> Magyar mozibevételek, 2010. január 28 - 31.
A szélsőséges időjárás az egyik legnagyobb ellensége a moziiparnak, s Magyarországnak kijutott belőle az elmúlt hétvégén. Az otthonmarasztaló hómennyiségből kifolyólag az új filmek, úgymint A SZÁLLÍTMÁNY és a SZÖKŐHÉV, még az amúgy elvárhatót sem hozták, de meglehet, a jobb körülmények sem segítettek volna rajtuk. A korábbi filmek általában magas bevételveszteséggel voltak kénytelenek szembesülni, de mindebből semmi sem vonatkozik a hetedik hete vezető AVATAR-ra.
> Magyar mozibevételek, 2010. január 28 - 31.
A szélsőséges időjárás az egyik legnagyobb ellensége a moziiparnak, s Magyarországnak kijutott belőle az elmúlt hétvégén. Az otthonmarasztaló hómennyiségből kifolyólag az új filmek, úgymint A SZÁLLÍTMÁNY és a SZÖKŐHÉV, még az amúgy elvárhatót sem hozták, de meglehet, a jobb körülmények sem segítettek volna rajtuk. A korábbi filmek általában magas bevételveszteséggel voltak kénytelenek szembesülni, de mindebből semmi sem vonatkozik a hetedik hete vezető AVATAR-ra.
> #1
Nincs széles e vidéken egyetlen film se, amely méltó ellenfél lehetne az InterCom blockbusterének. Az AVATAR nyerte a hetedik hetét is 67 millió forinttal, ami amellett, hogy csak 31%-os visszalépést jelent a redukált 3D-s előadások ellenére is, csaknem felét teszi ki a top 10 hétvégi bevételének, és a nézőknek is a 43%-át. Ez ennyi idő múltán már embertelen teljesítmény. Az összbevételt kár is számolni, már csak azért is, mert a nézettség kezd sokkal izgalmasabbá válni: a filmre eddig 815 ezren ültek be, s ilyen számot bizony a HARRY POTTER ÉS A BÖLCSEK KÖVE bemutatójakor, jó nyolc éve láthattunk utoljára. A hatalomátvételi folyamat során az AVATAR olyan címeket szorított maga mögé, mint A GYŰRŰ SZÖVETSÉGE és A KLÓNOK TÁMADÁSA, továbbá Cameron egy sajátja, a TERMINATOR 2: AZ ÍTÉLET NAPJA. Az 1990 óta bemutatott filmek közül mostanra már csak öt maradt előtte, ám ezek lefőzése már nagyobb erőfeszítéseket fog igényelni.
> új filmek
Antal Nimród első játékfilmje, a KONTROLL nagy kedvence volt a magyar közönségnek, ám az amerikai születésű direktor hollywoodi munkái nem találnak célt idehaza. Az ELHAGYOTT SZOBA 2007-ben alig 27 millió forintot hozott, ám A SZÁLLÍTMÁNY számára már ez is megerőltető volna a start után. A tengerentúlon is leszereplő akciófilm 8,1 milliós rajtot jegyez, ennek is 77%-át Budapesten. A fővároshoz fűződő, igen siralmas 7,1%-os összkihasználtságért lehet okolni a kedvezőtlen időjárást vagy a túl sok vetítést, de a véres valóság az érdektelenségben keresendő.
Még ennél is gyengébb eredményeket hozott a Fórum Hungary új romantikus vígjátéka, a SZÖKŐHÉV. Amy Adams még nem számít húzónévnek nálunk, a cím pedig leginkább a BKV-sztrájkot idézte fel a plakátra pillantók fejében, így tán nem is csoda, hogy a még mindig nagyon népszerű EGYSZERŰEN BONYOLULT árnyékában csak 7,4 millió forintra futotta a hazánkban megforduló első 2010-es címnek. Az 5%-os fővárosi kihasználtság pedig már csak akkor lenne kisebb, ha nem is játszanák a filmet.
Visszatértek a játékok a hazai vásznakra is! A nálunk először 1996 márciusától vetített TOY STORY - JÁTÉKHÁBORÚ háromdimenziós újrázása a formátum igazi tesztjeként fogható fel: mekkora közönséget vonz csak ezen tényező, egy olyan filmmel párosítva, amit már számtalanszor megnézhetett mindenki? A válasz nem túl biztató: a film hazai forgalmazási történetében a stafétát az InterComtól átvevő Fórum Hungary a hétvégén 6,7 millió forintos bevételt számolhatott össze, amit a múlt heti, premier előtti vetítések 9,3 millióra egészítenek ki. Ebből úgy hat, sok hűhó volt semmiért az AVATAR-tól elvont 3D-s vászonidő, hiszen a kihasználtság Budapesten ismételten 10% alatti értéket mutat. Annak idején a fővárosban 64 ezer érdeklődőt vonzott a Pixar első egész estés produkciója (ekkor még a vidéki szelet jóval nagyobb volt az országosból), ami legfeljebb 75 ezerre egészülhet ki a második epizód február 11-i érkezéséig.
Magyar versenyző is feltűnt a porondon: a már a televízióban is sugárzott A HETEDIK KÖR budapesti előadásain átlagosan 6-an ültek, 8,65%-os összkihasználtság mellett.
> további filmek
SHERLOCK HOLMES szilárdan őrzi második helyét immáron negyedik hete, ám az InterCom kalandfilmje most közel felezi hétvégi bevételét; ettől függetlenül már 200 millió fölött gyarapodik tovább Guy Ritchie rendezése. A dobogó legalsó fokán a HOVA LETTEK MORGANÉK? foglal helyet újfent, s 75 millió forint környéki állása határozottan jónak ítélendő. A jónál több az EGYSZERŰEN BONYOLULT szereplése: a UIP vígjátéka közeledik a 200 ezer nézőhöz.
> végszó
A top 10 összesített hétvégi bevétele csaknem harmadával csökkent a múlt héthez képest, de ez nem is csoda a második hete gyengélkedő friss filmkínálatot elnézve. Az AVATAR továbbra is menti a többiek becsületét.
> ami jön
Durva február köszönt ránk, ám mégis, a jövő héten csupán két premier kerül fel a műsorra. A KILENC-hez a Budapest Film az elmaradó díjak, jelölések és egyebek ellenére vélhetően sok reményt fűz, míg a KAPITALIZMUS: SZERETEM! című Michael Moore-hittanóra a top 10-en kívüli érkezésre számíthat. Az AVATAR nyolcadik elsősége elé néz.
> a top 10 (forintban; csüt-vas) [eddigi nézőszám]
1. Avatar (67,0m/1163,9m) [815 155]
2. Sherlock Holmes (15,8m/209,1m) [179 646]
3. Hova lettek Morganék? (10,8m/74,2m) [64 181]
4. A szállítmány (8,1m/8,1m) [6612]
5. Egyszerűen bonyolult (7,7m/224,4m) [192 869]
6. Szökőhév (7,4m/7,4m) [6130]
7. Toy Story - Játékháború 3D (6,7m/9,3m) [6409
8. Báthory (6,5m/18,2m) [15 553]
9. Doctor Parnassus és a képzelet birodalma (4,4m/28,8m) [25 304]
10. Vén csontok (4,1m/14,8m) [12 589]
A UIP-DUNA FILM TÁMOGATÁSÁVAL