A magyar mozik bevételei, 2009. június 11 - 14.
A csúcson
Bár megőrizte a vezető pozíciót, amilyen szívélyes fogadtatásban részesült, olyannyira erőteljes visszaesést élt meg a TERMINÁTOR: MEGVÁLTÁS. Az InterCom bemutatója 28 millió forintot gyűjtött a második hétvégén, ami nyitányának csupán egyharmada. Az embertelen blockbuster-zuhanások eddig elkerülték a magyar piacot még nyáron is, de előbb utóbb a moziforgalmazás minden baja megtelepszik nálunk is. A nagy érdeklődés gyors fogyásának bizonyosan komoly tényezője a felemás visszhang, s bár mindenképpen mérséklődést várhatunk, a két hét múlva esedékes Transformers-folytatás nem fogja segíteni a növekedést. A mostani 131 millió forint már csak 200 millió körülire növelhető, aztán ítélet napja.Új bemutatók
Nicolas Cage, ahogy a tengerentúlon, úgy nálunk is csak A NEMZET ARANYA folytatásával szerzett érdemeket mostanság, egyéb filmjei alaposan elhasaltak itt a Kárpát medencében is; nem kell túl messzire visszamenni: az újév napján startolt VESZÉLYES BANGKOKnak 13,6 milliónál befellegzett, de a 2007 őszén vetített - és a jelen tárgyalt filmmel módfelett nagyobb rokonságot mutató - NEXT - A HOLNAP A MÚLTÉ is csak 33,8 milliót bírt kisajtolni a magyarok pénztárcájából. A KÉPLET fordulatot hozott odaát és itthon is. Noha a 19 millió forint és a 2. hely nem váltja meg a világot, látható a fejlődés a színész pályáján - igaz, nagyrészt a sztori és a vizuális parádé volt csábító a Fórum Hungary filmjében. Ha más nem is, utóbbi tényező valószínűleg mindenki tetszését el is nyerte (minket nagyjából a film teljes mivoltában is), s a nyár folyamán még szépen gyarapodhat az ÉN, A ROBOTtal több mint 134 milliót (mai árfolyamon több mint 150 milliót) bankoló Alex Proyas sci-fije.
Richard Curtisnek igen impozáns történelme van magyar berkekben. Az íróként jegyzett NÉGY ESKÜVŐ ÉS EGY TEMETÉS, BEAN - AZ IGAZI KATASZTRÓFAFILM, SZTÁROM A PÁROM és BRIDGET JONES-filmek, illetve a rendezői posztot is fenntartó IGAZÁBÓL SZERELEM mind-mind kasszarobbantók voltak errefelé, 2009-es jegyárakkal számítva az összes brit filmsiker minimum 200 millió fölött hozott, de van, amelyik ennek többszörösét. Az idei vígjáték azonban merőben más az eddigiektől. A ROCKHAJÓban romantika csak nagyon elvétve található, a komédia sem úgy, ahogy a fenti filmekből megszokhattuk és a közeg sem az, amit közelinek érezhet a magyar. Az előjelek tehát nem voltak rózsásak (gondoljunk csak a VASKABÁTOK két évvel ezelőtti kudarcára: 24 millió forint), és be is következett a bukta: a film csak a fővárosban 11 moziban kapott teljes napra termeket (ami napi 4-6 vetítést jelent, s csak a játékidő hossza miatt nem többet), ennek ellenére azok jóformán kongtak az ürességtől. Mindössze 3,7 millió forint került a pénztárakba, ami 3391 nézőt (ebből 2780 jut Budapestre) és a 7. helyet jelenti. Túl nagy meglepetést nem okoz ez az eredmény, de mindenképp elszomorító az olyan vígjátékok sikere mellett, mint a HANNAH MONTANA: A FILM. Nem szabad tétlennek maradni, meg kell nézi a ROCKHAJÓt, mert kellemes szórakozást nyújt; így nem lesz több 10 milliónál a magyarok hozzájárulása a közöshöz.
A Budapest Film az utóbbi időkben komoly krízisbe keveredhetett, hiszen egyik rossz döntést hozták a másik után (SPIRIT 15 kópián, A FELOLVASÓ meg csak 5-ön) és honlapjuk is agyhalott lett. Egyik régóta tolódó adósságukat, a VAKSÁGot küldték most a nyári vágóhídra, ám csak óvatosan. A fővárosban a Művész és a Puskin mozi közönsége eddig 1159 főt tett ki, s mivel a nyár folyamán az artfilmek megcsappannak, egy darabig még műsoron maradhat napi több vetítéssel is. Így sem lesz azonban valószínűleg 6-8 ezer főnél több az ISTEN VÁROSÁval és AZ ELSZÁNT DIPLOMATÁval sokkal jobban teljesítő Fernando Meirelles filmjének nézőszáma.
A Fórum Hungary világpremier előtti vetítéssel kedveskedett a magyar moziba járóknak, akik messze földön híresek arról, hogy a romantikus vígjátékokat csak úgy falják. A NÁSZ-AJÁNLATban nem elég, hogy a régóta népszerű Sandra Bullock látható, de még szinkronizáltan is élvezhető. A péntektől vasárnapig terjedő időszakban Budapesten több mint 7,4 millió forint értékben váltottak jegyet a filmre, ami nem csak hogy máris dobogóra repítette a produkciót, de a hét legjobb vetítési átlagát is generálta (124 ezer forint). Az országos listán csak ez a 7,4 millió az ötödik helyet jelenti. Szép reményekkel kecsegtet mindez, s bizton állítható, hogy a jövő héten az országos elsőként találkozunk ismét a NÁSZ-AJÁNLATtal, szintén szinkronizált MÁSNAPOSOK ide vagy oda.
Korábbi filmek
A további filmek közül igazából egyedül az ANGYALOK ÉS DÉMONOK az említésre méltó: az InterCom bemutatója immáron negyedmilliárdos bevétel felett jár a hétvégi harmadikként, ezt követi a MEGINT 17 és az ÉSZAKA A MÚZEUMBAN 2 80-90 millió közötti állapotokkal. A top 10 legjobb, azaz legkisebb csökkenését nem először a HANNAH MONTANA: A FILM eredményezte; a Fórum családi filmje szintén a 90 millió közelébe jutott.
Ami jön
Már szerdán érkezik a legfrissebb amerikai sikerfilm, a MÁSNAPOSOK, másnap pedig a NÁSZ-AJÁNLAT a világpremierrel egy időben, továbbá a UIP egy kis borzongást hoz a nézőknek AZ UTOLSÓ HÁZ BALRÁval, vagyis a másik tuti biztos e havi bukását. Nem baj, majd a TRANSFORMERS második része kárpótol!
A Top 10 (csütörtök-vasárnap; forintban)
1. Terminátor: Megváltás (28,1m/131,4m)
2. Képlet (18,9m/18,9m)
3. Angyalok és démonok (11,6m/252,6m)
4. Megint 17 (9,8m/80,8m)
5. Nász-ajánlat (7,4m/7,4m)*
6. Éjszaka a múzeumban 2. (7,4m/88,7m)
7. Rockhajó (3,7m/3,7m)
8. A dolgok állása (3,4m/36,2m)
9. Hannah Montana: A film (1,4m/87,9m)
10. X-Men kezdetek: Farkas (1,4m/112,5m)
* csak budapesti adat (péntek-vasárnap); premier előtt
a UIP Duna Film támogatásával