Az elmúlt napok örvendetes hírei (Szász János Karlovy Vary-ban versenyez, Pálfi György Toldija tisztességes támogatást kapott) ösztönözték ezt a kis összeállítást a jelenleg forgó, vagy bemutatás előtt álló magyar filmekről. Mi minden alkotásnál megszavaztuk a magunk tetszési indexét*, most rajtatok a sor. A Filmalap célja, hogy közelebb hozza a magyar mozit a magyar közönséghez, hogy olyan filmeket hozzon létre, amelyek tisztességes számú nézőt vonzanak. Nos, a rendelkezésre álló információk (és néha trailerek) alapján felkeltette valami az érdeklődéseteket? Melyik filmekben bíztok és mi került fel a várólistátokra?
*Az egyes filmekhez kapcsolt csillagos értékelések azt jelzik, mennyire várjuk az adott filmet.
Ulrich Thomsen A nagy füzet című filmben (r.: Szász János)
Pálfi György: Toldi (támogatás: 900M)
A rendező szinte semmi pénzből is tudott olyat készíteni, amitől leesett az állunk, úgyhogy nagyon kíváncsiak vagyunk, hogy megfelelő támogatással mit tud kihozni az egyik legnagyobb magyar (szuper)hőstörténetéből. A film az öreg Toldi Miklós visszaemlékezéseire épül majd, aki elmeséli, hogy is történt valójában. Pálfi ígérete szerint a film nagyszabású lesz, ugyanakkor figyelmet fordít majd a karakterekre és a drámára is. Mi bízunk benne...
Szász János: A nagy füzet (támogatás: 180M)
Agota Kristof világhírű regényének filmadaptációjában egy anya elküldi két fiát a nagyanyjukhoz, hogy ott vészeljék át a második világháború borzalmait. Ez az egyetlen lehetőség, hogy a gyerekek túléljék a világégést, csakhogy a helyzetük a biztos menedékben sem fenékig tejfel. Szász János (Witman fiúk, Woyzeck) mindig biztos kézzel nyúl a választott alapanyaghoz, reméljük, most sem lesz ez másképpen.
Nemes Gyula: Zero (támogatás: 180M)
A négy különböző stílusú és műfajú epizódból álló film első szegmense egy burleszk lesz, középpontjában a mézgyáros főhőssel, aki a második epizód melodrámájában döbben rá a szomorú tényre, a méhek napjai meg vannak számlálva. Ez egyenes úton torkollik a harmadik felvonás akciófilmjébe, amiben a főszereplő ökoterroristaként próbálja megállítani a végzetes feladatot, hogy aztán a dokumentarista zárásban eljusson a méhek paradicsomába, Afrikába. Ez most egyelőre még túl kusza, na de a legvadabb ötletekből is szoktak kikeveredni kiváló filmek... de befogadhatatlan masszák is.
Bodzsár Márk: Isteni műszak (támogatás: 205M)
A délszláv háború idején a horvát seregből dezertáló fiú mentősnek áll Magyarországon. Az éjszakai műszakba osztva azonban nem csak életeket ment, hanem részesévé válik a szépen jövedelmező, illegális élet-halál biznisznek. Kemény téma egy elsőfilmes rendezőnek, ráadásul Bodzsár Márk egy fekete komédiát kerekített ebből a kényes kérdéseket feszegető alapból. Eutanázia, magyar egészségügy, fekete humor - szorítunk, hogy sikerüljön.
Hajdu Szabolcs: Délibáb (támogatás: 350M)
Egy hazánkban élő fekete focistából rabszolga lesz az Alföld tanyavilágában. Igen, ez egy magyar western, magyar Django: csikósok, oligarchák és a délibábos Hortobágy Tar Sándor Ház a térkép szélén című novellájából. Ha egy effajta zsánerfilmhez rendezőt kellett volna javasolnunk, mi is Hajdu Szabolcsot ajánlottuk volna.
Mundruczó Kornél: Fehér Isten (támogatás: 280M)
Egy kislány, és apja döntése miatt tőle elszakított kutyájának története. Elsőre biztos nem hangzik tipikus Mundruczó alapanyagnak, és valószínűleg nem is lesz az. A rendező lezártnak tekinti pályája eddigi állomásait és most új színt akar mutatni magából, ami egész biztosan jó hír azoknak, akik agybajt kaptak a stílusától.
Császi Ádám: Viharsarok (támogatás: 60M)
Újabb elsőfilmes, újabb táncolás a vékony jégen. Kamaszkor, útkeresés, szexuális ébredezés, felnőtté válás - nagyon kell tudni, hogy valaki valami újat mutasson ezekben a témákban. Persze magyar vonatkozásban mostanában nem kaptunk túl sok efféle kérdéseket boncolgató drámákat, úgyhogy hajrá!
Fekete Ibolya: Anyám és más futóbolondok a családból (támogatás: 190M)
A többszörös fesztiválnyertes Fekete Ibolyának jól áll a történelmi háttér, úgyhogy most négy generációnyit merít belőle és egy család történetét viszi vászonra 1918-tól 1989-ig. Sajnos konkrétumok nem nagyon állnak rendelkezésre, úgyhogy a várakozási faktor egyelőre...
