topfilm10-06. lélegzetet visszafojtani: itt jön az első tíz... fele. mert ezt már tényleg el kell aprózni. :)
10.
cím: star wars - episode V: the empire strikes back (1980)
rendező: irvin kershner
szereplő: mark hamill, harrison ford, carrie fisher, billy dee williams, alec guiness, anthony daniels, kenny baker, peter mayhew, david prowse, frank oz
miért: teszt; néhány ok, miért jobb az empire a new hope-nál: a rajzfilmfigurákból hús-vér karakterek lettek, apropó hús és vér: gondoltál-e akár egy pillanatig is úgy yodára, hogy egy madzagon rángatott bábú? tie fighterek, csillagrombolók félre az útból: jönnek a lépegetők... ezek a teljességgel harcképtelen monstrumok, melyek nem a hadviselésről, hanem a hatalomról szólnak; poénok, imprók: tudod, szeretlek/tudom; sehol egy kibaszott evok... és igen, AZ a befejezés.
momentum: lépegetők, ahoj!
érdekes: lucas annyira el volt szállva frank oz yodájától, hogy több alkalommal is a bábnak adott ki rendezői utasításokat ("gyorsabban, hangosabban, intenzívebben!" :), sőt később még kampányba is fogott, hogy ozt oscarra jelöljék a legjobb epizódszereplő kategóriájában.
mondat: obi-wan never told you what happened to your father.
9.
cím: the lord of the rings: the return of the king (2003)
rendező: peter jackson
szereplő: elijah wood, sean astin, billy boyd, dominic monaghan, viggo mortensen, orlando bloom, john rhys-davies, ian mckellen, hugo weaving, liv tyler, cate blanchett, marton csokas, miranda otto, karl urban, bernard hill, david wenham, sean bean
miért: teszt és teszt; valószínűleg az egész világ túlértékeli a trilógiát, ugyanúgy, mint a star wars sagát, amely sok olyat mutatott, amelyre korábban még nem volt példa, de mint klasszikus értelemben vett film, csikorgósan működött. csak úgy, mint a rengeteg szereplőt mozgató, túldimenzionált, megalomán akciójelenetekkel és látványvilággal megspékelt lotr. szóval túlértékeli mindenki, de ha vazz, aragorn "for frodo" szövege könnyeket csal a szemembe, akkor kurvára nem tudok mit tenni, még akkor sem, ha arra gondolok, hogy az a nyavalyás kis hobbit elpusztíthatatlan.
momentum/mondat: for frodo.
érdekes: sauron tornya azért robban fel félkör alakban, hogy még véletlenül se emlékeztessen senkit se a wtc összeomlására.
8.
cím: once were warriors (1994)
rendező: lee tamahori
szereplő: rena owen, temuera morrison, cliff curtis
miért: bemutatója idején ez lett minden idők legsikeresebb filmje újzéldandon. gondolom, azóta harry potter már lenyomta, de gondolj bele, egy olyan film, amely három percenként mér pörölycsapást a tarkódra... kemény népek a maorik, kemény gyökerekkel, kemény lélekkel. lehet, arrafelé még lee tamahori filmje is a délutáni matiné programját erősíti..? a film címe először azokra a robosztus férfiakra utalhat, akik könyörületet nem ismerve vágnak utat akaratuknak, de idővel rádöbbensz, hogy az igazi harcosok nem ők. a film főhősnője számára minden nap küzdelemmel teljes, ahogy széteső családját próbálja összetartani, s renegát vagy éppenséggel szuperérzékeny gyerekei számára valami kiútat mutatni abból a pokolból, ahová a börtönviselt apa és az irántuk táplált előítéletek jutatták őket. megrázó erejű film, amely egyenes ági rokonságban van a whale riderrel, mégis egy egész világ választja el tőle.
momentum: a beavatás
érdekes: lee tamahorit nem rég letartóztatták, mert nőnek öltözve árulta testét a meleg büszkeség napján. micsoda harcos!
mondat: our people once were warriors. but unlike you, jake, they were people with mana, pride; people with spirit. if my spirit can survive living with you for eighteen years, then i can survive anything.
7.
cím: assault on precinct 13 (1976)
rendező: john carpenter
szereplő: austin stoker, darwin joston, laurie zimmer
miért: néhány hónappal ezelőtt kedvenc filmes újságomban, az empire-ben volt egy toplista minden idők legjobb B-filmjeiről. az assault volt az első. nem is választhattak volna jobban. carpenter második rendezése a tökéletes másodvonal. pofonegyszerű sztori, amely félúton ingázik a rio bravo és a night of the living dead között; profán, PC-től mentes karakterek, egyszerű és hatásos dialógok, színészek, akik azóta se játszottak semmiben... és ott van john carpenter 3-4 hangjegyből felépített szintetizátor zenéje, amely primitív és együgyű, mégis szemtelenül fülbemászó. a film is valami ilyesmi: nincs olyan pillanata, amit nem élveznék.
momentum: hej, kislány, maradtál volna a sima vaníliánál...
érdekes: a támadás tulajdonképpen a 9. rendőrörsöt éri. a divízió száma 13.
mondat: got a smoke?
6.
cím: duel (1971)
rendező: steven spielberg
szereplő: dennis weaver
miért: teszt; isten áldja az ORF1-ot. nagyon sokat segített a kiművélesemben. kiskópé koromban olyan klasszikusokat láttam az osztrák császári tévé programján, mint a the thing, a the terminator, duel, vagy a brainstorm. na jó, ez utóbbi a kakukktojás, elárulom; ha spielberg aszfaltfaló klasszikusa nem bukkant fel a tévéadó programján 2-3 havonta a késői órákban, akkor ne legyek többé akciós csaj. a duel manapság sem okoz több vagy kevesebb élvezetet, mint 20 éve, tehát még mindig görnyedt háttal, 50 forintos méretű szemekkel bámulom a peterbilt kamiont, akárhányszor csak felmászik a képernyőre. vajh, melyik film képes hasonló élményt előidézni?
momentum: az iskolabuszos jelenet
érdekes: a szakadékba zuhanó kamion hangját részben godzilla szolgáltatta.