Újra a mozikban a lefegyverző népszerűségű páros filmjei, elsőként a Bűnvadászok, és ennél jobb alkalom aligha adódik, hogy végre sor kerüljön arra, ami amúgy is elkerülhetetlen volt: a 12 közös film, ami eljutott a magyar mozikba 1977 és 1995 között, most sorba áll, mégpedig látogatószám alapján, így kiderül, hogy melyek voltak a legnépszerűbbek a legnépszerűbbek közül - amelyek még mostanság is képesek félmillió embert a képernyő elé ültetni.
Kitartott-e karácsonyig a bunyó? Hányan voltak a vízilovakkal? Volt-e kettő négy nélkül? Másodjára jobban dühbe jöttünk? Itt várnak a válaszok.
#12 Mindent bele, fiúk! (1972)
hazai premier: 1992. november 6.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 74 ezer
A Gyémántvadászok címen is ismert darab nagy késlekedő volt; a rendszerváltás eredményezte komoly filmveszteségeket szenvedett Mokép döntött úgy, hogy megkísérli a régi dicsőség felelevenítését, de a hetente érkező hollywoodi produktumok mellett már nem rúghatott labdába egy letűnt korszak terméke, bármily népszerűek is voltak azelőtt. A Mindent bele, fiúk! 1230 vetítést ért meg, átlagosan hatvanan ültek mindegyiken.
#11 Bunyó karácsonyig (1994)
hazai premier: 1995. május 4.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 76 ezer
Az utolsó közös film más időkben született és így viszonylag hamar megtalálta útját a magyar mozikba, ám ahogy a Mindent bele, fiúk! esetében, úgy itt is már csak a nosztalgia vezérelhette a kevesebb mint 80 ezer magyart a vásznak elé (20%-os kihasználtság alatt). Talán a tartalommal harmonizáló premierrel többet ki lehetett volna hozni belőle (mint ezzel a késő tavaszival, amikor is a mozikra az uborkaszezon vetette ki szőrös leplét), de a lényegen nem változtatott volna még az sem, így ez bizony a televízióban dicsőült meg, már ha.
#10 Az ördög jobb és bal keze 2. (1971)
hazai premier: 1992. június 26.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 131 ezer
Szintén 1992, szintén húsz éves késés, szintén a Mokép alkonyi próbálkozása, ami ugyanakkor mindössze négy évvel követte az első részt. Ugyanaz mondható el, ami a Mindent bele, fiúk!-ról és a Bunyó karácsonyigról: a verseny komoly volt, a nyár pedig tikkasztó időszak légkondi híján. A százezer feletti megállapodás így hát kielégítőnek tekinthető (feltéve, ha nem vetjük össze az első rész eredményével), és itt még a 20%-os kihasználtság is megvalósult.
#9 Szuperhekusok (1985)
hazai premier: 1989. augusztus 17.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 554 ezer
Az utolsó előtti közös mozi akkor futott be, amikor átszakadt a gát az amerikai filmek előtt, így hát európai film volt a talpán, amely ki tudott emelkedni; ezzel a mércével a Szuperhekusok helytállt, hiszen 1989 folyamán 40%-ot meghaladó telítettséggel futott több mint 3400 előadáson, azaz fel tudta venni a versenyt a hollywoodi produkciókkal. Más kérdés, hogy ezzel együtt alaposan redukálódott a Spencer/Hill-páros árfolyama.
#8 Bűnvadászok (1977)
hazai premier: 1989. július 20.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 703 ezer
Későn ébredt a Mokép ezzel a tizenkét évesen befutó kedvenccel, s ami öt évvel korábban kétmilliós nagyságrend is lehetett volna, e mozgalmas esztendőben csak egy volt a sok, de azért határozott siker közül. 1989-ben milliós nézettségű film nem akadt (először a magyar mozitörténelem során), a Bűnvadászok ellenben a top 10-ben végzett, 50% feletti kihasználtsággal. És ha nagyon lázba hozza a 2016-ban mozizó magyarokat, akkor most még előre is léphet egyet, 27 év után megelőzve az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovagot.
#7 Az ördög jobb és bal keze (1970)
hazai premier: 1988. augusztus 11.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 1 millió 387 ezer
A páros legrégebbi nálunk is vetített filmje egyben utolsó milliós nézettségűjük volt a magyar piacon; Az ördög jobb és bal kezét nem egyszer emlegettem, amikor az Avatarnál vagy a Star Wars: Az ébredő Erőnél nézettebb filmet kutattam. A több mint ötezer alkalommal levetített (szerintem tévében is kb. ennyiszer adták le) westernkomédia 1988 leglátogatottabb bemutatója volt, csaknem kétharmados kihasználtsággal, és ma sem megvetendő 48,5 millió forintos bevételt ért el - nem egészen 35 forintos átlagos jegyár mellett.
