Még élénken él bennünk a STAR TREK, a MÁSNAPOSOK vagy a BECSTELEN BRIGANTYK kiugró teljesítménye, máris itt vannak az újabb versenyzők. Ez a négy hónap sem lesz éppen eseménytelen; meglehet, most kevesebb meglepetéssikerre van kilátás, ám a régi ismerősök - ki két, ki tíz éves távlatból - gondoskodnak arról, hogy ne legyen kisebb a 2010-es év csúcsidőszaka a 2009-esénél semmilyen szempontból.
Az aeonflux pedig arról gondoskodik - a két és fél éves szokását meg nem szakítva -, hogy minden hétvégén, minél hamarabb értesülhess a fejleményekről. A vasárnapi összegzések mellett most elindul a szezonális visszaszámlálás rovat, amiben a sikervárományos darabok esélyeiről, s az azokat befolyásoló tényezőkről esik szó.
***
Az első a sorban éppenséggel a tavasz hírmondója, amit azonban botorság lenne nem számításba venni, mert komoly mozgósítás várható a Rémálom az Elm utcábantól. A '70-es, '80-as évek horroráriumának prominens alakjai sorra tették tiszteletüket újból a filmvásznon az elmúlt esztendőkben, s most elérkezett az idő, hogy a legmarkánsabb sorozatgyilkos is új erőre kapjon. Freddy Kruegert 1984-ben, tehát több mint negyed évszázada hívták életre (igaz, elméletileg már halottként), ám még jó darabig vendége volt a mozinak. Az első részt hat folytatás követte, váltakozó sikerekkel, és 2003-ban a Péntek 13.-sorozat mészárosa közreműködésével addigi legnagyobb figyelemmel kísért bevetésére is sor került. Az eredeti sorozatból a Harlin-Helgeland nevek fémjelezte negyedik rész, Az álmok ura viszi a prímet 49 millióval (ma 90 millió felett), míg az 1991-es Freddy halála a maga 3D-jével 35 millióig (ma: 63 millió) jutott. Az Új rémálom címet viselő záróakkord már a 20 milliót sem érte el 1994-ben. A Freddy vs. Jason 2003-ban 36 millió dollárral nyitott, s gyors lépteket követően 82 millión állapodott meg; a start ma 45 millió, a végösszeg pedig valamivel több mint 100 millió dollárnak felelne meg.
A 2007-ben felélesztett Halloween elég jó eredményeket ért el ahhoz, hogy folytatása is készüljön, s a Péntek 13. 2009-es verziója is komoly riadalmat keltett több mint 40 milliós berobbanásával. Azonban mindkét film sisteregve hagyta maga mögött a toplistát, igen gyenge nyitány/végösszeg arányokat produkálva. Michael Myers bevétele 45,2%-át, Jason pedig 62,4%-át szerezte az első három nap folyamán; a Freddy vs. Jason 44,1%-ot mutat e téren.
Ami valószínűsíthető, hogy az új Rémálom az Elm utcában legalább a Péntek 13. startját megüti (úgy ugyebár, hogy azt segítette a címmel azonos premierdátum), s hasonlóan a fentiekhez, ez fölényes hányadát teszi majd ki a végeredménynek. Sokat számít a várható sikerhez, hogy ezúttal az áldozatokat követelő rém természetfeletti, több mint egyszerű baltás gyilkos, így a félelem-faktor is többet ígér az erre vevő nézők számára. Michael Bay producer talán eddigi legnagyobb horror-sikere elé néz, amihez azonban 2003-as A texasi láncfűrészes 80 millióját kell felülmúlni. Erre látszik esély, de ennél többre aligha: a horrorfilmek között, közelebbről a slasherek között egyedül a Sikoly-széria első két része lépte át a százmilliós bevételi határt.
A fentiek fényében tipp az észak-amerikai szereplésre:
04.30. pénteki nyitónap: 18.000 millió dollár
05.01. szombat: 14.850 millió dollár (-17.5%)
05.02. vasárnap: 9.060 millió dollár (-39%)
nyitóhétvége: 41.910 millió dollár
végösszeg: 82.175 millió dollár (a nyitány aránya: 51%)
nemzetköz & itthon
Az amerikai horrorfilmek ritkán találják meg közönségüket oly mértékben a világ többi részén, mint otthonukban. A Péntek 13. és a Halloween is több mint 70%-át szerezte globális bevételének Észak-Amerikában. Ez persze a foghíjas forgalmazásból is ered. Ha valaki, hát Freddy Krueger áttörheti a kulturális határokat, hiszen elég jellegzetes alak ahhoz, hogy megérje próbát tenni vele még itt, Közép-Kelet-Európában is.
És ezt a Warner így is gondolja, hiszen a film hozzánk is érkezik, június 3-án. A horror műfaj nagy mostohagyereke a magyaroknak, a Halloween mindkét része siralmas eredményeket hozott, a Péntek 13.-at pedig végül be sem mutatták a mozik (ahogy a Freddy vs. Jasont sem). A Rémálom-szériának viszont megvan a maga története itthon. A legnagyobb érdeklődést nyilván a videokorszakban élvezte, de a nagyvásznon is megfordult több alkalommal: a VICO mutatta be az első két részt 1990 elején, alig három hónapos különbséggel, s bár a statisztikai adatok rögzítésében nem voltak osztályelsők, vélhetően mindkét epizód bőségesen megütötte a 100 ezer jegyváltót. A Freddy halála már a Guild gondjaira volt bízva, s az 1992 kora őszén vetített epizód (vélhetően korabeli 3D-s mivoltának nagyban köszönhetően) több mint 175 ezer érdeklődőt vonzott. A Freddy feltámad ezzel szemben három év múlva, a Flamex forgalmazásában, már csak az 50 ezres határ környékéig vándorolt. És ez az a cél, amit a legújabb verzió elé kissé bátortalanul, de valós reményekkel kitűzhetünk. Ha a Rémálom az Elm utcában is beáll a leszerepelt horrorfilmek sorába, akkor kár is a továbbiakban ezekkel a darabokkal próbálkoznia a hazai filmforgalmazásnak.
rendező: Samuel Bayer
szereplők: Jackie Earle Haley, Kyle Gallner, Rooney Mara, Katie Cassidy, Thomas Dekker, Kellan Lutz
forgalmazó: Warner Bros.
költségvetés: 27 millió dollár
magyar bemutató: június 3.