![](http://aeonflux.blog.hu/media/image/200807/the_dark_knight_small.jpg)
A csúcson
Az nem kifejezés. 158 millió dollárral (rendkívül erős vasárnappal még a becsléseket is felülmúlva) egy denevérszárnycsapással az élre röppent a The Dark Knight. Ezzel a valaha regisztrált legnagyobb nyitóhétvégét prezentálta a Warner filmje - jegyár-növekedés figyelembe vétele nélkül -, alig több, mint egy évet engedve a Pókember 3-nak (151,1M) a trónon. A pénteki napon 67 millió dollár (ebből 18,5 millió a csütörtök éjjeli vetítésekhez írható) értékben ültek be az észak-amerikai mozinézők a több mint 4360 filmszínházba. Hosszú, s igazából felesleges is volna felsorolni, hány különböző rekordot jegyez így a képregény-adaptáció; annyi biztos, hogy ez most tényleg nem talál legyőzőre egy jó darabig (2006-ban és tavaly is új címet találunk a legnagyobb nyitóhétvége titulus birtokosaként).
"It's simple. Kill the Batman." Nagyjából így vázolhatja a többi stúdió a The Dark Knight lefőzésére hivatott terveket, legyen szó marketingről, szereposztásról, játékidőről, költségvetésről, vagy persze box office-ról. A Nolan-fivérek (mert Jonathan méltatlanul sosem kap kreditet a dicsérő sorokban, holott a szkriptben neki is bizonyára emberes munkája van) alkotása ugyanis mindenben nagy. Az "I Believe in Harvey Dent" kitűzőktől kezdve egészen a "Me! Me! Me!"-feliratokkal vandalizált Joker-poszterekig tökéletes példáját láttuk annak, hogyan kell bevonni a potenciális nézőket az alapanyag mélységeibe. S persze kellett egy ütős első rész. A Batman Begins három évvel korábban öt nap alatt hozott 70 milliót, s ez most a folytatásnak majdnem meglett 24 órán belül. A növekedés frenetikus, s bizony a műsorhét végére meg is lesz a 2005-ös epizód végösszege (205M). Ahogy azt az évet "slump"-nak (több esztendő mélypontjának) jellemezték, úgy fognak visszaemlékezni ezen hétvégére ellentétjeként, hiszen 2008. július 18-20-a a legmozgalmasabb box office-hétvégét hozta, amiben persze a toplista első helyezettjének oroszlánrésze van. Éppen ez az, ami ugyanakkor ürömöt kölcsönöz az egésznek, hiszen nem teljes fellendülésről van szó, noha mostanában nem lehet panasz egyetlen bemutató szereplésére se (tényleg csak néhány említésre sem méltó kivétel akad).
Ha a képregény-adaptációk listájára tekintünk, szilárdan láthatjuk a dobogón a három Pókember-filmet. Most ennek is vége, csak az nem világos még, hogy mennyire is. Lesz-e elég szusz A sötét lovagban a 400 millió meghódítására? Vagy ne várjunk a Beginshez hasonló, blockbuster esetében meglepően jó csökkenési arányt? Általában, de nem törvényszerűen segít a jó visszhang, ami jelen esetben példátlan: nem elég, hogy a kritikusok a képregényfilmek Keresztapa II-jeként vagy ehhez hasonlóan kiváló bűnügyi filmnek, kompromisszumot nem ismerő morális történetnek is nevezik egyebek mellett, a nézőket úgy hatalmába kerítették a látottak, hogy két nap után máris a mindenkori legjobbnak avatták az IMDb-n. Talán ez nem fog sokáig kitartani, de annyi szent, hogy a top 10 nem szabadul meg tőle. És ez már egy olyan szint, amit nehéz jellemezni. Hogy a Filmakadémia mennyire lesz hajlandó csatlakozni az éljenzéshez, az nagy fehér folt a kiszámíthatóság térképén, de nagyon úgy néz ki, rendes felháborodást váltana ki, ha a tagok nem jutalmaznák Heath Ledgert.
Mindenképpen várható, hogy a film gyors iramban hagyja maga mögött hazájában a 200 majd 300 milliós határokat, s végtére is a 400 millió sem tűnik problémának e korai ponton. A második hétvégi eredményből már több következtetést levonhatunk, de ami már biztos, hogy elsöpri az újabb X-aktákat és a Step Brotherst is egy újabb #1 víkenddel.
És hogyan áll hozzá Batmanhez a világ többi része? Ha a Begins fogadtatásából indulunk ki, nem jól. Anno három évvel ezelőtt a denevérember feltámasztása csak 166 millió dollár értékben érdekelte a többi kontinens lakosát, s ennél még Superman is többet kasszírozott egy évvel később. Mostanra azonban a viszonyok megváltoztak; mivel a film körüli felhajtás mindenhová eljut, hála az internetnek, nem merész kijelentés, ha azt mondjuk, minimum duplázást várhatunk, vagyis 325 millió dollár felett.