#6 Én a vízilovakkal vagyok (1979)
hazai premier: 1987. május 28.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 1 millió 575 ezer
Ez az afrikai kaland nem tartozik a legemlegetettebbek közé, de 1987-es viszonylatban bizony népszerű volt: csak egy ausztrál kalandot (amiben a krokodilokkal voltak) néztek meg többen, és combos bevételét - 46,5 millió forint - is csak egyetlen film haladta meg (A nindzsa színre lép Franco Neróval). Az Én a vízilovakkal vagyok ezek alapján egy második újrabemutatásos etap éllovasa lehet.
#5 Nyomás utána! (1983)
hazai premier: 1985. november 14.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 1 millió 776 ezer
Ezen nem ült annyit a Mokép, és még kellő időben bezavarta ahhoz a magyar mozikba, hogy egy két év múlva már csak áhított nézőszámot produkáljon. A Nyomás utána! 1985. hatodik leglátogatottabb bemutatója volt, Bud Spencer szóló menetelései mellett olyan amerikai nagyágyúk szorították lejjebb, mint a Cápa és Az elveszett frigyláda fosztogatói. Meg a Házibuli, amit kellő hévvel jövő februárban maga mögé tessékelhet, hiszen akkor kerül ismét a mozikba.
#4 Nincs kettő négy nélkül (1984)
hazai premier: 1986. április 17.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 2 millió 165 ezer
Szintén - relatíve - frissiben prezentált darab volt a Nincs kettő négy nélkül, ami annak rendje és módja szerint meg is nyerte 1986 nézettségi versenyét (bevételi rangsorban harmadik lett az Indiana Jones és a végzet temploma és a Kék villám mögött). Az, hogy a film magának tudhatja az utolsó kétmilliós nézettségű film megtisztelő címét, nem csoda, elvégre dupla Bud és Terence-adaggal csábított. És csábít majd újra március 2-ától.
#3 ...és megint dühbe jövünk (1978)
hazai premier: 1981. október 1.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 2 millió 168 ezer
Ha belegondolunk, hogy a Filmátvételi Bizottság csaknem lepasszolta ezt a filmet, mondván, ilyen már volt és nem is nyújt túl sok eredetiséget az előzőhöz képest, hát minimum a tenyerünkbe temetnénk az arcunkat. Aztán végül, mivel politikailag nem volt kifogásolható és a közönségsiker is garantáltnak tűnt, egy gyors tollvonással megszületett a korábbi film nyomán a végleges magyar cím (a Bizottságnak még "Páros vagy páratlan" címmel vetítették le 1979. október 23-án), és az ...és megint dühbe jövünk megint lázba hozta a nézőket, akik 1981 hatodik legnézettebbjévé avatták. December 1-jétől feleleveníthetik kellemes perceiket.
#2 Kincs, ami nincs (1981)
hazai premier: 1984. március 22.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 2 millió 495 ezer
Nem hiszem, hogy nagyot tévedek azzal a kijelentéssel, hogy a magyarok kedvenc Spencer/Hill-filmje a Kincs, ami nincs. A két dühbe jövőset követő, habkönnyű kaland-vígjátékot 1984-ben csak A Jedi visszatér utasította maga mögé a nézettségi rangsorban (de az se sokkal), s a premier évében tartott hét és félezer vetítés alkalmával több mint 72%-ban voltak foglaltak a székek. Ahogy a betétdal szól, aki barátra lel, kincset talál, és hát nagyon úgy festett már 1984-re, hogy életre szóló barátságot kötött a közönség a két fickóval. Elnosztalgiázhat mindenki ezen január 5-től ismét a mozikban.
#1 Különben dühbe jövünk (1974)
hazai bemutató: 1977. február 10.
forgalmazó: Mokép
nézőszám: 2 millió 535 ezer
Az első első is maradt: a Különben dühbe jövünkkel mutatkoztak be együttesen, és ez még a '70-es évekre esett, amikor volt mit a tejbe aprítani. 1977 nézettségi listavezetőjét 36 kópián 11 764-szer vetítették le, és egy előadáson átlagosan 215-en ültek. A film kölcsönzési díja 6,3 millió forint volt, a Mokép pedig 845 ezres további költséget viselt, s tekintve, hogy a jegybevétel 24,5 millió forintra rúgott, elmondható, hogy igazán sikeres vállalkozás kerekedett belőle, amiből mindenki profitált. Még csaknem másfél évtizedig. Sőt, máig.