Orosz Dénes: Coming Out (támogatás: 280M)
A Coming Out valójában egy "coming in" történet Csányi Sándorral, aki büszke melegként szembesül a ténnyel, hogy beleszeretett egy nőbe (Tompos Kátya). A rendező előző filmje (Poligamy) szép eredményeket ért el a mozipénztáraknál, ennek ellenére nem nagyon emlékszünk rá. Talán majd most...
Ujj Mészáros Károly: A Liza, a rókatündér (támogatás: 220,4M)
A Liza, a rókatündér című film egy naiv, világtól elzárt ápolónőről szól majd, aki körül elhullnak az udvarlók, mert a lány igazából egy démoni erővel bíró rókatündér. Morbid és humoros meseféleség - ilyenünk úgy sincs túl sok, sőt!
Gárdos Péter: Hajnali láz (támogatás: 300M)
A könyvalakban már bizonyított történet a rendező holokauszt-túlélő szüleinek csodálatos találkozásáról és szerelméről, amit a rendező a pár levelezéséből rekonstruált. Legalább lesz mit Oscarra nevezni.
Zombrácz Virág: Utóélet (támogatás: 190M)
A rendezőnő első játékfilmje egy fiúról szól majd, aki nem jön ki az apjával, így a férfi halála után kicsit megkönnyebbül. Ettől persze lelkiismeret-furdalása lesz, pláne hogy apja szelleme is tiszteletét teszi nála. Rövidfilmjei az átlagnál nagyobb figyelmet kaptak, elhangzottak igaz és igaztalan vádak, de annyi biztos, hogy Zombrácz Virágnak van stílusa - de az Utóélet kapcsán kiadott kis videó ebből semmit nem mutat. Egyelőre ez egy "ez meg mi?".
Milauzic Bence: Parkoló (támogatás: 180M)
Egy üres telken parkolóőrnek felcsapó ex-légiós és egy üzletember párharca elevenedik meg a Parkolóban, aminek forgatókönyve különdíjat kapott ScriptTeast Cannes-i díjátadóján. A zsűri méltatta a szkript frissességét és kiemelkedő karaktereit. Bár a rendezőnek még nem sikerült a nagy kiugrás, mi mindig vevők vagyunk egy jó karakterekkel működtetett fekete komédiára.
Pejó Róbert Adrián: Mancs (támogatás: 250M)
A híres mentőkutya, Mancs és gazdájának története, ami azonban nem feltétlenül a valós eseményeket követi majd. Az alkotók elmondták, hogy egy szélesebb közönségnek szóló családi filmet szeretnének készíteni, mert ennek híján vagyunk. Igazuk van, Nagy Ervin főszerepeltetéséért pedig plusz pont jár.
Fazekas Csaba: Swing (támogatás: 325M)
Három nő, három félresikerült élet. Nem, ezek találkozásából most nem egy újabb magyar szenvedéstörténet bontakozik ki, ugyanis a három hölgy a sarkára áll és egy swing-triót alapít. Zenés filmünk úgy sincs sok, szóval ha a jó dalok mellé kidolgozott karaktereket is kapunk, akkor jöhet.
Árpa Attila: Argo 2 (támogatás: 296,5M)
A börtönből kikerülve Balogh Tibi felajánlja bandája szolgálatait a japán szindikátusnak egy meló erejéig, aminek kapcsán aztán a világuralom is terítékre kerül, úgyhogy Tibi egy kicsit többet akar az eredeti tervnél. Mit lehet erre mondani, valószínűleg olyan lesz mint az első.
Horváth Lili: A szerdai gyerek (támogatás: 181,3M)
Egy árvaházból kikerült lány próbálja egyenesbe terelni életét, hogy az intézetben hagyott gyerekét magához vehesse. Ez tipikusan az a film, amihez szükségünk lenne legalább egy kis mozgóképes anyagra, de egy jól kiválasztott főszereplővel ebből még bármi lehet.
Herczeg Attila: Megdönteni Hajnal Tímeát (támogatás: 227,5M)
A tizenöt éves osztálytalálkozón az egyik fickó felcsípi az időközben félcelebbé avanzsált csajt, ám egy harmadik osztálytársuk kompromittáló felvételeket készít róluk és megzsarolja őket. Az alkotók Judd Apatow filmjeit tartották szem előtt a forgatókönyv megírásakor. Ezt már sokan mondtak, de a kényes egyensúlyt poén és alpáriság között nem sokan tudták megragadni. Talán magyarjainknak sikerül.
Török Ferenc: Senki szigete (támogatás: 236M)
A kiadott közlemény szerint a Senki szigete egy vagányan bájos szerelmi történet kiindulópontja egy titokzatos szökött menyasszony, egy taxisofőr lány és egy kallódó kosárlabdás srác véletlen találkozása. Az összegabalyodó szerelmi szálakban és humorban bővelkedő „love story” mindhárom főszereplője másként próbálja valóra váltani álmait. Nagyon régen volt már az a Moszkva tér, úgyhogy éppen itt lenne az ideje valami hasonlót alkotni.
További magyar nyelvű filmek, amikről nem találtunk érdemi információt: Walkthrough (r.: Fliegauf Bence), Kakukkfiók (r.: Goda Krisztina).
Megjegyzés: Minden 150 millió forint feletti támogatás esetén az utolsó vágás joga a Nemzeti Filmalapé.