Magyarországon a Batman: Kezdődik! egy hétvégén került mozikba a Mr. és Mrs. Smith-szel, s bizony nálunk a bulvárlap-hősök népszerűbbek a képregényhősöknél, így Brangelina tarolt a pénztáraknál, míg Batmanre csak kevesen, 88 ezren voltak kíváncsiak, vagyis alig több, mint tizedannyian, mint az 1989-es, Burton-féle intrepretációra. De a helyzet nálunk is változékony állást mutat. Egyedüli fősodorbeli premier lesz augusztus 7-én A Sötét Lovag, mivel az InterCom mindent megtesz (értsd: bemutatót halaszt 1-2 héttel), hogy ne jusson az előzmény sorsára a nálunk nem kisebb mértékben várt produkció. Valamit ugyanakkor mégsem mert megtenni (már ha rajtuk múlott): felirattal láthatjuk a filmet, amit most nagyítóval sem találunk a moziműsorban (Banki meló, A boldogító talán és kész), pedig a szinkron mindenképpen plusz nézőket jelent. Minden kiderül két és fél hét múlva. Egy országos 150 ezer néző (ami több, mint a Pókember 3 eredménye) talán nem túl nagy elvárás, főleg egy moziünneppel, ha idén is lesz (*update: de nem lesz. de anélkül is meglesz).
A The Dark Knightról nem vesszük le a szemünket: további szófosás várható az elkövetkezendő napokban is.
További új országos bemutatók
Bármily meglepő, azért van élet Gothamen kívül is. A counter-programming jegyében érkezett közel háromezer moziba a Universal össznépi örvendezése, a Mamma Mia! A filmnek nehezen nevezhető, de az erre fogékony közönség számára mindenképpen élvezetes danolászás 27 millió dollárral lépett a második helyre, vagyis bevételileg lemásolta szépen a tavaly ilyenkori Hajlakk számait. Amiben viszont nagyon eltér attól a filmtől box office-esélyeit illetően, az az, hogy kevésbé amerikai, vagyis a többi országban módfelett nagyobb érdeklődés várható iránta. Ez már meg is mutatkozott a cselekmény színhelyéül szolgáló Görögországban és a koprodukciós Nagy Britanniában. Nálunk nem különb siker várható (a Hajlakk érdektelenségbe fulladt egy közepesen erős moziünnepes start után). A Mamma Mia! fogadtatása felemás a kritikusok oldaláról, ami nem csoda, hiszen ezt a filmet szemmel láthatóan a nézőknek készítették, akik a nyári hétköznapok segedelmével százmillió dollár fölé segítik majd az eredeti musicalt is jegyző Phyllida Lloyd rendezőnő filmjét.
A 20th Century Fox forgalmazásában került a mozikba nagyjából észrevétlenül a Space Chimps című kompjúteranimációs családi sci-fi majomasztronautákról. A film 7 millió dollárt gyűjtött, ami nagyjából fair az elvárásokkal szemben, noha önmagában gyenge. A hétköznapi mozibamenetel megint csak segítségre siet, de 20-22 milliónál sokkal messzebbi bolygóra nem lövik ki magukat a Csimpilóták.
Korábbi filmek
A Sötét Lovag alászállásával minden filmet masszívan lesöpört a porondról. A legerőteljesebb ütést Hellboyra mérte, aki 70%-kal kevesebb jegyet értékesített most, mint egy hete. A 10 millió dollár épp elég volt még a top 5-höz. Az eredetitől most 3 millióra lévő Aranyhadsereg a százmilliónak búcsút mondhat, de a 75 millió még összejöhet. Hancock sem bírt Batmannel, s most annyit zuhan, mint egy hete "kellett volna" neki. A Sony filmje 191 milliónál tart, s most a 225 millió tűnik ésszerű célnak. Az Utazás a Föld középpontja felé viszonylag jól állja a sarat, míg Eddie Murphy legfrissebb égése mint a villám, úgy cikázik lefelé a listán 68%-os eróziójával.
Ami jön
Noha az újabb X-akták-mozitól és a Step Brothers című Will Ferrell-komédiától is húsz millió feletti bevételre számíthatunk, a fő téma az lesz, hogy mennyire tudja fenntartani az érdeklődést A Sötét Lovag.
A Top 10
1. The Dark Knight ($158.4M/$158.4M)
2. Mamma Mia! ($27.8M/$27.8M)
3. Hancock ($14.0M/$191.5M)
4. Journey to the Center of the Earth ($12.3M/$43.5M)
5. Hellboy II: The Golden Army ($10.1M/$56.5M)
6. WALL-E ($10.1M/$182.7M)
7. Space Chimps ($7.2M/$7.2M)
8. Wanted ($5.1M/$123.3M)
9. Get Smart ($4.1M/$119.6M)
10. Kung Fu Panda ($1.9M/$206.6M)
updated: 2008. július 21. 22:46